Dentiss Logo

Türkiye'nin İlk Diş Sağlığı Müzesi, 10 Milyon TL'lik Yatırımla Açıldı

Diş Malzemeleri Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin 10 milyon TL yatırımla kurduğu Diş Sağlığı Müzesi, diş hekimliği ve diş teknisyenliğinin önde gelen temsilcilerinin katılımı ile açıldı. Dental endüstrisinin hafızası niteliğindeki müze, vatandaşlara diş hekimliğini sevdirecek.
24.03.2022       15.04.51

Diş Sağlığı Müzesi, 24 Mart 2022’de Diş Malzemeleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (DİŞSİAD) Başkanı Erkan Uçar’ın ev sahipliğinde gerçekleşen bir törenle açıldı. Açılış seremonisine başta DİŞSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri almak üzere İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülsüm Ak, İstanbul Dişhekimleri Odası (İDO) Başkanı Ali Gürlek, Türkiye Diş Teknisyenleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Bülent Eroğlu, İstanbul Diş Teknisyenleri Odası Başkanı Muharrem Değerli gibi diş hekimliği biliminin, dental sektörün ve diş teknisyenliğinin kıymetli temsilcileri katıldı.

Müze hakkında konuşan Diş Malzemeleri Sanayici ve İş adamları Derneği Başkanı Erkan Uçar, "Burası dünyada alanında 8'inci, bölgemizde ve Türkiye'de ilk olarak hazırlanmış diş sağlığı müzesi. 100 yıllık dişçi koltuğumuz var, uluslararası müzelerle kontak haline geçtik oralardan objeler seçtik. Toplamda 10 milyon TL yatırımla hayata geçirdik. 7'den 70'e tüm halkımıza hitap edecek şekilde dizayn edildi dedi" dedi.

Geçmişten bugüne ağız ve diş sağlığı alanında kullanılan malzemelerin geniş bir yelpazeyle vatandaşlara sunulduğu Diş Sağlığı Müzesi bugün vatandaşların ziyaretine açıldı. Yurt dışındaki müzelerden, koleksiyonerlerden ve dernek üyesi hekimlerden edinilen ürünler müzede yerini alırken, alanda diş sağlığı alanında kullanılan malzemelerin tarihsel gelişim süreçleri de anlatılıyor.

DİŞSİAD Başkanı Erkan Uçar, Herkesi Müzeyi Ziyaret Etmeye Davet Etti

Müzede bu alanda kullanılan malzemelerin vatandaşlar için sergilendiğini anlatan Uçar, “Vatandaşlar müzeye geldiklerinde, antik çağlarda ya da arkeolojik dönemlerde dişin şekli nasıldı, bugüne nasıl geldi, diş nedir, hangi dişin adı nedir, bunu burada hem görsellerle hem videolarla görebiliyor olacaklar. Bununla birlikte dişin içerisindeki kök nedir, kökün gövdesi, krom nedir görecekler. Diş nasıl fırçalanmalı diye bir videomuz var. İlk zamanlardan bu güne kadar diş fırçası nasıl evrim geçirdi bunu da görüyor olacaklar. Gerçek dişlerden hazırlanmış bir görüntü var, her bir diş özenle seçilmiş ve üzerinde büyüteçle beraber dişi gerçek anlamda göremiyoruz kemik altında kaldığı için burada bunu inceleme fırsatı bulacaklar” dedi.

Yaklaşık 500 Parça, 100 Yıllık Dişçi Koltuğu

Müzede bulunan malzemelere ilişkin bilgi veren Uçar, "100 yıllık dişçi koltuğumuz var, muayenehane köşesi hazırladık. Bu köşede tarihte herhangi bir diş hekimine gittiklerinde nasıl bir ortam olduğunu hissedecekler. Tarihte kullanılan dişçilik malzemeleri vardır; röntgen var mıydı, nasıl yapılıyordu, tarihteki ilk ışınlı dolgu cihazları neydi ya da amalgamı neyle kararlardı tarihteki bu tarz objeleri burada görme şansına sahip olacaklar. Uluslararası müzelerle kontak haline geçtik, Londra'daki müzelerden tutun da Baltimor Müzelerine ya da Türkiye'deki tarih kütüphanelerine kadar taleplerde bulunarak oralardan objeler seçtik. Kişisel koleksiyonerlerden ürün topladık hem aktif diş hekimliği yapan, babasından, annesinden, dedesinden kalan. Örnek veriyorum bir üyemizin anneannesinden kalan bir davyemiz var. Toplamda 10 milyon TL maliyetle faaliyete geçirdiğimiz müzemiz çocuklarımız başta olmak üzere sektörümüze ve ülkemize hayırlı olsun" şeklinde konuştu.


YASAL UYARI: Bu yazı/haber/makalenin bütün yayın ve çoğaltma hakları VESTİYER YAYIN GRUBU'na aittir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen iktibas edilmesi yasaktır.
Reklam
Reklam


Yorum Ekle
Copyright © 1989-2024, Vestiyer Grup, Tüm Hakları Saklıdır.