Bülent Manav

İyi bir diş hekimi yardımcısı, kliniğin kalbidir…

Diş hekimliği gibi komplike bir meslek alanında çalışan yardımcı personellerin de, aynı şekilde donanımlı olması, yaptığı işin gerçek ve önemli bir meslek olduğuna yürekten inanması, işini ciddiye alması, o kliniğin başarısı açısından hayatî öneme sahiptir.
 
07.02.2014 15:02
Meşhur sözdür, “her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır” denir. Bu sözü, diş hekimleri açısından şu şekilde ifade etsek, herhalde yanılmış olmayız: “Her başarılı diş hekiminin, muayenehanenin arkasında, iyi bir yardımcı personel vardır.”
 
Evet, diş hekimi muayenehanelerinin ayrılmaz bir parçası olan yardımcı personeller, çok uzun yıllar boyunca ihmal edildi. Maalesef onların önemini ve kıymetini ne devlet, ne sağlık kurumları, hadi itiraf edelim, ne de diş hekimleri bildi. Burada -di’li geçmiş zaman kullandığıma bakmayın, halen de bu önem ve kıymetin yeterince bilindiğini ve takdir edildiğini söylemek fazla iyimserlik olur.
 
Diş hekimliği,  bünyesinde çok farklı ve bağımsız meslek gruplarının yeteneklerine ihtiyaç duyulan komplike bir meslek. Gerek ağız içinde yapılan işlemlerde, gerek muayenehanenin dizaynında, gerek hastalarla olan ilişkilerde, gerek malzeme ve ekipman alımında ve yönetiminde, bir diş hekimi, farkında olarak veya olmayarak, birçok mesleğin alanına girmektedir. Tıbbi bilgi ve becerinin yanı sıra, mimariden mühendisliğe, iş adamlığından psikologluğa, sanatçılıktan iletişim uzmanlığına kadar nice meslek dalından renkler taşır diş hekimliği.
 
Mesela tıbbi ve dental açıdan benzersiz becerilere ve bilgiye sahip nice meslektaşımızın, insan ilişkilerinde içine kapanık olmasından veya iyi bir “businessman” olamamasından kaynaklı sebeplerle “dükkân kapatmışlığı”, “kapağı devlete atmışlığı” vardır.

DİŞ HEKİMİ YARDIMCILIĞI, ÖNEMLİ BİR “MESLEK DALI”DIR
 
İşte böylesine komplike bir meslek alanında çalışan yardımcı personellerin de, aynı şekilde donanımlı olması, yaptığı işin gerçek ve önemli bir meslek olduğuna yürekten inanması, işini ciddiye alması, o kliniğin başarısı açısından hayatî öneme sahiptir.
 
Bu noktadan hareketle, Vestiyer Yayın Grubu olarak, birçok önemli adım attık. Bir yandan Türkiye’nin bu konudaki ilk süreli yayını olan Asisdent dergisini yayınlarken, diğer yandan Dişhekimi Mustafa Bekerecioğlu liderliğinde eğitimler, toplantılar düzenledik, düzenliyoruz.
 
Yine diş hekimi yardımcılarının ihtiyaçlarını önceleyen ve tamamen bu amaçla düzenlenen ilk sempozyumu hayata geçirdik. Asisdent Ağız Diş Sağlığı Yardımı Personel Sempozyumu, bu güne kadar dört kez düzenledik ve önümüzdeki yıllarda da düzenlemeye devam edeceğiz.
 
Bir başka faaliyetimiz ise “Asisdent Buluşmaları” adıyla düzenlemeye başladığımız toplantılar. Bunların ilkini geçen yılki Dental İstanbul Kongresi kapsamında düzenledik ve 200’ün üzerinde katılımcıyla başarılı bir şekilde gerçekleştirdik.
 
Evet, biz inanıyoruz ki, iyi bir diş hekimi yardımcısı kliniğinizin kalbidir. Daha düzenli ve daha huzurlu bir muayenehane ortamı için, yardımcı personelinize yatırım yapın.
 
Onlara verdiğiniz değer, bilgi ve becerilerine yapacağınız yatırım, mutlaka katlanarak size geri dönecektir.


 
DİŞ HEKİMİ YARDIMCILARINA EĞİTİMLER
VESTA’nın diş hekimi yardımcıları için düzenlediği eğitimlerden, seminer ve sempozyumlardan haberdar olmak için dentiss.com web sitemize ücretsiz olarak üye olabilir, iletişim bilgilerinizi 0212 481 02 20 no‘lu telefondan bize ulaştırabilir veya facebook grubumuza katılabilirsiniz. 
5361
Yazarın Diğer Yazıları

Dişhekimliği Dergisi'nin yeni formatını nasıl buldunuz?