Sektör » Teknoloji

22.03.2017 / Sektör / Teknoloji
Nobel-Biocare-ve-KaVo-Kerr’den-DTX-Studio™-“Dis-Tedavisinin-Tum-Yonleri-icin-Tek-Dijital-Platform”
Nobel Biocare ve KaVo Kerr, Köln'deki Uluslararası Diş Hekimliği Fuarı’nda (IDS) ortak bir açıklama yaparak, diş hekimleri için teşhis ve tedaviyi birleştiren tek bir dijital platform olan DTX Stüdyo’yu duyurdu.
17.01.2017 / Sektör / Teknoloji
Alman-Bilim-Adamlari-Dis-Fircasinda-Misvaki-Gelistiriyor
Diş fırçası ağacı olarak da bilinen salvadora persica ağacındaki miswaktan yapılan kılları kullanarak diş fırçası üreten Alman firma, polilaktik asit bazlı yeni bir diş fırçası sapı için Hanover Üniversitesi IfBB'deki bilim adamları ile çalışıyor.
24.08.2016 / Sektör / Teknoloji
Kayisi-Cekirdegi-Kabugundan-Aktif-Karbon-Uretildi
İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Önal, kayısı çekirdeği kabuğundan ürettiği aktif karbonu geliştirerek kategorisinde dünyanın en yüksek yüzey alanına sahip aktif karbonunu üretmeyi başardı.
16.06.2015 / Sektör / Teknoloji
Ithal-Ettigimizi-Uretmeye-Baslayacagiz
Türkiye’de başka ülkelerden ithal edilerek kullanılan ‘gütaperka kesme cihazı’nın üretimi için ilk adım, Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde atılıyor.
15.01.2015 / Sektör / Teknoloji
Ortodonti-Tedavisinde-Sure-Kisaliyor
FDA onaylı Acceledent yöntemi artık Türkiye’de de uygulanıyor. Yöntem, ortodonti tedavi süresini yaklaşık yarı yarıya kısaltıyor.
19.03.2010 / Sektör / Teknoloji
Gorunmezlik-yolunda-gorunur-adim
İnsanoğlunun her zaman hayal ettiği şey; görünmezlik. Bu rüya için önemli bir adım atıldı: altın bir yüzey üzerindeki küçük bir yumruk görünmez hale getirildi. Almanya'da yapılan çalışmalar sonucunda, cismin yaydığı ışını kontrol atına alarak görünmez hale getirilmesi yönünde önemli bir adım atıldı.
03.03.2010 / Sektör / Teknoloji
Gelecegin-en-onemli-5-otomobil-teknolojisi
Filmlerde gördüğümüz kendi kendine giden, konuşan, şekil değiştiren arabaların çok yakında yollarda boy göstermesine az kaldı. 1980'lerin başında milyonları televizyonların başına toplayan Kara Şimşek dizisindeki sahibinin "KITT" ismiyle çağırdığı siyah renkli Pontiac Trans Am'i hatırlarsınız. Kendi kendine gidebilen, konuşan ve yapay zekasını kullanarak ortağının yolunu kesebilen aracın gerçek olabileceğini kim düşünürdü?
09.02.2010 / Sektör / Teknoloji
3-D’de-son-nokta

3 Alman firmasının tasarımcıları tarafında geliştirilen teknoloji harikası bir cihaz: Gesture Cube 3D. 3D arayüze sahip, bedensel hareketlerimizi algılayan bu cihaz, teknolojinin sınır tanımadığının açık bir kanıtı. Bu, dokunmatik ekranlara sahip bir küp olarak algılanmamalı. Yaptığınız hamleleri, ürünün herhangi bir noktasına dokunmanıza gerek kalmadan algılamayı sağlayan teknolojisi var.

07.01.2010 / Sektör / Teknoloji
Google’i-en-aktif-kullanmanin-10-yolu
Bazı günler, ihtiyacımız olan dünyanın tüm bilgilerine daha kolay ulaşmamız için bunları organize eden Google, çok çalışıyor gibi görünürken diğer yandan, tüm dünyayının idaresini elinde bulundurma planları yaptığını iddia eden Howstuffworks.com isimli internet sitesi Google'ın sahip olduğu 10 faydalı uygulamayı açıklıyor.
21.12.2009 / Sektör / Teknoloji
Google-cep-telefonu
Amerikan gazetesi Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine göre, 2010’da piyasaya sürülecek telefon, Tayvanlı cep telefonu üreticisi htc tarafından Google için üretilecek. Adının ‘Nexus One’ olması planlanan cep telefonu diğer üreticilerin de mevcut modellerinde gün geçtikçe yaygınlaşan Android işletim sisteminin Google ürünleri için özel geliştirilmiş bir versiyonunu kullanacak.
26.11.2009 / Sektör / Teknoloji
Firmalar-da-Twitter’a-sardi

