Dentiss Logo

4 Aşamalı Normalleşme Planı ve Diş Tedavileri

Birçok iş yerinin ve okulların kapalı olması, seyahat sınırlamaları ve sosyal yaşama dair kısıtlamalar ile Kovid-19 mücadelesi hayatın her alanında etkisini gösteriyor. Yeni dönemin yol haritasını çıkartmak üzere yapılan görüşmelerde, normalleşmeye dair 4 aşamalı bir plan gündeme geldi.
04.06.2020       15.29.04
Ülkemizde hatta tüm dünyada bugünlerde en çok sorulan soru, hayatın ne zaman normale döneceği.Yeni dönemin yol haritasını çıkartmak üzere yapılan görüşmelerde, normalleşmeye dair 4 aşamalı bir plan gündeme geldi. Planda birinci aşama 11 Mayıs’tan itibaren alışveriş merkezleri, kuaför ve güzellik merkezlerinin açılmasını içeriyor. Normalleşme takviminde ikinci aşama 27 Mayıs-31 Ağustos, üçüncü aşama ise 1 Eylül-31 Aralık dönemi olarak düşünülürken, aşının bulunmasının öngörüldüğü 1 Ocak ve sonrası ise dördüncü aşamayı oluşturuyor.
 
Planda, hafta sonları gerçekleştirilen karantina uygulamasının süresi, 65 yaş üstü ve 20 yaş altına uygulanan okulların ne zaman açılacağı, spor müsabakalarının durumu, tiyatro sinema gibi kültür sanat etkinliklerinin başlama tarihleri gibi konular ele alınmakta. Normalleşme tarihleri Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri ışığında değişebileceği gibi Kovid-19’un yayılma hızına göre dönem dönem tedbirler gevşetilip sertleştirilebilecek.
 
Normalleşme planını ele alan haberlerde, 1 Eylül’den itibaren diş tedavilerinin de başlayacağına dair bilgiler yer alıyor. Ancak bu haberlerin gerçeği yansıtmadığı, mesleki birlikler tarafından ısrarla vurgulanmakta. Özel klinikler ve devlet kurumlarında görev yapan diş hekimlerinin çalışmalarının tamamen durdurulmadığı, bulaş riski nedeniyle acil olmayan tedavilerin ertelenmesi yönünde tavsiyede bulunduğu belirtiliyor. Acil tedavi ihtiyacının en yüksek olduğu tıp alanlarından biri olan diş hekimliğinde tedaviler, sterilizasyon ve dezenfeksiyon önlemleri en üst seviyede tutularak sürdürülüyor.

Reklam
Reklam

Yorum Ekle
Copyright © 1989-2024, Vestiyer Grup, Tüm Hakları Saklıdır.