Dentiss Logo

‘Saçmalı’ Yaşamdan 36 Yıl Sonra Kurtuldu

Eskişehir’de protez tedavisine gittiği diş hekiminde, çenesinde “saçma” olduğu belirlenen 54 yaşındaki Güler Palaz, geçirdiği operasyonla sağlığına kavuştu.
13.06.2016       14.02.39
Bir süre önce dişlerinden rahatsızlanan ve çenesinde şişlik oluşan Palaz, tedavi için bazı sağlık kurumlarına gitti. Palaz, bir sağlık kurumunda kendisine yapılan protez dişi kullanamayınca bu kez Eskişehir Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’ne başvurdu.

Muayeneden sonra tomografisi ve panoramik filmi çekilen kadının çenesinde metal bir cisme rastlandı. İncelemede Palaz'ın çenesindeki cismin bir tüfekten çıkan saçma olduğu ve uzun yıllar burada durduğu belirlendi.

Palaz’ın çenesindeki saçma Eskişehir Ağız ve Diş Hastanesi Çene Cerrahı Uzman Dr. Süleyman Kaman ve ekibi tarafından gerçekleştirilen operasyonla çıkarıldı. Operasyon, AA ekibi tarafından da görüntülendi.

Saçma enseden girip çenesinde kalmış
Kaman, operasyonun ardından yaptığı açıklamada, Palaz’ın, kendilerine başvurduğunda çenesinde bir şişlik olduğunu, bundan dolayı protez diş kullanamadığını belirttiğini ifade etti.

“Çenede bir saçma olduğunu belirledik. Saçma enseden girip çenesinde kalmış. Bu durum bizi çok şaşırttı. Saçma, kemik içerisinde yer yapmış. Hemen bir operasyon planladık. 36 yıldır fark etmeden çenesinde taşıdığı saçmayı çıkarttık. Bir hafta sonra dikişlerini aldırıp, normal hayatına dönebilir.” diyen Kaman, Palaz’ın bundan sonra diş protezini rahatlıkla kullanabileceğini belirtti.

Ben de çok şaşırdım
Güler Palaz ise Afyonkarahisar’da yaşadıkları dönemde yakınları arasında çıkan silahlı kavgadan kaçarken arkasından ateş edilmesi nedeniyle yaralandığını anlatarak, şunları söyledi:

“1980 yılında çıkan bir silahlı kavgada çenemden yaralanmıştım ama pansuman yapılıp yaram temizlenmişti. 36 yıldır çenemde bir saçmanın olacağını hiç düşünmemiştim. Normal yaşantıma devam ettim. Ağzımda bir şişlik vardı. Onun üzerine bastırıp, rahatlıyordum. Ancak diş protezi yaptıracağım zaman o şişlik beni rahatsız etmeye başladı. Protez takamadım. Diş hastanesine geldiğimde çekilen filmlerde çenemde saçma olduğu fark edildi. Ben de çok şaşırdım. Şimdi sağlığıma kavuştum.”

Kaynak: Anadolu Ajansı


Reklam
Reklam

Yorum Ekle
Copyright © 1989-2024, Vestiyer Grup, Tüm Hakları Saklıdır.