Dt. Önder Çalışkan

Bilgi Paylaştıkça Büyür

e-dishekimi.com’un kurucularından olan Dişhekimi Önder Çalışkan ile yapılan ve Dişhekimliği Dergisi’nin Mayıs-Haziran 2012 tarihli, 104. sayısında yayınlanan röportajı ilginize sunuyoruz.
09.08.2012 18:54
‘e-dishekimi.com’, gün boyu muayehanelerde yoğun bir tempo içerisinde çalışan diş hekimlerini sektörel haberler ve bilimsel gelişmelerle buluşturuyor. Vaka paylaşımlarından branş dosyalarına, organizasyon duyurularından iş ilanlarına, malzeme ile alakalı bilgilerden diş hekimliğinde pratik çözümlere kadar hekimleri ilgilendiren tüm konuları kapsayan forum hakkında, site yöneticilerinden diş hekimi Önder Çalışkan’dan detaylı bilgiler aldık.

Sayın Çalışkan, sizi tanıyabilir miyiz?

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunuyum. Yaklaşık 20 senedir İstanbul'da serbest diş hekimliği yapıyorum. Meslektaşımız Yavuz Demir tarafından 2001’de kurulan ve kuruluşundan kısa bir süre sonra katıldığım ‘www. e-dishekimi.com’ forumunda, site işlevlerinin yürütülmesinde ve paylaşımlarda faaliyette bulunuyorum.

‘e-dişhekimi.com’ sitesinin kuruluşundan ve amaçlarından bahseder misiniz?

‘E-dishekimi.com’; 2001 yılında, halen TSK’de hizmet veren Yavuz Demir tarafından kurulmuş bir diş hekimliği forumudur. Sitenin birincil amacı; meslektaşlar arası paylaşımlarda ve konu uzmanı öğretim görevlilerin katkılarıyla bilgi alışverişinde bulunarak ülke diş hekimliği bilimsel standardının yükselmesine katkı sağlamaktır. Sitede, bilimsel diş hekimliğinin yanı sıra etkinlik duyuruları, malzeme bilgileri, iş ilanları, meslek politikaları gibi diş hekimliğine ait her şey yer almaktadır. Özellikle muayenehaneci bir hekim olarak, muayenehaneden çıkmadan camiada neler olup bittiğini ve bilimsel gelişmeleri en pratik biçimde takip edebildiğimiz; gerektiğinde interaktif olarak katkıda bulunduğumuz gerektiğinde yardım istediğimiz gerektiğinde yardıma katkı verdiğimiz bir ortam oluşturulması amaçlandı.

Zaman zaman bilimsel kısımdan daha çok ilgi gören ‘cafe’ bölümünde meslektaşlarımız, diş hekimliği dışında edebiyat, gezi gibi sanat ve hobi alanlarını konuşup paylaşabilmektedir. Siteye üyelik ücretsizdir. Domain ve bakım ücretleri siteye alınan reklamlardan sağlanmakta ve kâr elde edilmemekte, amatör ruhla hizmet vermeye devam etmektedir.

Tüm bunlar amaçlanırken bilgi düzeyi ne olursa olsun tüm diş hekimlerinin aynı çatı altında; meslektaşların siyasi, etnik kimlikleri gibi farklı parametrelerle değil, sadece diş hekimi ortak paydasında buluşturulması hedeflenmiştir. Nitekim bu ortak paydada buluşulduğu sürece birbirimize yardımcı olma durumumuz daha da artabilir.

Hedef kitlenize yeterince ulaşabildiniz mi? Sitenizi tanıtmak ve geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

Hedef kitleye büyük oranda ulaşıldığını düşünsek de hala umduğumuzdan fazla oranda siteyi duymayan meslektaşlara rastlayabiliyoruz; bunda diş hekimlerinin bir kısmının internet kullanmamasının ve sitenin profesyonel reklam yapmamasının etkisi var. Nitekim sitemiz daha çok meslektaşların tavsiyeleriyle duyulmaktadır. Bunun yanı sıra değişik bilimsel seminerlerde siteden meslektaşlarımıza ait vaka örneklerine yer verilerek site bu şekilde duyuruluyor. Zaman zaman dergilerde forumumuzla ilgili yazılar yer almakta ve tanıtımına katkıda bulunmaktadır. Bu vesile ile derginize site tanıtımında sağlayacağı katkıdan dolayı şimdiden teşekkür ederiz.

Üye sayısı konusunda bir üzüntümüz de özellikle zaman zaman siyasi tartışmaların tüm çabalarımıza rağmen alevlendiği durumlarda az da olsa üye kayıplarımızın yaşanmasıdır.

Sitede yer verdiğiniz konular nelerdir? Diş hekimleri sitede kendilerine faydalı olacak neler bulmaktadır?

Amacımız, internette diş hekimlerinin özellikle bilimsel diş hekimliği konularında tecrübelerini ve bilgi birikimlerini paylaşarak muayenehane ortamında Türkiye’nin her yerindeki diş hekimleri ile paylaşımlarda bulunmasıdır. Bütün bilimsel diş hekimliği dallarında, diş hekimliği uzmanlık sınavı, kamu diş hekimliği, serbest muayenehane hekimliği, kurs kritikleri gibi diş hekimlerinin mesleki olarak ilgilendiği tüm konulara, ilgili dosyalara ve videolara ulaşabilirler.

‘e-dishekimi.com’un şu anki konumu ve geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sitemiz, diş hekimliği alanında Türkiye’nin en çok ziyaret edilen sitesi. Günlük 1.000 civarı diş hekimi üyemiz sitemize giriş yapmakta ve günlük 20.000 sayfa görüntülenmektedir. Sitemiz şu anki forum sitesi özelliğini değiştirmeyecektir; ama diş hekimlerine daha faydalı yeni özellikler katmak için her zaman yenilenecektir.

Sanal dünyadaki diş hekimliği hakkında görüşleriniz nelerdir?

Zaman zaman yaşanan olumsuzluklara rağmen özellikle mezun olduğumda internetin olmadığı ortamı yaşayan biri olarak, internetin mesleki gelişim açısından çok faydalı bir eğitim aracı olduğunu görüyorum. Kendi mesleki birikimimin önemli bir kısmını da internet ortamlarından edindim. Özellikle yeni mezun olanlar için eşsiz bir bilgi ve iletişim kaynağı. Bilgi edinmek, öğrenmek isteyenler için ‘e-dishekimi.com’ forumdan tutun da e-mail gruplarına, facebook gruplarına kadar sanal her türlü platformda kaliteli paylaşımlar ve kaynaklar oluşturulmuştur ki bu da mesleğimiz adına sevindirici bir gelişmedir.

Sayın Çalışkan, söyleşimizin sonunda neler eklemek istersiniz?

Unutmayalım ki bilgi paylaştıkça büyür, zaten forumumuzun sloganı da “paylaşmak şekerden tatlı”dır. Paylaştığınız bir bilginin belki yüzlerce meslektaşınız tarafından faydalanılıp işe yaradığını ve bu yönde kullanıldığını görmek paha biçilemez duygulardan biridir. Meslektaşlarımızı, bilgi ve deneyimlerini paylaşmaya çağırıyoruz.

Röportaj:
Sesil Kocar, Vestiyer Yayın Grubu

3814

Dişhekimliği Dergisi'nin yeni formatını nasıl buldunuz?