Dentiss Logo

Türkçe karaktersiz telefonlara yasak geliyor

Cep telefonu mesajlarında, “ç, ş, ğ” gibi Türkçe’ye özgü karakterleri kullananlar, daha fazla para ödüyor ve bu durum şikâyetlere neden oluyordu. GSM işletmecileri, sorunu yıl sonuna kadar çözmek için çaba harcıyor. Cep telefonlarıyla gönderilen kısa mesajlarda “ğ, i, ş, ç” gibi Türkçe karakterlerin büyük veya küçük harf olarak kullanılması durumunda mesaj boyutunun artması, abonelerin fazla ücret ödemesine yol açıyor.
07.04.2008       11.16.42

Cep telefonu mesajlarında, “ç, ş, ğ” gibi Türkçe’ye özgü karakterleri kullananlar, daha fazla para ödüyor ve bu durum şikâyetlere neden oluyordu. GSM işletmecileri, sorunu yıl sonuna kadar çözmek için çaba harcıyor.

 

Cep telefonlarıyla gönderilen kısa mesajlarda “ğ, i, ş, ç” gibi Türkçe karakterlerin büyük veya küçük harf olarak kullanılması durumunda mesaj boyutunun artması, abonelerin fazla ücret ödemesine yol açıyor. Mesajın bölünerek birden fazla mesaj olarak değerlendirilmesi nedeniyle aboneler bir kısa mesaj için iki hatta üç kısa mesaj ücreti ödeyebiliyor.

 

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, bu konudaki birçok tüketici şikâyetinin ardından Telekomünikasyon Kurumu’na başvurarak önlem alınmasını istedi. Kurum da aldığı kararla bir dizi düzenlemenin GSM şirketlerince hayata geçirilmesini istedi.

Yıl sonuna kadar tamamlanması istenen düzenlemeye göre, halen kullanılan cep telefonları için Türkçe harfler içeren değişiklikler yapılacak. Değişiklikler çerçevesinde 160 karakterden az olan bir kısa mesajın birden fazla mesaj olarak ücretlendirilmesi önlenecek.

Cep telefonu üretici ve ithalatçıları, Türkiye’de kullanılacak cihazlarda Türkçe harflerin kodlamasını yapabilecek donanım ve yazılım değişikliklerini tamamlayacak. 1 Temmuz 2008’den itibaren Türkçe karakterleri desteklemeyen cep telefonlarının ithali veya satışı engellenecek.


Reklam
Reklam

Yorum Ekle
Copyright © Vestiyer Yayın Grubu, 1989-2020. Tüm Hakları Saklıdır.