Dentiss Logo

Dişhekimine kredi kartıyla ödeme dönemi

1 Haziran’dan itibaren diş muayenelerinin ücretleri kredi kartıyla ödenebilecek. Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre, serbest meslek faaliyetinde bulunan hekimlere, iş yerlerinde kredi kartı okuyucuları (POS) bulundurmaları ve kredi kartı ile yapılan ödemelerde bu cihazları kullanmaları mecburiyeti getirildi. İş yerinde POS cihazı bulundurmayan hekimlere ise “Özel Usulsüzlük Cezası” verilecek
10.01.2008       12.29.47

1 Haziran’dan itibaren diş muayenelerinin ücretleri kredi kartıyla ödenebilecek. Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre, serbest meslek faaliyetinde bulunan hekimlere, iş yerlerinde kredi kartı okuyucuları (POS) bulundurmaları ve kredi kartı ile yapılan ödemelerde bu cihazları kullanmaları mecburiyeti getirildi. İş yerinde POS cihazı bulundurmayan hekimlere ise “Özel Usulsüzlük Cezası” verilecek.

Eski cihazlar kullanılmayacak


Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre, 1 Haziran’dan itibaren kredi kartı okuyucularında düzenlenecek POS fişleri, Vergi Usul Kanunu uyarınca düzenlenmiş "serbest meslek makbuzu" olarak kabul edilecek ve ayrıca makbuz düzenlenmeyecek.

 

Nakit ödemeler karşılığında ise yine eskiden olduğu gibi serbest meslek makbuzu düzenlenecek. Yeni düzenlemeye göre ayrıca eski POS cihazları da kullanılmayacak. Cihazlar, bankalarca toplanacak veya tebliğde yer alan esas ve usullere uygun hale getirilecek. (ANKA)


Reklam
Reklam

Yorum Ekle
Copyright © Vestiyer Yayın Grubu, 1989-2020. Tüm Hakları Saklıdır.