Dentiss Logo

Ağızda Yüzde 100 Hijyenin Mucidi Aquapick

Aquapick, 30 yıl önce dünyada ilk ağız duşu üreten firma ve 65 ülkede 29 yıldır sektörünün lideri. 2017 yılından itibaren Türkiye pazarına giren şirket, çok tanınmayan ağız duşlarını öncelikle diş hekimlerine tanıtmak için kolları sıvamış. “Pazarın bizden önce 5 yılda kat ettiği satış adetlerini, 1 yıl içinde aştık” diyen Aquapick Türkiye CEO’su Dr. Mehmet Fırat Doğan ile ağız duşunun kullanımı ve yararları ve hakkında konuştuk.
21.08.2020       16.49.25

Sizi tanıyabilir miyiz?

1984 yılında Büyükada’da doğdum. Öğretim Üyesi bir baba ve sanatçı bir annenin 2 çocuğundan biriyim. Doktor Makine Mühendisiyim. İlköğretim ve lise eğitimimi İstanbul’da tamamladıktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliğini bitirdim. Lisans eğitimim süresinde öğrenci değişim programı ile Amerika Birleşik Devletleri New York State Üniversitesi’ne giderek okul hayatıma devam ettim. Türkiye’de Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Yüksek Lisans eğitimimi tamamlarken hem özel sektörde çalışmaya devam ettim hem de Amerika’da araştırma çalışmalarımı sürdürdüm. Enerji sektöründe Türkiye’nin ilk yakıt hücreleri üzerinde gerçekleştirmiş olduğum çalışmalar ile hem ulusal hem de uluslararası birçok makaleye imza attım. Kanada ve Amerika’da birçok üniversitede araştırmacı olarak bulundum. Başarılı bir iş hayatı sonrasında kendi firmamı açmaya karar verdim. 2009 yılından itibaren kurucusu olduğum ve halen Kanada, Almanya ve Türkiye merkez olmak üzere 35 ülkede 6 farklı sektörde faaliyet gösteren STELA Group’un Yönetim Kurulu Üyesi olarak devam ediyorum. STELA Group olarak, en son 2017 yılında ağız ve diş sağlığı sektöründe ağız duşu liderliğini elinde bulunduran Aquapick’i Türkiye’ye getirerek sağlık sektörüne giriş yaptık.

Türkiye pazarına girdiğiniz 2017 yılından beri kat ettiğiniz yolu anlatır mısınız? Türkiye’de ağız duşu tanınıyor mu? Pazarın zorlukları ve fırsatları nelerdir?

Türkiye pazarında, günlük hayatta ailecek kullanılabilecek kaliteli cihazların sayısı yeterli değil. Artan implant uygulamaları ve sonrasında yeterli hijyen sağlanamaması ile meydana gelen kayıpların fazlalığı, diş eti hastalarının yüksek bir orana sahip olması ve ortodontik tedavi yaptıran kişi sayısının her geçen gün artması gibi sebeplerle Türkiye pazarına 2017 yılında giriş yaptık.

Türkiye pazarı için yeni sayılabilecek bir ürün gamı olan ağız duşlarını öncelikle diş hekimlerimize tanıtmak üzere bir plan uyguladık. Bu amaçla 89 fuar, 1 doktora tezi, 6 uluslararası bilimsel makale gerçekleştirdik. 20 binden fazla diş hekimini bizzat ziyaret ederek ürünümüzü denettik. Başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere Türkiye’nin 7 bölgesinde kendi ofislerimiz ve Türkiye genelinde birçok bayiliğimiz bulunuyor.

2017 yılında pazara ilk girdiğimizde ağız duşu, halk nezdinde hiç bilinmemekle birlikte diş hekimlerimiz tarafından da çok az biliniyordu. Pazardaki ürünlerin yetersiz olmasından dolayı, mutlaka kullanılması gereken bir ürün olarak görülmüyordu. Fakat Aquapick olarak, Türkiye pazarına girdikten sonra hekimlerimize ve müşterilerimize ürün deneme imkanı verdik. Diş hekimlerine ağız duşunun önemi anlatıldı ve Aquapick dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok tercih edilen ürün haline geldi. Pazarın bizden önce 5 yılda kat ettiği satış adetlerini 1 yıl içinde kat kat aştık.

Seyahat için kullanılabilir ürünleriniz de var. Çeşitleriniz nelerdir?

Aquapick, 30 yıl önce dünyada ilk ağız duşu üreten firmalardan olup, Samsung güvencesinde patentli ve bilimsel olarak kanıtlanmış özellikleriyle 65 ülkede dünya ağız duşu lideri. Aquapick, devamlı Ar-Ge’ye yatırım yaparak müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmaya çalışıyor. Şirket, her 2 yılda bir sektörün talebine göre ürünlerde yeniliklere ve ilklere imza atarak dünyada önemli bir saygınlığa kavuştu.

