Dentiss Logo

“Tıbbi Cihaz Sektöründe Üretim Durma Noktasına Geldi”

Diş Malzemeleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (DİŞSİAD) Başkanı Erkan Uçar, tıbbi cihaz sektöründe, vadesi geçmiş yaklaşık 5 milyar TL'lik kamu alacakları nedeniyle üretimin durma noktasına geldiğini, özellikle ihracatçıların destek beklediğini söyledi.
07.12.2021       17.01.26

Hammadde ve navlun fiyatlarındaki fahiş artışlar ve döviz kurlarındaki yukarı yönlü dalgalanma, sanayicinin önünü görememesine ve katma değeri yüksek ihracata engel oluyor. Diş Malzemeleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (DİŞSİAD) Başkanı Erkan Uçar, tıbbi cihaz sektöründe vadesi geçmiş yaklaşık 5 milyar TL'lik alacaklar nedeniyle üretimin durma noktasına geldiğini söyledi. Erkan Uçar açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"DİŞSİAD, 220’nin üzerinde üyesiyle ülke ekonomisine ve sektörüne katkıda bulunmayı ilke edinmiş, yerli üretimi ve ihracatı teşvik eden sektörün tek derneğidir. Onuncu ve 11. Kalkınma Planlarında ilaç ve tıbbi cihaz sektörü, öncelikli ve stratejik sektör olarak kabul görmesine rağmen, firmalar teslim ettikleri cihaz ve malzemelerin karşılığı olan, vadesi geçmiş 5 Milyar TL’yi bulan kamu ve üniversite alacakları için mücadele ediyor. Sektörün hammadde tedarik edemez, üretim ve ithalat yapamaz hale geldiği, ara mamul tedariğinde de sıkıntılar yaşadığı için ihracat yapamaz durumda olduğu görülüyor. Son zamanlarda artan döviz, gümrük vergisi ve navlun maliyetleri sebebiyle aynı hacimde üretim, ithalat ya da ticaret yapma imkânı ortadan kalkmıştır. Tüm bu etkenler nedeniyle çok yakın süreçte tedarik zincirinin kıymetli bir halkası olan sektörümüzün, ürün temin süreçleri sıkıntıya gireceğinden halk sağlığı sorunu yaşanması kaçınılmazdır. Ne yazık ki sektördeki firmaların önemli bir kısmı birer birer kapılarına kilit vurmaya hazırlanmaktadır. Kamudan tahsilat yapamayan ilaç ve tıbbi cihaz endüstrisinin, bu şartlar altında yeni projeler üretmesi mümkün olmayacak ve ciddi anlamda istihdam kaybı da beraberinde gelecektir.”

REKLAM

Başkan Uçar, destek beklediklerini, “Ekonominin çarklarının döndürülmesinde kuşkusuz ki krediler çok yararlı ancak kredi dışında başka desteklerle daha da cazip olacağına inanıyoruz. Bize göre ihracatçı firmalara hem vergi hem SGK desteği mutlaka sağlanmalı. Uzun vadeli olduğu için tercih edilen Kredi Garanti Fonu (KGF) kredileri faizinin de makul seviyelerde tutulmasını ve KGF kredi faizleri, piyasa faizlerine göre daha makul seviyeye getirildiği taktirde yararlanacak işletme sayısının artacağını, böylelikle ekonominin kılcal damarlarını canlandıracağını düşünmekteyiz. Son 10 yılda yerli üretim yüzde 8'den yüzde 25 seviyelerine çıkaran ağız ve diş sağlığı sektörü olarak, ticari hayatımızı devam ettirebilmemiz ve daha da önemlisi ülkemize ihracat yoluyla döviz getirebilmemiz için sektörün vadesi geçmiş alacaklarının acil olarak ödenmesi konusunda devletimizin yardım elini uzatmasını önemle rica ederiz.” sözleriyle vurguluyor.


YASAL UYARI: Bu yazı/haber/makalenin bütün yayın ve çoğaltma hakları VESTİYER YAYIN GRUBU'na aittir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen iktibas edilmesi yasaktır.
Reklam
Reklam

Yorum Ekle
Copyright © 1989-2024, Vestiyer Grup, Tüm Hakları Saklıdır.