Dentiss Logo

Diş Hekiminden Korkan Çocuklar İçin Lazerli Çözümler

Prof. Dr. Üşümez: Diş çürükleri ve ağrı gibi sorunların tedavisinde kullanılan lazer yöntemleri çocuklardaki dişçi korkusunu azaltıyor.
14.07.2016       17.17.41
Diş tedavileri sırasında acı duymaktan ve işlem sırasında kullanılan cihaz seslerinden tedirginlik yaşayanlar diş tedavilerini genellikle erteliyor. Ancak son dönemlerde kullanılan lazer yöntemlerinin, özellikle çocuklardaki dişçi korkusunu azalttığını belirten Diş Hekimi Prof. Dr. Aslıhan Üşümez, “Lazer tedavi uygulaması esnasında hastalar, ağız içine baskı veya ağrı hissetmeden steril bir ortamda diş problemlerinden kurtulabiliyor” diyor.

DİŞ ÇÜRÜKLERİ, DENTAL LAZERLE SORUN OLMAKTAN ÇIKIYOR

Teknolojik yeniliklerin diş hekimliği alanında tedavi sürecini kolaylaştırdığını aktaran Üşümez, özellikle güncel tedavi yöntemlerinden biri olan dental lazer teknolojisinin dikkat çektiğini söylüyor. Üşümez’e göre yöntem, hekimin daha kaliteli bir tedavi uygulamasını sağlarken, hastanın da korkularının üstesinden gelmesine yardımcı oluyor.

ANESTEZİSİZ TEDAVİ İMKANI

Dental lazerler ile yapılabilen tedavilerin başında diş çürüklerinin geldiğini belirten Üşümez, “Hastalar, bu tedavi esnasında geleneksel uygulamalardaki gibi bir ağrı, basınç ve titreşim hissetmiyor. Lazer tedavisi büyük çoğunlukla anestezi olmaksızın tamamlanabiliyor” diye konuşuyor.

DAHA HIZLI İYİLEŞME SÜRECİ SAĞLIYOR

Prof. Üşümez, yöntemin özellikleri hakkında ise şunları söylüyor: “Gelişimini tamamlayamayan dişlerin, dişeti kısmı kaldırılarak ağızda daha rahat çıkmasına olanak sağlanıyor. Dudak ve dil bağlarının (kas ataçmanları) serbestleştirilmesi gibi dişetini kapsayan işlemler de, dental lazerler ile gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca, tedavi yaralarının iyileşme süreci de geleneksel yöntemlere göre çok daha hızlı ve ağrısız geçiriliyor.”

Kaynak: ntv.com.tr/saglik

Reklam
Reklam

Yorum Ekle
Copyright © 1989-2024, Vestiyer Grup, Tüm Hakları Saklıdır.