Dentiss Logo

Tıp ve Diş Hekimliği Son Sınıf Öğrencilerine Asgari Ücret

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tıp ve diş hekimliği son sınıf öğrencilerine asgari ücretten ödeme yapılacağını belirtti. Erdoğan açıklamasında, sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet olaylarını ihanet olarak değerlendirdi.
19.07.2022       11.12.11

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 18 Temmuz’daki Kabine Toplantısı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 14.30 - 17:00 saatleri arasında gerçekleştirildi. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, KYK borçlarından enflasyonla mücadeleye, İsveç ve Finlandiya ile mutabakattan Türkiye-Rusya-İran zirvesine kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu.

Sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet ve çalışma şartlarına da değinen Erdoğan, devlete bağlı üniversitelerdeki tıp ve diş hekimliği son sınıf öğrencilerine asgari ücretten ödeme yapılacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı açıklamasında "Öğrencisinden en üst düzey yöneticisine kadar sağlık çalışanlarının tamamının işini huzur ve güven içinde yapması en önemli önceliğimizdir. Bunlar arasında tıp ve diş hekimliği fakültelerimizin son sınıflarında, kurum personeli gibi mesai yaparak, nöbet tutarak çalışan, bilfiil hastalarla ilgilenen öğrencilerimiz de vardır. Hekim adayı öğrencilerimizin hem emeklerinin karşılığını vermek hem motivasyonlarını yükseltmek için kendilerine yapılan ve asgari ücretin üçte biri kadar olan ödeme miktarını, artırma kararı aldık. Devlete bağlı üniversitelerimizin tıp ve diş hekimliği fakültelerinin son sınıf öğrencilerine asgari ücret tutarı kadar ödeme yapılacak. Bu düzenlemenin her 2 fakültemizin öğrencilerine hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Şiddet olaylarına da değinen Erdoğan, “Kendini, vatandaşlarımızın sağlığına vakfetmiş hekimlerimize ve diğer çalışanlarımıza yönelik hiçbir şiddet eylemi kabul edilemez. Bunun asla affedilir yanı yoktur. Bu ihanettir. Hastanelerde sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların önüne geçmek için caydırıcı tedbirler alınması hususunda, Sağlık ve İçişleri Bakanlıklarımız gereken koordinasyonu sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.


YASAL UYARI: Bu yazı/haber/makalenin bütün yayın ve çoğaltma hakları VESTİYER YAYIN GRUBU'na aittir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen iktibas edilmesi yasaktır.
Reklam
Reklam


İsmail
19.07.2022 16.47.26

Diş Hekimliği Fakültelerinde tam gün çalışarak doktora yapan ve hiçbir ücret almayan doktora öğrencileride bu olanaktan yararlanacakmı,bu konıda bir bilgi var mı?

Yorum Ekle
Copyright © Vestiyer Yayın Grubu, 1989-2021. Tüm Hakları Saklıdır.