Dentiss Logo

Toplum Sağlığı için Eşdeğer İlaçlar Şart

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) Genel Sekreteri Savaş Malkoç eşdeğer ilaçlarla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede; “Eşdeğer ilaçların hastalarımıza referans ilaçlarla aynı tedaviyi sağladığı uluslararası kabul görmüş bilimsel çalışmalarla kanıtlanmaktadır. Dolayısıyla eşdeğer ilaçların etkinliği, kalitesi ve güvenilirliğinden halkımızın asla şüphesi olmasın” diye konuştu.
22.01.2024       16.07.35

Üretim standartları, teknolojisi ve kurulu kapasitesi açısından gelişmiş ve güçlü bir ilaç endüstrisine sahip olan ülkemizde uluslararası standartlarda üretim yapan 109 ilaç ve 13 hammadde üretim tesisi bulunuyor. Bu tesislerde ileri teknolojiye dayanan, yüksek katma değerli eşdeğer ilaçların üretiminin yanı sıra dünyaca ünlü referans ilaç firmalarına ait ürünlerin fason üretimi de yapılıyor. Üretim tesisleri ve süreçler bir yandan Sağlık Bakanlığı denetiminden geçerken diğer yandan uluslararası otoritelerden onay alıyor.

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) Genel Sekreteri Savaş Malkoç eşdeğer ilaçlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu: “Eşdeğer ve referans ilaçların her ikisi de ilaç endüstrisinin yapısı içinde vazgeçilmezdir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de eşdeğer ilaçlar; ilaca erişimin kolaylaşması, sağlık sisteminin sürdürülebilirliği, rekabetin artması ve hastaya sunulan farklı seçeneklerle yeniliğin teşvik edilmesi açısından vazgeçilmez konumdadır. Bu da toplum sağlığı için eşdeğer ilaçların şart olduğunu gösteriyor. Eşdeğer ilaçların, hasta üzerinde referans ürünle aynı tedaviyi sağladığı biyoeşdeğerlik çalışmalarıyla ortaya konmaktadır. Bu ürünlerde, sağlık otoritelerinin gerekli gördüğü tüm inceleme ve araştırmalar yapılmaktadır. Unutulmamalıdır ki hem referans hem eşdeğer tüm ilaçlar, her aşamada resmi otoritelerin sıkı denetim ve gözetimi altındadır”.


YASAL UYARI: Bu yazı/haber/makalenin bütün yayın ve çoğaltma hakları VESTİYER YAYIN GRUBU'na aittir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen iktibas edilmesi yasaktır.
Reklam
Reklam

Yorum Ekle
Copyright © 1989-2024, Vestiyer Grup, Tüm Hakları Saklıdır.