Dentiss Logo

İdam Edilen Abdolaali, Dental İmplantoloji Alanında Araştırma Yapıyordu

İranlı Arman Abdolaali, 17 yaşındayken kız arkadaşını öldürmekten ceza aldı. Genç, reşit olmayan kişilerin işlediği suçlarda ölüm cezası yasak olmasına ve insan hakları örgütlerinin çabalarına rağmen idam edildi. Hapisteyken de eğitimini sürdüren Abdolaali, diş hekimi anne babası için dental implantoloji konulu bir tez üzerinde çalışıyordu.
06.01.2022       09.43.19

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ile Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme, reşit olmayan kişiler tarafından işlenen suçlarda idam cezasını yasaklıyor. İran’ın da tarafı olduğu bu sözleşmelere ve insan hakları örgütlerinin çabalarına rağmen Arman Abdolaali, 17 yaşındayken işlediği bir suç nedeniyle 24 Kasım 2021’de idam edildi.

Arman Abdolaali, kız arkadaşı Ghazaleh Shakour'u öldürmekten 2014 yılında ölüm cezasına çarptırılmıştı. Önce suçunu itiraf eden Abdolaali, itirafın işkence altında yapıldığını söyleyerek itirafını geri aldı. Kaybolduğunda 19 yaşında olan genç kızın cesedi ise bulunamadı.

REKLAM

Uluslararası Af Örgütü, Arman Abdolaali’nin 2015 ve 2020'de iki kez ölüm cezasına çarptırıldığını, ancak uluslararası tepkilerin ardından infazın her ikisinde de durdurulduğunu açıkladı. Uluslararası Af Örgütü'nün verilerine göre, İran, geçen yıl en az 246 kişiyi idam etti. Ülkede ölüm cezasının infazını denetleyen İran İnsan Hakları Örgütü, son 10 yılda İran'da en az 64 çocuk suçlunun idam edildiğini açıkladı.

Tıp Mühendisliği Okuyordu

Hapiste olduğu dönemde eğitimini sürdürmeye çalışan Arman Abdolaali, Tahran’daki Tarbiat Modaress Üniversitesi’nde yenilikçi bir alan olan Tıp Mühendisliği bölümüne devam ediyordu.

Diş hekimliği alanında öğretim üyesi olan olan anne ve babası için dental implantoloji konusunda bir tez üzerinde çalışan Arman Abdolali’nin yazdığı tez, gencin anısı için projenin diğer araştırmacıları tarafından tamamlanacak.

Haber: Elvan Genç (VYG)


YASAL UYARI: Bu yazı/haber/makalenin bütün yayın ve çoğaltma hakları VESTİYER YAYIN GRUBU'na aittir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen iktibas edilmesi yasaktır.
Reklam
Reklam


Yorum Ekle
Copyright © 1989-2024, Vestiyer Grup, Tüm Hakları Saklıdır.