Dentiss Logo

Selfie, Diş Hekimi Başvurularını Artırdı

Prof. Sayınsu, son zamanlarda yoğun bir şekilde kullanılan selfie fotoğrafı çekimlerinin diş estetiğine talebi arttırdığını belirtti. Estetik gülüş isteyenlerde kadın hastaların sayısı daha fazla.
30.03.2017       14.35.40
İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi (İKBU) Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Korkmaz Sayınsu, selfie fotoğrafı çekimlerinin diş estetiğine talebi arttırdığını, daha çok kadınların diş estetiği için diş hekimine başvurduğunu söyledi.

Estetik gülüş isteyenlerin sayısı arttı

Prof. Dr. Sayınsu, herkesin cebinde bir kamera olduğunu, bu nedenle gülüş dizaynı için başvuranların arttığını açıkladı ve şunları söyledi:

"Eskiden sadece ünlüler kamera karşısındaydı. Dolayısıyla sadece ünlüler gülüşleriyle alakalı isteklerde bulunuyorlardı. Bugün ise hepimizin cebinde birer kamera var. İstediğimiz her yerde istediğimiz zaman kendi fotoğrafımızı ya da selfie'mizi çekebiliyoruz. Artık başka birine de ihtiyaç yok fotoğraf çektirmek için. Dolayısıyla bir günde onlarca fotoğraf çekilip, sosyal medyada herkesin gözü önüne serilebiliyor. Bu nedenden dolayı insanlar hem kendi gülüşlerine hem de başkalarının gülüşlerine sahip olmak istiyorlar. Bu nedenden dolayı da biz diş hekimlerine gülüş estetiği ya da gülüş dizaynı için başvuru arttı. Araştırmalar gösteriyor ki erkeklerden selfie çekenlerin oranı daha fazla ama gülümseyerek selfie çekenlerde kadınlar yüzdesel anlamda daha büyük bir yüzde oluşturuyor. Kadın-erkek çok büyük bir fark söyleyemem ama toplumda genel olarak estetik diş hekimliği ya da estetik gülüşte talep söz konusu."

Gülüş kişinin imzası gibidir

Güzel görünen her objenin 'altın oran'a sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Sayınsu sözlerine şöyle devam etti:

"Gülüş kısaca bir kişinin sahip olduğu en güzel şeylerden biri. Yüz estetiğinin büyük bir bölümünü gülüş estetiği oluşturuyor. Güzel gülüşe sahip bireyler özgüveni yüksek bireyler. Bunlar aynı zamanda sosyal ve iş hayatında da hem daha başarılılar hem de daha mutlular. İletişim olarak bakarsanız iletişimin en hızlı en kolay, en ucuz ve sözsüz yoludur gülüş. İyi iletişime sahip birey bu anlamda da başarılı olur. Kişinin gülüş estetiği o kişiye özgü dizayn edilmelidir. Bu bir nevi o kişinin imzası gibidir.

Bunun için gözümüze estetik olarak güzel görünen her obje altın orana sahiptir. O yüzden altın oran gözetilmeli ancak sadece altın oran değil kişinin yüzünün oranları da bu estetik dizaynı yaparken mutlaka göz önüne alınmalıdır."

Plastik cerrah da dâhil olabiliyor

Gülüş estetiği tasarımının bir ekip işi olduğunu ve sadece diş hekimi ya da ortodonti uzmanının olmadığını söyleyen Prof. Dr. Korkmaz Sayınsu yapılan işlemleri anlattı:

"Bu ekibin içinde biz ortodonti uzmanları olduğu gibi diş eti uzmanı, restoratif uzman veya bir protez uzmanı gibi uzmanlar da bulunur. Biz dişin konumunu belirleriz yüz ya da çene üzerinde. Estetik diş hekimi ya da restoratif uzman dişin şekliyle ya da rengiyle ilgilenir. Diş eti uzmanı güldüğünüz zaman görünen diş etlerinin oranlarına veya boyutlarına bakar ona göre işlem yapabilir.

Hatta sadece gülüşü sadece dişler veya dişleri saran dokular değil aynı zamanda dudaklar ve yüzün diğer bölümleri olarak da görebiliriz çünkü gülüş estetiğinde onlar da tamamlayıcı faktörler. Kişinin belki dudak yapısı güzel bir gülüş elde etmeye uygun değildir. O yüzden bir plastik cerrahın da katkısı istenebilir. Bu dizaynı yaparken ekibin öncelikle hastayı beraber görmesi ve ona göre problem listesi oluşturması ve hastanın şikâyeti de göz önünde bulundurularak bunların sırası belirlenmeli. Ortodonti mi önce yapılacak yoksa dişin şekli mi önce tamamlanacak gibi. O sıraya göre tedavi tamamlanmalı.

Bizim fakültemizde de bu diş hekimliğinin bütün dallarında uzmanlar mevcut. Buraya hasta gelip gülüş dizaynı yapılırken birden fazla hekimin dizayn yaptığı ve uyguladığı çalışmalar sürdürüyoruz. Bu bağlamda İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi'nin bir projesi var. "Gülümse Kemerburgaz" adı altında. Öncelikle üniversitenin kendi çalışanları ve öğrencilerine yönelik. Ardından "Gülümse Bakırköy" projesi olarak ve takibinde de komşu ilçelere yayarak devam ettirme gibi bir projemiz var.

Gülüş estetiği dediğiniz zaman bunun dizaynı çocukluktan başlıyor. Dişlerin güzel olması, yerinde olması, çenelerin yerinde konumlanması bu dizaynın önemli bir bölümü. O yüzden dişler sürdükten sonra çocuk diş hekimiyle tanışmalı.  İkincisi de 7 yaşından itibaren bir ortodonti uzmanıyla tanışmalı Çünkü 7 yaşında bazı çene bozukluklarını ya da dişsel bozuklukları problem büyümeden halledebiliriz. Böylelikle problem büyümeden halledebiliriz."
Reklam
Reklam

Yorum Ekle
Copyright © 1989-2024, Vestiyer Grup, Tüm Hakları Saklıdır.