Haberler » Sağlık Haberleri

Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde (KHK) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Ege Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma kefirin diş çürümelerini engellediğini ortaya koydu. Araştırmayı yürüten öğretim üyelerinden Doç. Dr. Cem Karagözlü, "Kefirin içerisindeki bakteriler ağız içerisindeki mikroorgan...
Türkiye’de herhangi bir hastalıkla hastaneye başvuran 10 bireyden 3’ünün reçetesine antibiyotik yazılıyor. Antibiyotik kullanımının Türkiye ve dünyada bu kadar yaygın olması ilaca karşı direnci artırırken 2050 yılında...
Diş Hekimi Selvi, "Oruçluyken ağız kokusunu önlemek için dişlerle birlikte mutlaka dilin de fırçalanması, diş ipi kullanılması gerekiyor." dedi.
Sağlık Bakanlığınca geleneksel yöntemlerin sağlıksız koşullarda yapılmasının engellenmesi amacıyla başlatılan "Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları" projesi kapsamında Konya'da kurulan hacamat ünitesi, klinik ort...
Prof. Dr. Doruk, "2015 yılı itibarıyla hastalığın dünyaya tahmini maliyeti 818 milyar dolar. Eğer alzheimer bir ülke olsaydı, dünyanın 18. büyük ekonomisi olacaktı." dedi.
Dr. Esra Alpkılıç Başkırt, “Dişleri olmayan bireyler toplumda saygınlık kazanmada ve insanlarla diyalog içine girmede eksiklik hissetmeleri nedeniyle duygusal travmalar yaşayabilirler.” dedi.
Yrd. Doç. Dr. Kışlaoğlu, çocukların diş sağlığını tehdit eden, uzun vadede obezite, diyabet ve kemik erimesi gibi hastalıklara yol açan fast foodlardan uzak durulması gerektiğini belirtti.
İrlanda'da 16 yaşındaki gencin bacağından alınan kas ve arterler yüzüne nakledildi.
Prof. Dr. Işın Ulukapı fluorid uygulamalarının çürük riski artmış çocuk ve yetişkinlerde uygulanması gerektiğini vurgulayarak “Fluoridli ürünlerle diş minesinin asitler karşısında daha dayanıklı hale geliyor” dedi.
Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Özyaral, “Nohut, özellikle meme kanserine karşı koruyucudur. Östrojen hormonunu dengeleyici etkisiyle menopoz döneminde faydalıdır. Aynı zamanda ihtiva ettiği fosfor ise kemik ve diş yapısını ve ...
Cambridge Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın sonucuna göre, aşırı kilolu kişilerin beyinlerinin zayıflara göre 10 yıl daha yaşlı göründüğü bildirildi.
Prof. Dr. Aygen, “Türkiye'de yaklaşık 3,5 milyon Hepatit B virüs taşıyıcısı bulunmaktadır. Bu enfeksiyonun görülme oranı risk gruplarında yüksek olup, yüzde 20'lere kadar yükselmektedir.” dedi.
Prof. Dr. Üşümez: Diş çürükleri ve ağrı gibi sorunların tedavisinde kullanılan lazer yöntemleri çocuklardaki dişçi korkusunu azaltıyor.
Eskişehir’de protez tedavisine gittiği diş hekiminde, çenesinde “saçma” olduğu belirlenen 54 yaşındaki Güler Palaz, geçirdiği operasyonla sağlığına kavuştu.
Batman'da 9 yaşındaki Adem Yılmaz'ın kaza kurşunu ile dağılan çenesine bacağından alınan kemik ve cilt dokusu 11 saat süren operasyonla nakledildi.
Hospitadent Yönetim Kurulu Üyesi Diş Hekimi Recep Eşkar, açlıkla birlikte gelişen ağız kokusunun sosyal hayatı etkilememesi için oruç tutanlara önemli ipuçları verdi. 
Uludağ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zencirkıran, kapalı ortamlarda fazla vakit geçiren insanların, bu tür mekanlarda hava kalitesini artırmanın yolunun salon bitkilerinden geçtiğini s...
Sağlık Bakanlığından ramazanda yemeklerin çok hızlı tüketilmemesi gerektiği ve enerjisi yüksek besinlerin kilo alımına zemin hazırladığı uyarısında bulunuldu.
Dr. Turgay Çınar, Amalgam dolgunun zararları ile ilgili açıklamalarının bulunduğu makalesini bizlerle paylaştı.
AİBÜ Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı Başkanı, diş çürüklerinin pek çok hastalığa yol açabileceğini belirtti.
Sağlık Bakanlığı, ağız ve diş sağlığı 2013-2014 raporunu yayınladı. Türkiye'nin ağız ve diş sağlığı profilinin çıkarıldığı raporda, ağız diş sağlığına ilişkin çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.
Yüzme sporu ile ilgilenen kişilerin dişlerinde erozyon görülebilir, sarı-kahverengi renklenmeler ortaya çıkabilir.
Psikolojik kökenli bir yeme bozukluğu olan Bulimia Nervoza (kısa adıyla Bulimia), özellikle 15-25 yaş arasındaki genç kızlarda, erkeklere ve diğer yaş gruplarına göre daha sık görülüyor.
Diş Hekimi Suzan Yavaşca, ağız yaralarının birçok kişinin sağlık problemleri arasında olduğunu belirterek, turşunun ağız yaralarına neden olabildiğini söyledi.
Amasya Bimarhane’si Müze Müdürü Barış Önder, Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet döneminin ünlü hekim ve cerrahı olan Amasyalı tıp âlimi Sabuncuoğlu Şerefeddin'in, o dönem yazdığı kitaplardan biri olan "Mücerrebnam...
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı, Ortodonti ABD Başkanı Prof.Dr.Tancan Uysal, piyasada satılan diş beyazlatma ürünlerinin dişlere zarar verebileceğini belirterek, dişlerini beyazlatmak isteyen hastaları...
Dünyada olduğu gibi, Türkiye'de de 'sessiz salgın' olarak adlandırılan diş çürüğü kendini yüksek değerler ile gösterir. Orta yaş grubunda %70,7 olan diş çürüğü, 65-75 yaş grubunda ise %96,2'ye yükselmektedir.
Özellikle damak protezi kullanan hastalarda en sık karşılaşılan sorunlardan birisi tutuculuktur. Protezin yemek yerken ya da konuşurken hareket etmesi veya ağızdan çıkması hastanın hayat kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.
Sağlıklı nesiller için ilköğretim çağındaki çocukların ağız ve diş sağlığı-bakımına özendirilmesine yönelik MEB ile ortak bir çalışma yapılarak ilköğretim karnelerinde yer alan kişisel ve sosyal beceriler notlarına &l...
1 2 3 4 5 6 »