Dentiss Logo

Diş Kliniklerinde Pandemi Tedbirlerine Ekstra Ücret Uygulaması

Yurt dışındaki diş klinikleri, enfeksiyon tedbirleri kapsamında 10-40 dolar arasında değişen ekstra ücretleri, hastalara yansıtmaya başladı. Hastalar ise uygulamadan memnun değil.
17.06.2020       14.37.32

Aylarca kapalı duran ve sadece acil durumdaki hastalara hizmet sunan diş klinikleri, ülkemizdeki normalleşme süreci ile Kovid-19 tedbirlerini gözden geçiriyor. Kısıtlama döneminde birçok hasta, acil durumlar dışında diş tedavisi hizmeti alamadığından önümüzdeki süreçte tüm branşlarda sağlık kuruluşlarına talebin yüksek olması bekleniyor.

Öte yandan sosyal mesafe ve hijyen kuralları dikkate alındığında, ağız ve diş sağlığı hizmeti sunan sağlık kuruluşlarında, yeni düzenleme ve tedbirlere ihtiyaç duyuluyor. Kişisel koruyucu ekipmanlara artan talep bu malzemelerin fiyatlarını 50 kata varan oranda artırırken, ağız ve diş sağlığı hizmeti sunan merkezler maliyetlerle başa çıkmanın yollarını arıyor.

Yurt dışındaki diş klinikleri, enfeksiyon tedbirleri kapsamında 10-40 dolar arası ekstra ücreti hastalara yansıtmaya başladı. Amerikan Dişhekimleri Birliği, diş sağlığı merkezlerini yeni maliyetleri dengelemek için ekstra ücret talep etmeye teşvik ediyor (1).

Hastalar Memnun Değil

Koruyucu maske ve eldivenlere ek olarak yüz siperlikleri, tulumlar ve cihazların hijyenini sağlamaya yönelik tedbirler, aerosolü uzaklaştırmak için alınan önlemler, tedavi maliyetlerini yükseltti. Alınan tedbirler hasta ve sağlık çalışanları için hayati önem taşıyor.

Ancak hastalar, kliniklerin hijyenik tutulması ve kişisel koruyucu ekipman maliyetlerinin tedavi merkezlerinin sorumluluğu olduğu görüşünde. Bu nedenle yurt dışında başlayan uygulamaya, kimi hastalar randevularını iptal ederek yanıt veriyor.

Haber: Elvan Genç ( VYG)


Reklam
Reklam


Yorum Ekle
Copyright © 1989-2024, Vestiyer Grup, Tüm Hakları Saklıdır.