Bülent Manav

Dental turizm…

Son yıllarda insanlar, gerek sadece tedavi amacıyla, gerekse tatil seyahatiyle kombine ederek, “sağlık turizmi” adıyla özetleyebileceğimiz yeni bir talep oluşturmakta. Seyahat imkanlarının artması ve ucuzlamasının yanısıra iletişim kanallarının çoğalması ve yaygınlaşması da sağlık turizmini tetikleyen en önemli faktörler.
20.06.2013 13:42
ŞİFA AMAÇLI SEYAHATLERDEN SAĞLIK TURİZMİNE

Dünyada sağlık alanında en popüler konulardan birisi de, hiç şüphe yok “medikal turizm”. Yani insanların, tedavi olmak ve/veya estetik görünüm elde etmek amacıyla bir başka ülkeye seyahat etmesi.

Eski dönemlerde insanlar, sadece “şifa bulmak” amacıyla seyahat ederlerdi ki, bunu “sağlık turizmi” olarak adlandırmak, kanaatimce yanlış olur.

Oysa şimdi insanlar, gerek sadece tedavi amacıyla, gerekse tatil seyahatiyle kombine ederek, “sağlık turizmi” adıyla özetleyebileceğimiz yeni bir talep oluşturmakta. Seyahat imkanlarının artması ve ucuzlamasının yanısıra iletişim kanallarının çoğalması ve yaygınlaşması da sağlık turizmini tetikleyen en önemli faktörler.İNSANLAR SAĞLIK AMACIYLA NİÇİN SEYAHAT EDER

Bunun sebepleri elbette çok farklı dinamikler içeriyor. Mesela bir Avrupa ülkesinde yaşayan kişiyi ele alım. Bu kişi, tedavisi daha ekonomik olduğu için veya hem ekonomik hem de daha kaliteli bir hizmet alabilmek için seyahat ediyor.

Bir başka gerekçe ise, “tatilden yenilenmiş olarak dönmek” arzusu. Yani insanlar, tatile gidip, bronzlaşmış teni, yeni ekilmiş saçları ve lamina kaplanmış dişleriyle dönmek isteyebiliyorlar. Bir nevi “öncesi-sonrası / before-after” arzusu.

Buna mukabil, sağlık sektörünün çok gelişmiş olmadığı bir ülkede yaşayan kişi ise, daha kaliteli bir sağlık hizmeti almak; sosyal çevresine, tedavisini gelişmiş bir ülkenin lüks bir şehrinde yaptırdığını söyleyerek, ilgi çekmek amacıyla sağlık turizmine dahil olabiliyor.DENTAL TURİZM

Bunu, bir başka ve kapsamlı bir makalenin konusu olarak ele alacağız. Fakat kısaca belirtmek gerekirse, bugün diş hekimliği, “sağlık turizmi”nin en önemli alt dallarından ve gerekçelerinden biri.

Bu bağlamda vurgulanması gereken en önemli nokta şu: Diş hekimleri, sundukları sağlık hizmetini estetikle kombine edebildikleri ölçüde sağlık turizmi içindeki paylarını yükseltecek.

Meslektaşlarımızla yaptığım sohbetlerde, çoğunlukla bu konunun farkında olduklarını, ancak nereden başlayacaklarını bilemediklerini görüyorum.

İlerleyen sayılarda bu konuyu ele alacak, yepyeni ufukları birlikte keşfe çıkacağız.


NOT: Bu makale, Dişhekimliği Dergisi’nin 109. sayısında yayınlanmıştır.

6532
Yazarın Diğer Yazıları

Dişhekimliği Dergisi'nin yeni formatını nasıl buldunuz?