Dentiss Logo

Tıp tarihinde bir ilk: Kan grubu değişti

Organ naklinde tıp tarihine geçen bir olay yaşandı. 15 yaşındaki kızın kan grubu, karaciğerini aldığı verici erkek çocuğunkine dönüştü. Organ naklinde en çok korkulan şey vücudun organı reddetmesi olarak biliniyor fakat herkesi şoke eden bu olayda aşırı bir sahiplenme var. Avusturalyalı  karaciğer hastası Demi Lee Brennan'a (15) 9 yaşındayken karaciğer nakli yapıldı. Demi Lee Brennan'ın kan grubu 0 RH negatif, kendisine karaciğeri nakledilen 12 yaşındaki erkek çocuğunu kan grubu ise 0 RH pozitifti. 
28.01.2008       11.25.47

Organ naklinde tıp tarihine geçen bir olay yaşandı. 15 yaşındaki kızın kan grubu, karaciğerini aldığı verici erkek çocuğunkine dönüştü.

Organ naklinde en çok korkulan şey vücudun organı reddetmesi olarak biliniyor fakat herkesi şoke eden bu olayda aşırı bir sahiplenme var.

Avusturalyalı  karaciğer hastası Demi Lee Brennan'a (15) 9 yaşındayken karaciğer nakli yapıldı.

Demi Lee Brennan'ın kan grubu 0 RH negatif, kendisine karaciğeri nakledilen 12 yaşındaki erkek çocuğunu kan grubu ise 0 RH pozitifti. 

Fakat Brennan'ın kan grubu zamanla değişmeye başladı ve sonrasında 0 RH pozitife dönüştü.

Tıp tarihinde eşi görülmemiş bu durum sadece kan grubu değişikliğiyle sınrılı değil, tüm bağışıklık sistemi de verici çocuğunkine dönüştü. 

Doktorlara göre yeni karaciğerin kök hücrelerinin kan hücresi üreten kemik iliğine bir şekilde ulaşması sonucu kan grubu değişti. 

Kaynak: www.theage.com.au


Reklam
Reklam

Yorum Ekle
Copyright © Vestiyer Yayın Grubu, 1989-2020. Tüm Hakları Saklıdır.