Dentiss Logo

Üyelerimizin Yüzde 80’i Dijital Dönüşümü Başlattı

Diş Malzemeleri Sanayici ve İşadamları Derneği (DİŞSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi ve Dünya Dental’in Kurucu Ortağı olan Ömer Polat, dental sektörün dijital dönüşüm sürecini değerlendirdi. Polat, bu yıl üyelerinin yüzde 80’inin şirketlerinde dijital dönüşüm sürecini başlattığını, kalan yüzde 20’nin ise planlama aşamasında olduklarını belirtiyor.
05.08.2021       12.11.40

Dental sektördeki şirketlerin sosyal medyadaki performansını nasıl görüyorsunuz?

Ülkemizdeki kısıtlamalar sebebi ile dental sektörde sosyal medyada ürün pazarlaması engellenmektedir. Ancak ön plana çıkmak isteyen şirketler, sosyal medyada kendini gösterme yoluna gidiyor. Sektörümüzde birçok kişi veya şirket, bu ağı oldukça aktif bir şekilde kullanıyor.

Son yıllarda internet kullanımının ve sosyal paylaşım sitelerinin artmasının bir sonucu olarak, sosyal medyayı amaçları doğrultusunda kullanan şirketlerin sayısının hızla arttığını görmekteyiz. Bu gelişim dental sektör tarafından da fark edilmiş, kaçınılması imkânsız hale gelmiştir. Bu bağlamda sektörümüz de sosyal medyada artık yer almış durumdadır.

Sosyal medya artık, şirketlerin sosyal ağlarda güçlü profiller kurmalarını ve bunları düzenli şekilde yönetebilmeleri için bir tercihten çok zorunluluk halini almaya başlamıştır. Dijital varlıklarını sosyal medya kullanımı ile geliştirmeyen işletmeler, müşterilerine erişim konusunda çok büyük bir fırsatı kaçırıyor demektir.

REKLAM

Pandemi, hemen her sektörde dijitalleşmeyi hızlandırdı. Dental sektör bu dönemde nasıl bir sınav verdi sizce?

Covid-19 pandemisi, sağlık sektörünün çok daha gündemde olmasını sağladı. Bu süreç sağlık sektöründe sosyal medya kullanımı ile ilgili de önemli gelişmelerin yaşanmasına neden oldu. Öncelikle, sektör profesyonellerimiz olan diş hekimleri ve diş teknisyenlerimiz, arama motorları ve sosyal medya üzerinden çok daha fazla araştırma yaptılar, daha fazla bilgi ve doneye ulaştılar. Doğal olarak bu durum sektördeki firmalarımızı daha fazla sosyal medya kullanımına yönlendirirdi.

Şirketler dijitalleşmenin bir zorunluluk olduğu konusunda belli bir bilince ulaştı. Nitekim araştırma verileri de geçen seneye göre dijital dönüşümü ana iş stratejisi olarak belirleyen şirketlerin yüzde 72’ye ulaştığını ortaya koyuyor. Bu yıl üyelerimizin yüzde 80’i, şirketlerinde dijital dönüşüm sürecini başlattıklarını söylerken, kalan yüzde 20 ise planlama aşamasında olduklarını belirtiyor.

“Dental Profesyoneller, Üyelik ile Kapalı Devre İnternet Ortamında Satış Yapılabiliyor”

Online satış kanalları ve sosyal medyanın doğru kullanımı, sektöre nasıl avantajlar sağlar?

Dental sektör profesyonelleri tarafından kullanılması veya uygulanması öngörülen ya da tıbbi cihaz satış merkezlerinde uygulama gerektiren cihazların, tüketiciye hitaben internet ortamında satışı yasak. Fakat dental profesyoneller, üyelik ile kapalı devre internet ortamında satış yapılabiliyor.

Sosyal medyanın doğru kullanımı ile sektörümüz için sağlayacağı en önemli 5 maddeyi şu şekilde de sıralayabiliriz:

  1. Markanızı ve işletmenizi tanıtmanız, büyütmeniz ve bilinirliğini artırmakta en etkili ve en ucuz yollardan biridir.
  2. Doğru pazarlamada ciro artışını sağlar.
  3. Müşteriyle birebir iletişim sağlamanızı sağlar.
  4. Mevcut pazarlama planını geliştirebilme yeteneğini sunar.
  5. Size yeni müşteriler kazandırır.

Dental sektöre, çevrimiçi fırsatlardan yararlanmak için neler tavsiye edersiniz?

Yazılı ve görsel tanıtımların yanında videolu tanıtımlara da yer vermelerini, kaliteli, özgün, işletmelerini yansıtan içerikler kullanmalarını ve paylaşımlarını sürekli güncel tutmalarını öneririm. Aynı zamanda müşterilerinizin öneri, istek, talep ve şikayetlerini sosyal medya kanallarından cevaplayıp onlara bu platformlarda aktif olduklarını ve onları önemsediklerini göstermelerini tavsiye ederim.


Ömer Polat Kimdir

Diş Malzemeleri Sanayici ve İşadamları Derneği (DİŞSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi ve Dünya Dental’in Kurucu Ortağı olan Ömer Polat, 1983 yılında Ankara’da doğdu. Başkent Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret bölümü mezunu olan Polat, yemek yapmayı, gastronomi ve tarih gezilerini çok seviyor. İyi bir tespih koleksiyoneri olan Ömer Polat, kış sporları ve motor sporlarına özel bir ilgi duyuyor.

Röportaj: Elvan Genç (VYG)


YASAL UYARI: Bu yazı/haber/makalenin bütün yayın ve çoğaltma hakları VESTİYER YAYIN GRUBU'na aittir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen iktibas edilmesi yasaktır.
Reklam
Reklam

Yorum Ekle
Copyright © 1989-2024, Vestiyer Grup, Tüm Hakları Saklıdır.