Dentiss Logo

Diş Hekimliği Günü’nde Kamudaki Diş Hekimleri Geçim Derdinde

Türkiye’de 22 Kasım Diş Hekimliği Günü olarak kutlanıyor. SAHİM-SEN Başkanı Özlem Akarken, kamudaki diş hekimlerinin ve sağlık kurum çalışanlarının geçim derdi ile boğuşmak zorunda kaldığını, vatandaşların ise kamuda uzman diş hekimlerine randevu almakta zorlandığını söyledi.
22.11.2023       12.28.58

Türkiye’de ilk diş hekimliği okulu, 22 Kasım 1908’de kuruldu. Bilimsel diş hekimliğinin miladı kabul edilen bu tarih, her yıl Diş Hekimliği Günü olarak kutlanıyor. 22 Kasım’ı içine alan haftada ise Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası olarak çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bilimsel diş hekimliğinin 115’inci yılı kutlanırken Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Başkanı Özlem Akarken, kamuda çalışan diş hekimlerinin sorunlarına dikkat çekti.

Başkan Özlem Akarken, “Enflasyon farkı zam değil, enflasyona karşı maaşa yapılan dengelemedir. Ocak itibarıyla maaşlar, dengelemeye rağmen kaldığı yerden erimeye devam edecektir. Diş Hekimliği Günü kutlanırken yeni mezunlar atanma sorunu ile kamudaki diş hekimleri geçim ve randevu sürelerinin kısalığı, uzman diş hekimi azlığı, tedavi teşhisteki malzeme eksikliği ile mücadele etmektedir” dedi.

Uzman Diş Hekiminden Randevu Alınamıyor, Hastalar Özele Yöneliyor

“Ağız diş sağlığı her bireyin vücut sağlığını direkt etkilediği halde kamuda çalışan diş hekimi ve uzman diş hekiminin azlığından özellikle uzman diş hekimine randevu alamamaktan dolayı halk, özele yönelmektedir. Özelde ise gelinen ekonomik süreçte malzeme temin fiyatlarının artması nedeniyle, maalesef ağız diş sağlığı ötelenmektedir” diyen SAHİM-SEN Başkanı Akarken, diş hekimlerinin sorunlarını şu şekilde sıraladı: “Gelinen süreçte her yerde olduğu gibi diş hekimleri de idareci liyakati, mevcut fakültelere ihtiyaç dahilinde kontenjan verilmesi ve mezunların atanma sorunlarının giderilmesi, DUS sınavı sonucunda kadroların artırılması en önemlisi de şiddetsiz geçinebilecekleri bir sağlık sisteminin sağlanması gibi temel konularda sıkıntı yaşamaktadır”.

Akarken, “Diş hekimlerine de staj süreleri SGK başlangıcı olmalıdır. Üniversite öğrencisi olarak okurken aldıkları eğitimi bizzati halka hizmet vererek yapan diş hekim fakültesi öğrencilerinin stajı da SGK başlangıcı sayılmalıdır. Ayrıca 08.09.1999 sonrası işe girişli diş hekimleri için kademeli emeklilik sadece normatif hukuk kuralları için değil olumlu toplumsal etki için de şarttır. Bunun için yasal düzenleme ile diş hekimlerine geçmişe yönelik borçlanma hakkı tanınmalıdır” ifadesini kullandı.

Diş Hekimlerinin Hakları Korunmalı, Durumları İyileştirilmelidir

Diş hekimleri koruyucu diş sağlığı politikaları, bilimsel diş hekimliği şartları, diş hekimine yani işlemi yapacak olana sorarak, danışarak çalışma programı hazırlanması, her diş hekimine en az bir yardımcı sağlık teknisyeni veya teknikeri verilmesi, diş teknisyeni ve teknikerlerinin atanma sorunları başta olmak üzere özlük haklarındaki düzenlemeler ivedi giderilmeli, yıpranmanın geçmişe işlenmesi, fakülte sayısının azaltılması ya da fakülte kontenjan sınırlamaları sayesinde eğitimin niteliğinin artırılması, hekimlerin özel hizmet tazminatlarının artırılması, mevcut emeklilik prim kesintileri artırılmadan emekliliğe yansıtılan toplam gelir olmasının sağlanmasıyla hekimler başta olmak üzere ağız diş sağlığında hizmet veren herkesin geleceğe umutla bakacağının altını çizen SAHİM-SEN’in başkanı Akarken son olarak şu bilgileri verdi: “Talepler, beklentiler açık ve nettir. Sayın Bakanlar sağlık sosyal hizmet kolunda hizmet veren STK’lar, meslek örgütleri ve derneklerle iş birliği içinde olmalıdır. Bugün gelinen noktada yapılan düzenlemeler bir kısmı rahatlatırken diğer bir kısmı ötelemektedir. Örneğin yan yana çalışan aynı yaştaki iki hekimin biri bir gün sonra seçeneği olmayan şartlar ile işe başladı diye, 17 yıl sonra emekli olma mağduriyetinin, kademeli emeklilik ile düzeltileceğini değerlendirmekteyiz. Çalışma hayatının demokratikleşmesi ve kişisel isteklere göre yeniden yapılandırılması, çalışanın yönetime katılımı idarecilerin hizmet yılına saygının ön planda olmasını sağlamaları önem arz etmektedir. Daima sağlık kurum çalışanlarını önceleyen kurumlarımızda mesleki saygı gördüğümüz çalışma ortamları, geçinebilmemiz için özlük haklarında azami gayret ve çaba sarf ederek yapılan düzenlemeler geleceğimiz için önemlidir.”


YASAL UYARI: Bu yazı/haber/makalenin bütün yayın ve çoğaltma hakları VESTİYER YAYIN GRUBU'na aittir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen iktibas edilmesi yasaktır.
Reklam
Reklam

Yorum Ekle
Copyright © 1989-2024, Vestiyer Grup, Tüm Hakları Saklıdır.