AQ-300 modeli ile dünyadaki en yüksek basınca, geliştirilmiş dakikada 2200 su atışı ile bilimsel olarak kanıtlanmış en etkin su atış tekniğine sahip. Samsung tarafından üretilen patentli pistonlu pompa yapısı, fırçanın giremediği her noktaya %100 ulaştığı kanıtlanmış organik uç yapısı, kireçlenmez-paslanmaz iç yapısı, ergonomik tasarımı ve birçok diğer farklılığı ile sektörün bilimsel olarak en etkin ve en çok kullanılan cihazıdır. Aile tipi cihazın yanında özellikle seyahat eden kullanıcılar için tek şarj ile 20 gün kullanabilecekleri farklı fonksiyonel atış özelliklerine sahip rakiplerine kıyasla çok daha yüksek basınçla ve ergonomik taşınabilir ağız duşu da bulunuyor. Kendi geliştirdiğimiz FDA belgeli içinde asla aşındırıcı, alkol, kimyasal ve koruyucu içermeyen hem diş macunu hem gargara olarak kullanabileceğiniz diş köpüğünü de üretiyoruz.

Aquapick Ağız Duşu nasıl kullanılıyor?

Ağız duşları, ağıza basınçlı su vererek dişleri derinlemesine temizleyen cihazlardır. Standart ağız duşları ağıza sabit basınçlı su verirken Aquapick bunu geliştirmiş olduğu yöntemle dakikada 2200 su atışı yaparak sağlıyor. Bu yöntemin kör noktadaki atıkların çıkartılması ve mevcut plağın ortadan kaldırılmasında en etkin yöntem olduğu bilimsel yayınlarda kanıtlandı. Ayrıca pistonlu pompa yapısı sayesinde dünyadaki en yüksek basınca sahip cihazdır. Cihazın haznesine su veya dilediğiniz miktarda solüsyon ekleyip, küçük bir çocuktan büyük bir erişkine kadar her ağız yapısına uygun 12 farklı basınç aralığında kullanılabilir.

Patentli fırçanın ulaşamadığı her noktaya %100 oranında girebildiği kanıtlanmış, cam özlü 4 uçtan birini seçip dişlerimizi fırçalar gibi kullanıyoruz. Aquapick, diğer ağız duşları gibi ağız açık ve dışarıya su akıtarak değil, ağız kapalı olarak daha profesyonel bir şekilde etrafı ve kıyafetleri ıslatmadan kullanılıyor. Aquapick’in geliştirmiş olduğu atış tekniğinden dolayı ağızdaki kan sirkülasyonunu arttırmak amaçlı diş etlerimizde gezdirerek kullanabiliriz. Özellikle fırçanın ulaşamadığı bölgelerin temizlenmesinde, implant çevresi iltihaplanmasının (periimplantitis) engellenmesinde, protez altlarının temizliğinde, diş eti hastalıklarında ve ortodontik tedavide mutlaka kullanılması gereken bir cihazdır.

Ürününüzün faydaları nelerdir, kimler kullanmalı?

Hastaların, implantlarını uzun ömürlü korumaları için mutlaka etkili bir ağız duşu kullanmaları gerekiyor. Türkiye’de, periimplantitis diş hekimliği sektörünün en büyük sorunlarının başında gelmektedir. Bunun en büyük nedenlerinden biri implant sonrası yeteri kadar hijyenin sağlanamamasından kaynaklanıyor. Uluslararası prestijli dergilerde ve dünya diş hekimliği kongrelerinde yapılan sunumlarda implant çevresinin ve protez altlarının temizliğinde Aquapick Ağız Duşu kullanımı ile kusursuz bir hijyen sağlandığı ve hastaların implant ve protezlerini sağlıklı bir şekilde sorun yaşamadan koruduğu görülmüştür. Türkiye’de implant diplerine ve protez altlarına düşük basınç, etkisiz atış tekniği ve uygun olmayan uç yapılarından dolayı etkisiz ağız duşları kullanımı sonrası hastaların hala yeteri kadar hijyen sağlayamadığı görülüyor. Sadece 2019 yılında 1352 kişi yanlış tercih yaparak tekrar 2. bir cihaz alıp Aquapick’i tercih etti. Aquapick özellikle implant ve protez vakalarında en etkili argümandır.

Ortodonti tedavisi gören hastalar da Aquapick Ağız Duşu kullandıklarında hem zamandan tasarruf ediyor hem de ağız hijyenini %100 oranında sağlıyorlar. Aquapick’in geliştirmiş olduğu dakikada 2200 su atış tekniği, diş etinde yapmış olduğu masaj etkisi sayesinde ağızdaki kan sirkülasyonunu %150 oranında artırıyor ve diş eti kanamaları ve çekilmelerini %98 oranında duruyor. Her ağız duşu aynı etkiyi göstermiyor. Kör noktalardaki atıkların çıkartılması, plak oluşumunun engellenmesi ve mevcut plağın ortadan kaldırılmasında da etkin bir yöntemdir.

Bu röportaj Cosmetic Dentistry Dergisi’nin 2. sayısında yayınlanmıştır. Yeni sayılarımıza abone olmak isterseniz buradan kayıt olabilirsiniz.

Röportaj: Elvan Genç (VYG)


Reklam
Reklam


Yorum Ekle
Copyright © Vestiyer Yayın Grubu, 1989-2021. Tüm Hakları Saklıdır.