Dentiss Logo

İSMOK, Sağlıkta KDV İndirimi Çağrısı Yaptı

İstanbul Sağlık Meslek Odaları Koordinasyonu (İSMOK), gıda gibi sağlığın da yaşamsal olduğu vurgusu ile yüzde 8 olan KDV oranının yüzde 1’e indirilmesi çağrısı yaptı.
17.02.2022       13.52.24

İstanbul Dişhekimleri Odası, İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Tabip Odası ve İstanbul Veteriner Hekimler Odası’nın dahil olduğu İstanbul Sağlık Meslek Odaları Koordinasyonu, sağlıkta KDV oranının yüzde 1’e indirilmesi için çağrıda bulundu.

Yapılan açıklamada, Türkiye’deki yüksek enflasyon ve hayat pahalılığının toplumun tüm kesimlerini yoksulluk cenderesine doğru ittiği, bu durumun sağlık hizmetlerine erişimi de olumsuz biçimde etkilediği belirtiliyor. Sağlığın da gıda gibi yaşamsal olduğu vurgulanırken, ekonomik gidişatın tüm sağlık alanını ve sağlık hizmetine ihtiyaç duyan yurttaşları zora soktuğuna işaret ediliyor.

Açıklamada “Türkiye’de son bir yılda döviz kuru, ABD doları bazında yaklaşık yüzde 100 oranında arttı. Enflasyon 2021’de yüzde 36,08, Ocak 2022’de ise yüzde 48,69 olarak gerçekleşti. Ekonomi çevreleri, enflasyon oranının 2022 sonunda ortalama yüzde 50’nin üzerinde gerçekleşeceğini öngörüyor.

Sağlık alanının bütünü, bu olumsuz ekonomik gelişmelerden payını alıyor. Sağlık hizmetleri verilirken kullanılan donanım ve sarf malzemeleri ile ilaçlar büyük ölçüde döviz kurlarına bağlı olarak fiyatlanıyor. Hayat pahalılığı sağlık kurum ve kuruluşlarının işletme maliyetlerini de artırıyor.

Covid19 pandemisi nedeniyle, yurttaşlar sağlık hizmetlerine erişimde büyük zorluklar yaşadı, yaşamaya devam ediyor” değerlendirmelerine yer verildi.

İSMOK, gıda ürünlerinde KDV oranının yüzde 1’e indirilmesinden hareketle, karar vericilere seslenip taleplerini açıkladı: “Halkın gıdaya erişimi kadar sağlık hizmetlerine erişimi de yaşamsaldır. Koruyucu ve önleyici sağlık hizmetlerini yaygınlaştırmak, sağlık hizmetlerine erişimi olabildiğince kolaylaştırmak sosyal devlet olmanın gereğidir. Bu yüzden hekimler tarafından verilen tüm sağlık hizmetleri ile ilaç, donanım ve sarf malzemelerinde de KDV oranının gıdada olduğu gibi yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesini talep ediyoruz”.

 


YASAL UYARI: Bu yazı/haber/makalenin bütün yayın ve çoğaltma hakları VESTİYER YAYIN GRUBU'na aittir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen iktibas edilmesi yasaktır.
Reklam
Reklam

Yorum Ekle
Copyright © 1989-2024, Vestiyer Grup, Tüm Hakları Saklıdır.