Dentiss Logo

Tıp Bayramı’nda 89 Yaşındaki Hekim Yerlerde

Aylardır hakları için mücadele veren hekimler, 14-15 Mart tarihlerinde Büyük G(ö)REV ile sorunlarına çözüm bulmaya çalışıyor. 14 Mart Tıp Bayramı’nda Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakmak isteyen İstanbul Tabip Odası heyetine yapılan müdahale ve Emekli Hekimler Kolu temsilcisi 89 yaşındaki Dr. Erdinç Köksal’ın arbedede yere yuvarlanması, her yıl yapılan bu geleneksel törene gölge düşürdü.
15.03.2022       14.42.50

Her yıl geleneksel olarak 14 Mart Tıp Bayramı haftasının açılışını Taksim’de Atatürk Anıtı’na çelenk bırakarak ve 14 Mart Bildirgesini okuyarak yapan İstanbul Tabip Odası (İTO) Yönetim Kurulu üyeleri bu 14 Mart’ta polis engeliyle karşılaştı.

Heyetin anıta çelenk bırakabileceğini ancak hiçbir açıklama yapılmasına izin verilmeyeceğini, bunun Valilik ve Kaymakamlık kararı olduğunu belirten emniyet güçleri, ilerleyen dakikalarda çelenk bırakmaya da izin vermedi ve anıtın önünü kapattı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu üyesi Dr. Taner Gören, İstanbul Tabip Odası (İTO) Başkanı Dr. Pınar Saip, Genel Sekreteri Dr. Osman Küçükosmanoğlu, İTO Denetleme Kurulu üyesi Dr. Nazmi Algan, İTO Emekli Hekimler Komisyonu üyesi Dr. Erdinç Köksal ve TTB (2016-2018 dönemi) Başkanı Dr. Raşit Tükel ile İTO komisyonlarından hekimlerin katıldığı tören bu yıl gerçekleştirilemedi.

Polis müdahalesi sırasında, Emekli Hekimler Kolu temsilcisi 89 yaşındaki Dr. Erdinç Köksal’ın arbedede yere düşmesi, her yıl yapılan bu geleneksel törene gölge düşürdü. Heyetten Dr. Osman Küçükosmanoğlu, “Bugün 14 Mart; 1919’da Tıbbiyeli öğrencilerin işgal altındayken işgal kuvvetlerine karşı direniş örgütlemek için 14 Mart’ta başlattığı Tıp Bayramı’nın 102. yıldönümü. Bizler bugün buraya her yıl yaptığımız gibi taleplerimizi içeren ve 14 Mart’ın anlamını bildiren bir açıklama yapmak ve anıta çelenk koymak için, sembolik bir heyetle geldik. Ancak bize ‘Çelenk koymanızda bir sakınca yok fakat konuşamazsınız’ dendi. Bizler konuşamadığımız bir yerde böyle bir tasarrufta bulunamayız. O sebeple bunu protesto ediyoruz ve çelenklerimizi bizi engelleyen polis barikatının önüne bırakıyoruz” açıklaması yaptı.


YASAL UYARI: Bu yazı/haber/makalenin bütün yayın ve çoğaltma hakları VESTİYER YAYIN GRUBU'na aittir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen iktibas edilmesi yasaktır.
Reklam
Reklam

Yorum Ekle
Copyright © 1989-2024, Vestiyer Grup, Tüm Hakları Saklıdır.