Dentiss Logo

İlaç Fiyatlarına Yüzde 36 Zam Geldi

Resmi Gazete’de 14 Aralık 2022’de yayımlanan karara göre, ilaç fiyatlarına yüzde 36 zam geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kararı, “İlaç bulunamamasına dair yaşanan sorunların çözümü için ilk adım atıldı” söyleriyle duyurdu. Böylece Temmuz ayında güncellenen fiyatlar, 3’üncü kez zamlanmış oldu.
14.12.2022       13.23.34

İlaç için belirlenen Euro kurunun piyasanın altında kalması nedeniyle birçok ilaç bulunamıyor. Boş kalan ilaç rafları, eczane eczane dolaşan hastaları ve eczacıları isyan ettirirdi. Son günlerde krize dönüşen ilaç tedariği sorunu, ilaç zammını erkene çekti.

Her yıl Şubat ayında belirlenen ilaç döviz kuru, Temmuz ayında güncellenerek 7,86 olmuştu. Gelen 3’üncü zam, 14 Aralık 2022 tarihli Resmi Gazete’de, Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar olarak yer aldı. Bu karara göre ilaçlarda uygulanacak Euro kuru 10,75 oldu ve ilaçlara yüzde 36,77 zam geldi. Yayımlanması ile yürürlüğe giren bu kurun, 2023 yılında ayrıca değiştirilmeyeceği de kararda yer aldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu kararı sosyal medya hesabından “İlaç bulunamaması probleminin çözümü için ilk adım Sayın Cumhurbaşkanımızın imzası ile atıldı. Şubat ayında yapılması gereken fiyat güncellemesi erkene çekildi. Diğer adımlar da yolda. Çözeceğiz kimse endişe etmesin” sözleriyle duyurdu.


YASAL UYARI: Bu yazı/haber/makalenin bütün yayın ve çoğaltma hakları VESTİYER YAYIN GRUBU'na aittir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen iktibas edilmesi yasaktır.
Reklam
Reklam

Yorum Ekle
Copyright © 1989-2024, Vestiyer Grup, Tüm Hakları Saklıdır.