Dentiss Logo

1.500 bilgisayarın işini yapabiliyor

Önde gelen yazılım ve donanım şirketlerinden IBM, 1.500 bilgisayarın işini tek başına yapabilen ana bilgisayar geliştirdi.Yeni bilgisayarın KOBİ'lerin ve diğer büyük işletmelerin iş yükünü hafifletmesi ve tasarruf sağlaması hedefleniyor. IBM Türk Sistem ve Teknoloji Müdürü Oral Tuntaş'ın verdiği bilgiye göre yeni model Sistem z10, 1.500 bilgisayarın yapacağı işi yüzde 85 daha az yer kaplayarak, yüzde 85 daha az enerji tüketerek ve yüzde 100 daha fazla performans göstererek gerçekleştiriyor.
29.04.2008       17.17.58
Önde gelen yazılım ve donanım şirketlerinden IBM, 1.500 bilgisayarın işini tek başına yapabilen ana bilgisayar geliştirdi.Yeni bilgisayarın KOBİ'lerin ve diğer büyük işletmelerin iş yükünü hafifletmesi ve tasarruf sağlaması hedefleniyor. IBM Türk Sistem ve Teknoloji Müdürü Oral Tuntaş'ın verdiği bilgiye göre yeni model Sistem z10, 1.500 bilgisayarın yapacağı işi yüzde 85 daha az yer kaplayarak, yüzde 85 daha az enerji tüketerek ve yüzde 100 daha fazla performans göstererek gerçekleştiriyor.   Büyük kurumların yükü gittikçe artan veri merkezlerine yüksek verimlilik getirmek için tasarlanan Sistem z10, bin 500 sunucu için gerekecek yazılım lisanslarını da konsolide ederek 30'a 1 oranında azaltıyor. Sistem z10 ile birlikte bir ana bilgisayarda ilk defa 4 çekirdekli işlemci kullanılıyor. 64 adet işlemcili Sistem z10, Linux, XML, Java, Websphere ve pek çok Servis Odaklı Mimari (SOA) tabanlı projeyi çalıştırabiliyor. Sistem z10, 1,5 terabyte'a kadar yükseltilebilen sunucu başına hafıza imkânıyla, büyüyen iş ihtiyaçlarına karşılık veriyor. Sistem z10, aynı anda milyonlarca kullanıcıya hizmet verebiliyor.

Yeni sunucunun, 5 yılda ve 5 binden fazla araştırmacının ortak çalışmasıyla geliştirildiğini anlatan Oral Tuntaş, "Sistem z10 üzerinde çalışan IBM Rational Business Developer yazılımı, System z10 müşterilerine üretim süreçlerini kısaltmada yardımcı oluyor. Yazılım aynı zamanda mevcut COBOL tabanlı uygulamaların web servislerine dönüştürülmesini sağlıyor. Host Access Transformation Services (HATS) ise ana bilgisayar uygulamalarına cep telefonu ve PDA araçlarla ulaşılabilmesini mümkün kılıyor." dedi.

Reklam
Reklam

Yorum Ekle
Copyright © Vestiyer Yayın Grubu, 1989-2020. Tüm Hakları Saklıdır.