Mikroblogging platformları, firma ve kurumların hedef kitleyle birebir ilişki kurabildiği en önemli mecra olma yolunda hızla ilerliyor. Epi topu 140 karakter uzunluğunda mesaj girilebiliyor, izlenen üyelerin ‘twit’leri çoğu zaman kalabalık yaratmaktan başka işe yaramıyor, çok sayıda üyeye abone olunduysa girdiklerini izlemek için saatler harcanabiliyor. Bunlara rağmen Twitter bugün en yaygın sosyal iletişim ağlarından. Üstelik sadece kişiler değil, firmalar için de.

29.10.2009 / Sektör / Teknoloji
Direksiyonsuz-Toyota
İşte bilim kurgu filmlerinden fırlamış bir araba: Toyota'nın yeni aracı FT-EV II'de direksiyon yok. Eğer siz de bir bilim kurgu meraklısıysanız uçan arabaların üretileceği zamanı merakla bekliyor olmalısınız. Ne yazık ki henüz bu gerçekleşmedi ama bilim kurgu meraklılarının ilgisini çekebilecek yeni bir araç konsepti Toyota'dan geldi. Toyata'nın FT-EV II adlı yeni aracı bir direksiyon ile değil, oyun çubuğu (joystick) ile kontrol ediliyor!

 

20.11.2009 / Sektör / Teknoloji
3M’den-cep-projektoru
3M'in cebe sığan yeni projektörüyle gittiğiniz her yerde sunum yapmak ve film seyretmek mümkün. 3M, cebe sığacak boyutlardaki yeni projektörünü tanıttı. MPro 120 küçük boyutu, ince yapısı, uzun ömürlü pili, yüksek ses ve renk kalitesiyle ön plana çıkıyor. Projektörle birlikte parmak izini ve çizikleri önlemeye yardımcı koruyucu kılıf, video dönüştürücü adaptör, şarjlı lityum pil, küçük tripod ve bağlantı kabloları hediye ediliyor.
19.06.2009 / Sektör / Teknoloji
Ay’i-bombalayacaklar
Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)'ya bağlı bilim adamları, su bulma ümidiyle Ay yüzeyinde derin bir delik açacak. Cape Canaveral eyaletinden önümüzdeki aylarda Ay Krateri Gözlem Uydusu (LCROSS)'u fırlatmaya hazırlanan NASA uzmanları, amaçlarının bu uydudan fırlatılan füzenin oluşturduğu tahribatla, Ay yüzeyinde su izine rastlamak olduğunu açıkladılar.
07.05.2009 / Sektör / Teknoloji
‘Kolay-Posta’-ile-e-mail-adresi-karmasasi-son-bulacak

Stanford Üniversitesi bilgisayar bilimcileri tarafından geliştirilen kolay posta (Smart e-mail) sistemi ile belirli bir e-posta adresi yazmak yerine istenilen bir mail adresi girmek suretiyle ulaşılmak istenilen kişiye erişilebiliyor. İrlanda ve Avusturya'da ortak araştırmacılar arasında Stanford Üniversitesi tarafından test edilen sistem, bu yılın sonlarına doğru Stanford Bilgisayar Bilimi bölümündeki 6 bin öğrencinin kullanımına sunulacak.

29.01.2009 / Sektör / Teknoloji
Virus-uyarisi
TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Bilgisayar Olayları Müdahale Ekibi (TR-BOME), bilgi sistemlerinde hızla yayılan yeni bir solucanı "acil" koduyla bildirdi. "Confıckr" isimli solucanın bulaştığı bilgisayarlar Windows güncelleme sayfasından yama paketlerini alamıyor.
19.12.2008 / Sektör / Teknoloji
Su-gecirmeyen-klavyeli-bilgisayarlar-piyasada

Fujitsu Siemens Computers, kullanım kolaylığının ön planda tutulduğu Amilo 3000 serisini Türkiye pazarına sundu. Özel olarak sıvı geçirmez klavyelerle desteklenen serinin en dikkat çeken üyesi ise bilgisayarın grafik gücünü yüzde 470 oranında artıran Amilo Graphic Booster'a sahip olan model. İki yılı aşkın bir süredir devam eden tasarım süreci sonunda ortaya çıkan AMILO 3000 serisi bilgisayarlar; kullanılan renk, malzeme, tasarımla ön plana çıkıyor.

