Dentiss Logo

Uzun Yaşamanın Yolu Sağlıklı Dişlerde

İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Periodontoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman dişeti sağlığı ile genel vücut sağlığı arasındaki ilişkiyi anlattı.
12.07.2014       10.52.42
Dişeti sağlığının genel vücut sağlığına etkilerinden bahseden Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman, açıklamalarında dişeti hastalıkları pek çok sağlık sorununu tetiklediğini belirtti.

Dişeti hastalığının sebep olabileceği riskleri sıralayan Yrd. Doç. Dr. Karaduman, “Dişeti hastalıkları kalp hastalığına ve inmeye sebep olabilir, dişeti hastalıkları ve diş kayıpları alzheimer hastalığı riskini artırabilir ve sağlıklı dişetlerinin diyabet riskini azalttığı bilinmektedir” dedi.

Dişeti hastalıklarının pankreas ve böbrek kanseri riskini arttırabileceğini ifade eden Karaduman, dişeti tedavisinin kalp krizi ve inme riskini azalttığının da altını çizdi.

Karaduman, “Mevcut dişeti hastalığının hamilelik sırasında çocuk sağlığı için de tehlikeli olduğu gözlemlenmektedir. Mevcut dişeti hastalıklarının tedavisi yaşam süresinin uzamasını sağlayabilir” diye konuştu.

Ağızda bulunan eskimiş kron ve köprüler, dişeti hastalıkları, çürük dişler uzun süre aç kalmanın da etkisi ile ramazan ayında ağız kokusuna sebep olabileceği gibi ağrıya da yol açabilmektedir diyen Dr. Gökhan Yüksel ise, bu tür problemlerin ertelenmemesi gerektiğini vurguladı.

YASAL UYARI: Bu yazı/haber/makalenin bütün yayın ve çoğaltma hakları VESTİYER YAYIN GRUBU'na aittir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen iktibas edilmesi yasaktır.
Reklam
Reklam

Yorum Ekle
Copyright © Vestiyer Yayın Grubu, 1989-2021. Tüm Hakları Saklıdır.