Dentiss Logo

Diş Çürüklerinde Etkili Yeni Bir Bakteri Keşfedildi

Yeni yapılan bir çalışma, diş çürüklerine dair bilinenleri değiştiriyor. Çalışma, şimdiye kadar dişlerdeki çürüklerden sorumlu tutulan Streptococcus mutans bakterisinin tek etken olmadığına, bir başka bakteri olan Selenomonas sputigena'nın da çürük oluşumunda rol oynadığına işaret ediyor.
15.06.2023       16.16.42

Pennsylvania Üniversitesi Diş Hekimliği Okulu ve Kuzey Carolina Üniversitesi'ndeki Adams Diş Hekimliği Okulu ve Gillings Küresel Halk Sağlığı Okulu'ndan araştırmacılar, Selenomonas sputigena adlı bir bakteri türünün diş çürüklerinde, önemli bir rolü olabileceğini keşfetti.

Nature Communications’de yayınlanan çalışmada, 3-5 yaş arası 300 çocuğun dişlerindeki plak örnekleri incelendi. Şimdiye kadar dişlerdeki çürüklerin sorumlusu Streptococcus mutans bakterisi olarak görülüyordu. Yeni çalışmanın bulgularına göre Selenomonas sputigena bakterisi, daha kolay hareket edebilen küçük uzantılara sahip ve tuzağa düştüğünde petek şeklinde üst yapılar oluşturarak Streptococcus mutans’ı koruyucu bir görev üstleniyor.

İki bakterinin çürük oluşumundaki bu ortak çalışmasını anlamak, çürükleri uzaklaştırmak için yeni stratejiler geliştirmeye yardım edebilir.


YASAL UYARI: Bu yazı/haber/makalenin bütün yayın ve çoğaltma hakları VESTİYER YAYIN GRUBU'na aittir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen iktibas edilmesi yasaktır.
Reklam
Reklam

Yorum Ekle
Copyright © 1989-2024, Vestiyer Grup, Tüm Hakları Saklıdır.