20.11.2008 / Sektör / Teknoloji
Muzik-CD’lerinin-sonu-mu-geliyor

Dijital kameralar için hafıza kartı üreticisi Amerikan SanDisk firması, büyük müzik şirktleriyle yaptığı anlaşmayla mobil telefonlar ve MP3 çalarlara takılacak "mikro hafıza kartlarına" yüklü şarkıları satmaya başlayacak. Merkezi Kaliforniya’da bulunan hafıza kartı devi SanDisk’ten yapılan açıklamada, Sony BMG, EMI Music, Universal Music Group ve Warner Music Group ile yapılan anlaşmayla bu müzik şirketlerinin albümlerinin, "mikroSD formatında" satışının yapılacağı belirtildi.

05.11.2008 / Sektör / Teknoloji
Ferrari-ucmak-uzere
İtalyan lüks otomobil devi Ferrari'nin 599 GTB modeli üzerinde çalışan mühendisler, iki yıl içerisinde uçabilen bir model üretebileceklerini bildirdi.Amerikan Moller International şirketi, 320 bin dolar değerindeki Ferrari 599 GTB'nin uçabilmesi için uğraş veriyor. 'Autovolantor' adı verilen araba, şimdiden zengin müşterilerini heyecanlandırıyor.
14.10.2008 / Sektör / Teknoloji
Katlanabilir-fare-ile-tasima-kolayligi
Dizüstü bilgisayarla birlikte fare taşımakta zorlananlar için tasarımcılar işinizi kolaylaştırıyor. Microsoft Arc fare katlanabilir özelliğiyle taşımada büyük kolaylık sağlıyor. Microsoft'un yeni Wireless Mobile Mouse 3000 ürünü ise sağladığı kullanım kolaylığının ve avantajların yanı sıra, eğlenceli tasarımı ve şık görünümü ile de dikkat çekiyor. Türkiye'de iki farklı renk seçeneğiyle sunulacak olan Wireless Mobile Mouse 3000 fiyat duyarlılığı yüksek tüketiciler için en uygun ürün olarak nitelendiriliyor.
15.08.2008 / Sektör / Teknoloji
Tek-tekerim-tek-gecerim

Kanadalı bir gencin uzun süre üzerinde çalıştığı Uno isimli, belki de dünyanın "en tehlikeli", "çevre dostu" motosiklet, kullananlara heyecanlı anlar yaşatıyor. Yan yana iki tekerleği olan, saatte 40 km hız yapabilen, şarj edildikten sonra 2.5 saat çalışabilen Uno'nun kaşifi Ben Gulak, "Bu alet, tamamen vücut hareketlerine göre yön tayin ediyor. 58 km'lık aracın seri üretime geçebilmesi için yatırımcı arıyorum' dedi.

25.07.2008 / Sektör / Teknoloji
En-sik-dizustu

İngiliz lüks otomobil üreticisi Bentley, özel olarak tasarladığı dizüstü bilgisayarı tanıttı. Kapalı olduğunda son moda bir çantadan farkı olmayan bilgisayar kadınların gözdesi olacak gibi. Dünyaca ünlü modacılar, günlük hayatta kullanılan malzemelere özel tasarımlar uygulayıp kendi markalarını arabalara, cep telefonlarına ve dizüstü bilgisyarlara uyarlıyor. Bunun en son örneği dünyaca ünlü İngiliz lüks otomobil üreticisi Bentley.

25.07.2008 / Sektör / Teknoloji
Sir-teknoloji-Turk’lerde
Aselsan ve Bilkent Üniversitesi’nin “İşlemsel EHF Uydu Aktarıcısı ve Test Ortamı Geliştirilmesi Projesi” ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, yüksek frekanslarda ve güvenli uydu haberleşmesi ihtiyacı karşılanacak. Dünyada sadece Amerika Birleşik Devletleri’nin uydularında işlemsel EHF (Extremly High Frequency) kullanılıyor. Aselsan’dan yapılan açıklamaya göre, İşlemsel EHF Uydu Aktarıcısının, TSK’nın ihtiyacı kapsamında haberleşme uydularında kullanılması hedefleniyor.
30.06.2008 / Sektör / Teknoloji
Hem-cep-hem-dizustu

Amerikalı ve Uzakdoğulu bilgisayar üreticileri, yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Önümüzdeki günlerde piyasaya çıkacak 4. nesil bilgisayar, cep telefonu ve dizüstü bilgisayarın birleşiminden elde edildi. 7 ile 10,2 inç arasında tasarlanan dört ayrı ürün, 400 dolardan satışa sunulacak. Türkiye'de ürünü hazırlayan bilişim şirketi Casper'ın Yönetim Kurulu Başkanı Altan Aras Fakılı, yılın ikinci yarısında pazara sunacakları düşük maliyetli bilgisayarların tüketiciden büyük ilgi göreceğini söylüyor

