Dentiss Logo

Gebze Teknik Üniversitesi’nden LED Işık ile Aktif Hale Gelen Diş Macunu

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Temel Bilimler Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Durmuş, dünyada olmayan özel bir diş macunu ve diş macununu aktif hale getirecek LED lambalı bir diş fırçası üzerinde çalışıyor.
14.06.2019       15.54.32

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Temel Bilimler Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Durmuş, “Fototerapötik Antimikrobiyal Diş Macunu Geliştirilmesi” isimli bir proje yürütüyor. KOSGEB tarafından da desteklenen bu projede, dünyada olmayan özel bir diş macunu ve diş macununu aktif hale getirecek LED lambalı bir diş fırçası üzerinde çalışılıyor. Konuyla ilgili markalaşma çalışmaları tamamlanırken, patent süreci devam etmekte.

Diş macunu, halihazırda kullanılmakta olan diş macunlarından farklı olarak bilinen klasik diş temizliğinin yanı sıra aynı zamanda diş fırçası üzerindeki ışık ile aktive edilerek diş fırçalama sırasında diş eti, diş minesi ve ağız içinde bulunan bakteri, virüs ve mikrop gibi zararlı mikroorganizmaları temizleyerek daha hijyenik diş ve ağız bakımı sunacak.

Prof. Dr. Mahmut Durmuş, projeyi "Bu diş macunu içerisinde bizim elde ettiğimiz orijinal fotosensler adını verdiğimiz bileşikler bulunmakta. Bunlar nano boyutta bileşikler, ışıkta aktif olduğu zaman sinetoksijen dediğimiz bir tür oluşturarak mikroorganizmaların ölmelerine neden oluyor” sözleriyle anlatmakta.


YASAL UYARI: Bu yazı/haber/makalenin bütün yayın ve çoğaltma hakları VESTİYER YAYIN GRUBU'na aittir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen iktibas edilmesi yasaktır.
Reklam
Reklam

Yorum Ekle
Copyright © 1989-2024, Vestiyer Grup, Tüm Hakları Saklıdır.