Dentiss Logo

Dokuz Eylül ve Harvard’dan Diş Tedavisi Konusunda Ortak Proje

Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nden Uzm. Dr. Birtan Tolga Yılmaz, “Üç Boyutlu Yumuşak Doku Rejenerasyon Modeli Geliştirilmesi” konusunda Harvard School of Dental Medicine Araştırma Laboratuvarı’na araştırmacı olarak kabul edildi. İki üniversitenin ortak çalışması, diş tedavisi konusunda bilim dünyasına önemli katkılar sağlayacak.
20.07.2023       10.20.26

Dünya’nın önde gelen üniversiteleri arasında saygın bir yere sahip olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Amerika’dan Harvard University ile diş tedavisi alanında önemli bir çalışmanın ilk adımını attı. İki üniversite ortak yürütülecek çalışma ile diş kaybı sonrasında sıklıkla görülen estetik ve işlevsel sorunlara neden olan eksik dişetlerinin doğalına uygun olarak yapılmasına imkân verecek bir tedavi modeli geliştirmeyi amaçlıyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’ne bağlı Multidisipliner Dental Biyomalzemeler Yüksek Lisans Programı’ndan Uzm. Dr. Birtan Tolga Yılmaz, “Üç Boyutlu Yumuşak Doku Rejenerasyon Modeli Geliştirilmesi” konusunda Harvard School of Dental Medicine Araştırma Laboratuvarına araştırmacı olarak kabul edildi. Uzm. Dr. Yılmaz, çalışmanın önemini, “Yeni model ile ülkemize faydalı ürünler geliştirilerek diş tedavisi konusunda bilim dünyasında önemli katkılar sağlanacaktır” sözleriyle ifade etti.

DEÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Aliye Akcalı ise “Uzman Dr. Birtan Tolga Yılmaz, Periodontoloji alanında iyi bir klinisyendir. Yaptığı başarılı çalışmalar neticesinde başvurduğu Harvard School of Dental Medicine Araştırma Laboratuvarı’na araştırmacı olarak kabul aldı. Üniversitemizde kazanmış olduğu birikimlerle büyük projelere imza atacağına inanıyorum. Bu proje diş tedavisinde önemli yenilikler sağlayacak. Dokuz Eylül Üniversitesi ve Harvard University arasındaki birçok projenin ilk adımı olacak” dedi.


YASAL UYARI: Bu yazı/haber/makalenin bütün yayın ve çoğaltma hakları VESTİYER YAYIN GRUBU'na aittir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen iktibas edilmesi yasaktır.
Reklam
Reklam

Yorum Ekle
Copyright © 1989-2024, Vestiyer Grup, Tüm Hakları Saklıdır.