Dentiss Logo

İngiltere’de Diş Tedavisi için 3 Yıl Sonraya Randevu

Covid-19 pandemisi, İngiltere’de sağlık sisteminin yükünü artırdı. Diş tedavisi için sıra bekleyen hastalara, 3 yıl sonraya randevu veriliyor. Hastaların kendi dişlerini çekmeye, kendilerine dolgu yapmaya başladıkları gelen haberler arasında.
24.05.2021       16.56.23

Koronavirüs ile mücadele, ülkelerin sağlık sistemlerindeki yükü artırıyor. İngiltere’de günlük gazetelerin manşetlerinde yayınlanan haberler, ülkenin Ulusal Sağlık Servisi’ndeki (NHS) tıkanmayı gözler önüne seriyor. Daily Mail, Daily Express, The Guardian gazetelerinde yer alan haberlere göre, İngiltere’de diş tedavisi için başvuran hastalara 3 yıl sonraya randevu veriliyor.

Healthwatch England'ın PA haber ajansı ile paylaşılan diş hekimliğinin durumu hakkındaki son raporu, bir dizi sorunu gözler önüne serdi. Rapora göre İngiltere’de binlerce kişi, diş tedavileri için sıra bekliyor. Kimi hastaların bekleme süreleri 3 yılı bulurken, Ulusal Sağlık Servisi’nin (NHS) tarafından, bir hafta içerisinde özel bakım randevusu verilebileceğinin söylendiği tespit edildi.

Özel bakım randevularının ücretleri ise NHS’den farklı olmakta. Örneğin hastalara, NHS'de 60 sterlin olan bir tedavi için özel bakımda 1.700 sterlinlik bir prosedür teklif edilebiliyor. Diş ağrısı ile mücadele ederken yıllar sonraya randevu verilen hastalar, üzerlerinde özel bakım konusunda bir baskı hissettiklerini belirtiyorlar. Hastaların yüzde 61’inin, diş tedavilerini pahalı bulduklarını belirtmeleri, raporun işaret ettiği noktalardan biri.

REKLAM

Acil Hastaya Tuzlu Su

  • Bin 375 kişinin deneyimlerinin incelendiği raporda, dikkat çeken bulgular var. Acil diş bakımı için NHS 111'i arayanlara tuzlu su kullanmaları tavsiye ediliyor.
  • Hastalardan, randevular için 3 yıla veya acil bakım için 6 haftaya kadar beklemeleri isteniyor.
  • Hastalar muayenehane listesinden çıkarılabiliyor, tedavinin ortasında bile olsa randevular iptal edilebiliyor. Bazı hastalar, bekleme listesine bile giremediklerinden yakınıyor.
  • Hastalara, DIY dolgu kitlerini kullanmaları öneriliyor.
  • Diş hekimleri, kliniklerini kapatma ya da tamamen özel olma yolunu seçiyorlar.
  • Giderek daha fazla antibiyotik reçete ediliyor.

Haber: Elvan Genç (VYG)


YASAL UYARI: Bu yazı/haber/makalenin bütün yayın ve çoğaltma hakları VESTİYER YAYIN GRUBU'na aittir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen iktibas edilmesi yasaktır.
Reklam
Reklam


Yorum Ekle
Copyright © 1989-2024, Vestiyer Grup, Tüm Hakları Saklıdır.