Dentiss Logo

Aile Hekimliklerine Diş Üniteleri Kuruluyor

Sağlık Bakanlığı, 2015 yılında başlatacağı proje kapsamında aile hekimliklerinde diş üniteleri de kuracak. Bakanlık, bu işleyişin sisteme daha da nitelik kazandıracağını belirtti.
24.12.2014       12.35.31
Sağlık Bakanlığı, her yıl 220 milyon muayenenin yapıldığı aile hekimliğinde yeni dönem başlatıyor. Hastanelerde acil servislerin iş yükünü azaltmak, sisteme daha da nitelik kazandırmak isteyen bakanlık, aile hekimliklerini aktif hale getirecek. Yeni yılla birlikte uygulanmaya başlanacak projeye göre; aile hekimliklerinde diş üniteleri kurulacak ve herkesin aile diş hekimi de olacak. Aile diş hekimleri sayesinde, diş taramalarının periyodik olarak yapılacağı, çocukların diş bozukluklarının erken tedavi ve yönlendirmelerle önleneceği, yatalak hastaların evde diş tedavisi hizmeti alacağı belirtildi.

Yeni sistemle birçok yerde tek aile hekimi ve tek hemşirenin hizmet verdiği merkezler yerine 3-5 hekimli merkezler oluşturacak, başka tıbbi hizmetlerin de verilmesi sağlanacak. Hızla artan obezitenin önlenmesi için aile hekimliklerinde diyetisyenlerin de görev yapacağı bakanlık tarafından açıklandı. Sağlıklı kilo verme-alma gibi hizmetler sunacak olan diyetisyenler, kendilerine başvuranlara uygun diyetler hazırlayacak. Aile hekimi merkezlerinde yakın dönemde psikolog ve çocuk gelişimcileri de hizmet vermeye başlayacak. Ayrıca görüntüleme hizmetleri ve hızlı tahliller de yapılabilecek.

Bakanlık, aile hekimliği uygulamasına dair farkındalığı artırmak için "Aile hekiminizle tanıştınız mı?" afişleri hazırlayarak 150 bin afişin illerde kamu kurum ve kuruluşlarında, belediyelerde, muhtarlıklarda, sağlık evlerinde ve okullarda görülebilecek şekilde asılmasını istedi.

YASAL UYARI: Bu yazı/haber/makalenin bütün yayın ve çoğaltma hakları VESTİYER YAYIN GRUBU'na aittir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen iktibas edilmesi yasaktır.
Reklam
Reklam

Yorum Ekle
Copyright © Vestiyer Yayın Grubu, 1989-2021. Tüm Hakları Saklıdır.