Dt. Önder Çalışkan

Viyana, Kadavra ve Cerrahi Eğitimin Ardından (2)

Bir önceki yazıda, kurs hakkında genel bilgilere yer vermiştim. Şimdi de, kursun esas %80'ini oluşturan uygulamalı bölümden sahneler... Kadavra pratiğine gectiğimizde önce ilgili konu hakkında Dr. Norbert Fork teorik prezantasyonlar yaptı; tercümesini ve gereken katkıyı Prof. Serhat Yalçın anında smültane olarak yaptı. Bir cerrahın çevirisini sanırım en iyi bir cerrah yapabilirdi. Bu yazıda, hem teorik eğitimden hem de pratik eğitimden görüntüler eşliğinde izlenimlerimi paylaşmmaya devam edeceğim.
13.04.2012 09:48
VESTA’nın Viyana Tıp Fakültesi işbirliğiyle düzenlediği Kadavra Uygulamalı Cerrahi ve İmplantoloji Kursu’yla ilgili izlenimlerimi paylaşmaya devam ediyorum. Bir önceki yazıda, kurs hakkında genel bilgilere yer vermiştim. Şimdi de, kursun esas %80'ini oluşturan uygulamalı bölümden sahneler...PRATİĞE GEÇİŞ

Kadavra pratiğine gectiğimizde önce ilgili konu hakkında Dr. Norbert Fork teorik prezantasyonlar yaptı; tercümesini ve gereken katkıyı Prof. Serhat Yalçın anında smültane olarak yaptı. Bir cerrahın çevirisini sanırım en iyi bir cerrah yapabilirdi. Aşağıda eğitimciler ve teorik eğitim sırasındaki görüntülerden örnekler var.

 

Her eğitimcinin karşısında ve arkasında neredeyse herkese 1 monitör düşecek şekilde güzel bir ses görüntü sistemi olan modern bir fiziki donanım vardı. ((Bir de sandalyelerin arkası dayanaklı olsaydı... deyip, hata bulmadan geçmiim değil mi:)))VE UYGULAMA...

İlgili prezantasyonlar sonrası, önce hocalarımız kadavra üzerinde (ekranda direk izleyebildiğimiz) diseksiyonlara başlayıp, uygulamanın ne şekilde olacağını gösterdiler...Aşağıdaki resimlerde, hep koktuğumuz, bu yüzden de şimdiye kadar hiç direk dokun(a)madığım, meşhur lingual sinirimizi nasıl diseke ettiğimizi görebilirsiniz.

Fotograflarının birinde göreceğiniz üzere, bir tanesini de özellikle kestik.

   

Lingual sinir hemostatımın arasında...

  BÜTÜN DETAYLARI SORABİLİYORSUNUZ

Eğitimler sırasında, hem kontrol hem destek amaçlı iki eğitmenimiz de sürekli aramızdaydı. Takıldığımız yerde sorduk, yapttığımız işlemlerin dogruluğunu teyid ettirdik. Aşağıda pratikler sırasında alınmış görüntüler var.

   


5159

Dişhekimliği Dergisi'nin yeni formatını nasıl buldunuz?