Dentiss Logo

Düşük eğitim ve gelir seviyesi diş sağlığıyla doğru orantılı

Kuzey Karolanya, Missisipi, Minesota ve Maryland'de 15 binden daha fazla kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre kişilerin gelir ve eğitim seviyesinin düşük olması diş sağlıklarının kötü olmasına neden oluyor.Araştırmacılar, eğitim ve gelir seviyesi düşük insanlarda daha çok diş eti hastalığı görüldüğünü ve bu kişilerdeki ilerlemiş diş eti hastalığının diş kaybına yol açtığını buldular.
21.01.2008       17.06.16

Kuzey Karolanya, Missisipi, Minesota ve Maryland'de 15 binden daha fazla kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre kişilerin gelir ve eğitim seviyesinin düşük olması diş sağlıklarının kötü olmasına neden oluyor.

 

Araştırmacılar, eğitim ve gelir seviyesi düşük insanlarda daha çok diş eti hastalığı görüldüğünü ve bu kişilerdeki ilerlemiş diş eti hastalığının diş kaybına yol açtığını buldular. Yaş, cinsiyet ve çevreyle doğru orantılı olan sonuçlara göre, düşük sosyo-ekonomik çevrede yaşamak diş sağlığıyla her zaman bağlantılı olmasa da, düşük gelirli ve olumsuz çevre koşullarında yaşayan

kişilerin genel nüfusa oranla iki kat daha fazla diş eti hastalığına sahip olduğu, buna karşın dişhekimine daha az gittikleri açıklandı.

 

Çalışmaya katkıda bulunan tüm yazarlar, çevrenin sağlık üzerindeki etkisinin, (özellikle de az eğitim ve düşük gelirli bireyler arasında) daha çok araştırılması gerektiğini söylediler.

 


YASAL UYARI: Bu yazı/haber/makalenin bütün yayın ve çoğaltma hakları VESTİYER YAYIN GRUBU'na aittir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen iktibas edilmesi yasaktır.
Reklam
Reklam

Yorum Ekle
Copyright © Vestiyer Yayın Grubu, 1989-2021. Tüm Hakları Saklıdır.