Dentiss Logo

Ağız Sağlığında “Bor” Etkisi

Dünya bor kaynaklarının %73’üne sahip olan Türkiye'de, insan sağlığı için hayati önem taşıyan bor elementinin faydaları üzerine önemli araştırmalar yürütülüyor. Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Hakkı, gerçekleştirdiği bilimsel araştırmada, bor elementinin antimikrobiyal özelliğinin diş ve diş eti sağlığında etkili bir rol oynadığını belirledi.
05.10.2020       16.37.48

Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Hakkı, yürüttükleri klinik çalışmalarda bor içeren ağız gargarasının antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu saptadıklarını belirtti. Araştırmada; kanama, dişetinde ödem gibi tüm klinik parametrelerde borlu gargaranın hali hazırda kullanılan ve alternatifi olmayan klorheksidin kadar iyi olduğu hatta sondlamada kanama parametresinde birinci ay sonuçlarının borlu gargara ile çalışılan grupta daha iyi olduğu tespit edildi.

Diş ve diş eti hastalıklarının en önemli nedeninin mikrobiyal dental plak olduğunu belirten Prof. Dr. Sema Hakkı, “Çürük ve diş eti hastalıklarının oluşmaması için temel öncelik dental plağın dişten uzaklaştırılması, yani etkin diş fırçalama ve ara yüz fırçalarının kullanımıdır. Diş fırçası ile ağız temizliği olmazsa olmazdır” dedi. Kronik ağız yaraları, yatalak olma hali, sakatlık, zihinsel engellilik gibi durumlarda ve radyoterapi ve/veya kemoterapi esnasında dişlerini etkin fırçalamaya engel durumu olan bireylere dikkat çeken Prof. Dr. Hakkı şöyle devam etti: “Bu kişilerde plak oluşumunu ve muhtemel olumsuz etkileri gidermek için gargaralardan faydalanılması kaçınılmazdır. Bu durumlarda özellikle borik asit içeren gargaraların jel formları, bor içeren diş macunları ve diş hekimlerinin profesyonel kullanımı amacı ile diş eti altına uygulamak için tavsiye ettiği özel jel formları, diş hekimliği için önemli ve gelecek vadeden ürünleri arasındadır.”

Bor üzerine uzmanlaşarak borlu diş sağlığı ürünleri geliştiren Medirevo Yönetim Kurulu Başkanı Devrim Hamaratlar, sağlık ve beslenme konusunda faydaları saymakla bitmeyen bor ve kenevir çalışmalarındaki en temel amacın, bor zengini ülkemizde bu madeni ekonomiye katkı sağlayacak şekilde işlemek ve her alanda kullanmak olduğunu söylüyor. Hamaratlar konunun önemini “Bu bilimsel araştırma da bor içeren ağız sağlığı ürünlerinin ne kadar önemli olduğunun altını çizmektedir. Tüm tüm Ar-Ge çalışmalarımızı bor üzerine gerçekleştirmekteyiz. Borun kullanıldığı özel 75 ürün geliştirdik. Tek amacımız bu milli cevherin değerinin bilinmesidir” sözleriyle açıklıyor.

Şirketin ürünleri arasında bor, kenevir, misvak ve propolis ile güçlendirilmiş içeriği ile ağız sağlığı için geliştirilen Medirevo Propolis, Misvaklı Diş Macunu ve yine bor, kenevir ve aloe vera içeriği ile Medirevo Aloe Vera ve C Vitaminli Ağız Spreyi gibi pek çok seçenek bulunuyor.

Haber: Elvan Genç (VYG)


Reklam
Reklam

Yorum Ekle
Copyright © 1989-2024, Vestiyer Grup, Tüm Hakları Saklıdır.