Dentiss Logo

Ağız ve diş bakımı, vücut direncini arttırıyor

Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürhan Çağlayan, diş bakımı ve tedavisinin düzenli yapılmasının hayati derecede önem taşıdığını söyledi. Çağlayan, "Ağız ve diş bakımı ne kadar iyi olursa vücut direnci de o denli iyi olur." dedi. Çağlayan, Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde "Hasta Tedavisinde Diş Hekimliği Desteği" konulu bir konferans verdi.
22.02.2008       11.50.35

Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürhan Çağlayan, diş bakımı ve tedavisinin düzenli yapılmasının hayati derecede önem taşıdığını söyledi. Çağlayan, "Ağız ve diş bakımı ne kadar iyi olursa vücut direnci de o denli iyi olur." dedi.

 

Çağlayan, Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde "Hasta Tedavisinde Diş Hekimliği Desteği" konulu bir konferans verdi.

 

GAZÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Ekinci ve öğretim üyelerinin katılımıyla gerçekleşen konferansta, diş bakımı ve tedavisinin zamanında, düzenli şekilde yapılmasının hayati bir önem taşıdığını belirten Çağlayan, diş ağrısına neden olabilecek pek çok sebebin bulunduğunu anımsattı.

 

Ağız ve diş bakımının önemine değinen Çağlayan, "Ağız ve diş sağlığının devamlılığını sağlamak için, yaşam boyu etkili ve yeterli bakım gereklidir. Günlük ağız ve diş bakımı, kesintiye uğratılmamalıdır. Ağız ve diş bakımı, ne kadar iyi olursa, vücut direnci de o kadar iyi olur. Ağrılarla karşılaşmadan önce, dişlerin genelini düzenli bir şekilde kontrol ettirmek gerekir. İnsan vücudunun kaldıracağı şeker miktarı, 8 kesme şekerdir ve yaklaşık 40 grama denk gelir. Eğer bu oran, 150 grama çıkarsa büyük sorunlar yaşanabilir." diye konuştu.

 

Diş ağrısına neden olabilecek pek çok sebebin olduğunu söyleyen Çağlayan, "Diş macunu kullandığınızda mideniz bulanıyorsa, dişlerinizi macun kullanmadan fırçalamak yeterli olacaktır. Dişte hasar görmüş bir dolgu, sakız çiğnemek gibi sürekli tekrarlayan hareketlerin normalden fazla yapılması ve çekilen dişler, ağrıya neden olabilecek hususlardır." dedi.

 

Cihan Haber Ajansı


Reklam
Reklam

Yorum Ekle
Copyright © Vestiyer Yayın Grubu, 1989-2021. Tüm Hakları Saklıdır.