Dt. Önder Çalışkan

Viyana, Kadavra ve Cerrahi Eğitimin Ardından (1)

Geçtiğimiz hafta Vestiyer Yayın Grubu’nun bir alt kuruluşu olan VESTA’nın düzenlediği kadavra ve implant eğitimine katıldım. Oldukça faydalı bulduğum bu eğitimin detaylarını ve fotoğraflarını burada sizlerle paylaşarak, bu eğitimi merak edenlere, katılmak isteyenlere faydası olacağını düşündüğüm bir tanıtım yazısı hazırlamaya çalışacağım.
10.04.2012 12:42
Herşeyden önce kendi bedenlerini tıp eğitimine bağışlayan insanlara saygı ve minnetlerimi belirterek başlamak istiyorum. Bu gönüllüler sayesinde hiç kadavra sıkıntımız olmadı; hatta anatomik noktaları çok atrofik olan kafalarda problem çıktığında hemen poşet içinde yenisini getirip değiştirdiler. Kadavralar taze kadavra idi, çalışmaya çok müsaitti; rahatsız edici bir durum, koku vs olmadı.

Eğitim, Vestiyer Yayın Grubu (Ya da VESTA | Vestiyer Akademi) tarafından organize edildi ve aksaksız olması için hem firma sahibi Bülent Manav hem dişhekimi meslektaşımız, sevgili sınıf ve sıra arkadaşım diş hekimi Mustafa Bekerecioğlu ellerinden gelen gayreti gösterip bizleri bir an olsun yalnız bırakmadılar.

Kursa gitmeden, önceki kurslardaki bazı eksiklikler kulağıma gelmişti ama artık firma tam profosyonellişmiş; daha önceki aksaklıklardan ders çıkarıp tekrarlanmaması için çalışıp mükemmel bir eğitim ve seyahat gerçekleştirmek için ellerinden geleni eksiksiz yaptılar. Kendilerine, kendi adıma teşekkür ediyorum.

Burada fırsat buldukça faydalı olacağını düşündüğüm fotoğrafları yayınlayacağım fakat kimsenin bu fotoları başka yerde kullanmamasını, kopyalamamasını rica ediyorum etik olarak. Sadece egitim ve tanıtım amaçlıdır. Hem kanunen hem etik açıdan şık olmaz.ÖNCE BİRKAÇ TEŞEKKÜR

Eğitime gectiğimizde ilk teşekkür, seçilen isimlere. Bence eğitim kısmı için, daha önce verdiği kurslardan tanıdığımız ve bu konuda en deneyimli isimlerden Prof. Serhat Yalçın hoca çok isabetli bir seçim olmuş. Kurs süresince kendisine ne sorduysak, ekstralarımız dahil, tüm samimiyetiyle cevapladı ve verimli bir eğitim olmasını sağladı.

Serhat hoca pratik öncesi yarım gün, özellikle sinüs lift üzerine yoğunlaşan teorik eğitim verdi. Kadavra kısmında prezantasyonları Maxillofasiyal cerrah Dr. Norbert Fock yaptı. Serhat hocanın tercümeyi yapması tabii ki tercümenin hatasız biçimde olmasını sağladı. Pratiklerde iki hocamız da başımızda idi. Zaten 20 civarı olan sayıya 2 hoca çok yeterli geldi ve doyurucu olmasını sağladı.Kadavrada 4 kişilik masalar oldugu icin toplam 5 masa idi,neredeyse birebir eğitim gibi oldu.

Fotolar icin yüksek çözünürlüklü makinesi ve teknik fotoğraf bilgisiyle, bir dediğimizi iki etmeden, bıkmadan usanmadan her 'çek' dediğimiz kareyi defalarca çekerek yardımcı olan, eğitimdeki çalışma arkadaşım, dostum, Tekirdağ Dişhekimleri Oda başkanımız Diş Hekimi Sayın Birol Karaibiş'e teşekkürü de borç bilirim...

Teorik eğitim esnasında, ajans tarafından çekilen fotolardan birini yukarıda bulabilirsiniz.YAVAŞ YAVAŞ KADAVRA ODASINA GEÇEBİLİRİZ

Artık yavaş yavaş kadavra odasına geçelim. Eğitim, Viyana Tıp Fakültesine bağlı Anatomi Merkezinde gerçekleştirildi. Pratik kısmı 2 tam gündü. Daha önce de belirttiğim gibi, kafi miktarda kadavra vardı. Bu kadar bol kadavra olmasında, oradaki ateizmin de etkisi olduğu söylendi. İnsanlar hayattayken enstitüye gelip bedenlerini bağışlıyorlar, irade dışı kullanım söz konusu değil. Kadavralar beklememiş, özelligini yitirmemiş kadavralar. Eski kadavra olmadıgı için aşırı bir koku yok, sadece ilk girişte biraz hissediyorsunuz.

 

İlk kadavramız atrofik çeneliydi, hemen poşet içinde gidip yeni bir poşet içinde anında yenisi geldi. Problem çıkmadığı sürece aynı kadavrada çalışılıyor. Kadavra başında 2 kişi var ve birimiz sağda birimiz solda çalışıyor.

Eğitimde daha önce teoride gördügümüz dokulara dokunup diseksiyonlar yaptık. Genel resimlerde gerekmedikçe kadavra resimlerini sansürleyecek olsam da sinir diseksiyonlarında direkt görüntüleri vereceğim. Dediğim gibi lütfen resimleri başka ortamlarda kullanmayalım. Konu zaten burada açık olacak. Sadece eğitim amaçlıdır.

Eğitimde önce ilgili Dr. Norbert, ilgili anatomik dokunun prezantasyonunu yaptı, sonra hocanın kendisi kdavrada diseksiyon yapıp biz de ekranda izledik. Sonra kendimiz yapmaya başlayıp gerektiğinde hocalardan destek aldık. Çok modern ekran-görüntü-ses sistemi var; böyle çağdaş bir ortamda çok keyifli ve verimli bir eğitim oldu. İlk giriş fotoğrafımız ve eğitim materyali ile ilk tanışmamın spontane fotosu...

5091

Dişhekimliği Dergisi'nin yeni formatını nasıl buldunuz?