Dentiss Logo

‘Neyim Var’ Uygulaması ile Yanlış Hekime Gitmeye Son!

İstatistiklere göre hastaların yüzde 6’sı muayene olmak için yanlış hekimden randevu alıyor. Zaman ve kaynak israfına neden olan bu sorunu çözmek için yeni bir uygulama devreye girdi. Sağlık Bakanlığı’nın kullanıma sunduğu ‘Neyim Var’, hastaların doğru branş ve uzmanlardan hastane randevusu almasına yardım edecek.
26.10.2021       16.31.16

Türkiye nüfusu, mülteciler ile birlikte neredeyse 90 milyon kişiden oluşuyor. Kişi başı hekime başvurma oranı 2020 yılında pandemi nedeniyle bir miktar düşüşle 7,2 olarak hesaplandı. Doksan milyon kişinin 7,2 kez hastanelere gittiği düşünüldüğünde 650 milyon civarında hastane başvurusu demek. Bu yüksek başvuru sayısı, sağlık sisteminin üzerinde önemli bir yük. Öte yandan sağlık sorunları için yanlış branştaki hekimlere yapılan başvurular, hem hastalar hem sağlık çalışanları için zaman ve kaynak israfına neden oluyor.

REKLAM

Sağlık Bakanlığı’nın kullanıma sunduğu Neyim Var uygulamasına, e-devlet ve e-nabız üzerinden giriş yapmak mümkün. Yapay zeka uygulaması olan Neyim Var, hastaya yaşadığı sağlık sorunu hakkında sorular yöneltiyor. Vücutta ağrı ya da sorun hissedilen bölgeyi görsel üzerinden işaretleyip sorulara yanıt verildikten sonra sistem hastaya, randevu alabileceği branşları sıralıyor. Hasta, bu branşlar üzerinden randevusunu gerçekleştirebilmekte. Uygulama sayesinde, her 100 kişiden 6’sının yanlış aldığı randevuların önüne geçmek ve kaynak israfını önlemek hedefleniyor.

Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci uygulama hakkında bilgi verirken "Uygulama kullanıcılara anlayabileceği tıbbi soruları soruyor. Sonra da branş önerisinde bulunuyor. Sistemde hekimin hastayı muayene ettiği zaman, verilen cevaplar da görülüyor. Bundan sonraki süreçte, bu geri bildirimlerle tedavi süreçlerini daha etkin planlamayı hedefliyoruz. Sistem hekimlere de yardımcı olacak. Neyim Var sistemi, hekimin tanıya ne kadar hızlı ulaştığını ölçecek ve o kişiye makale önermeye başlayacak. Böylece hekimin sürekli öğrenme kapasitesini geliştirip, ona yardım edeceğiz ve sağlık profesyonellerinin elini rahatlatacağız." diyor. Uygulamayı www.neyimvar.gov.tr adresinden incelemek mümkün.

Haber: Elvan Genç (VYG)


YASAL UYARI: Bu yazı/haber/makalenin bütün yayın ve çoğaltma hakları VESTİYER YAYIN GRUBU'na aittir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen iktibas edilmesi yasaktır.
Reklam
Reklam


Yorum Ekle
Copyright © 1989-2024, Vestiyer Grup, Tüm Hakları Saklıdır.