25.06.2008 / Sektör / Teknoloji
Gelecegin-otomobilleri-bilgisayar-gibi

Tayvan'ın başkenti Taipei'de gerçekleştirilen Oto Elektronik Fuarı'nda dokunmatik ekranlar ve elektronik göstergeler öne çıktı. Bir süredir lüks otomobillerde eğlence amaçlı yer alan LCD ekranlar, artık fonksiyonel olarak da kullanılmaya başlanıyor. Fuar'da beğeniye sunulan yeni ürünler arasında hız ve diğer gösterge saatlerinin yerini alacak dijital ekranlar dikkat çekiyor. Fuarın en çok ilgi gören bölümü ise Porsche modellerinin ve birbirinden muhteşem motosikletlerin görücüye çıktığı kısımlar.

16.06.2008 / Sektör / Teknoloji
1-milyar-pikselli-fotograf-ceken-kamera

Dijital makinelerin 1 milyar pikselli fotoğraf çekebilmesini sağlayan ileri teknoloji ürünü bir sistem geliştirildi. 1 milyar piksel, günümüzdeki son model fotoğraf makinalarından 100 kat da daha iyi görüntü kalitesi anlamına geliyor. The Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, ABD'nin Penyslvania eyaletindeki Carnegie Mellon Üniversitesi'nde halen test aşamasında olan 'Gigapan' isimli projede panaromik karelerde yüksek çözünürlük elde ediliyor.

09.06.2008 / Sektör / Teknoloji
Tek-cihazla-fotokopi-ve-baski
HP’nin yeni Renkli LaserJet CM1015 ve HP LaserJet 3390 hepsi-bir-arada cihazları piyasada. Özellikle hızlarıyla ve kaliteleriyle dikkat çeken yeni modeller, tek bir cihazla baskı ve tarama yapma ve fotokopi çekme rahatlığını arayan KOBİ’lere ve mikro işletmelere entegre bir çözüm sunuyor. Kullanımı kolay cihazlar, daha az sesle çalışıyor ve mükemmel kalitede fotoğraf ve profesyonel doküman baskısı yapabiliyor.
03.06.2008 / Sektör / Teknoloji
Kisiye-ozel-kitap-basmak-ve-ciltlemek-cok-kolay
Konica Minolta’nın dijital üretim sistemi bizhub PRO C6500e kullanıcılarına yönelik ciltleme seçeneğini desteklemesi için “Perfect Binder PB–501 ile donatarak yeni bir baskı ciltleme sistemi geliştirdi. Konica Minolta, kurumsal şirket raporları, talimat kılavuzları, kataloglar, kitap ve yıllıklar ile günlük iş hayatının pek çok alanında ciltli kitapçıkların basılması için “Perfect Binder PB–501” ile elle müdahaleyi gerektirmeyen ve isteğe göre kişiselleştirilmiş kitap üretimi yapabilen baskı teknolojisini geliştirerek maliyet avantajı sağlayan ciltleme çözümü sunuyor.
26.05.2008 / Sektör / Teknoloji
USB’den-sarj-ediliyor

Gelişen teknoloji, mucitlerin sınır tanımayan hayallerini geliştirmeye imkan verirken, kullanıcıların da hayatını kolaylaştırıyor. İngiliz Moixa Energy tarafından geliştirilen ve satışa sunulan USB piller, özellikle bilgisayar kullanıcıları için çok büyük kolaylık sağlıyor. Normal şarj edilebilir piller için bir elektrik kaynağına ihtiyaç duyulurken, Moixa tarafından üretilen, standart piller bittiğinde kapağı açılarak bilgisayarların USB (Universal Serial Bus - Evrensel Seri Yolu) girişinden şarj edilebiliyor. Ürün 11 sterlin (yaklaşık 26 YTL) fiyatla satılıyor.

20.05.2008 / Sektör / Teknoloji
Goz-takibiyle-kullanilan-bilgisayar
Gelişen teknoloji sayesinde artık bilgisayarın tuş takımını kullanmadan sadece göz takibiyle komut vermek mümkün oluyor.Bilgisayar kullanmak için artık göz takibi yeterli oluyor. Tobii firması tarafından geliştirilen teknoloji ile internet reklâmında izleyicilerin nereye baktıkları analiz ediliyor. Özürlüler sadece göz takibiyle bilgisayarı kullanıyor.
1 2 »

Dişhekimliği Dergisi'nin yeni formatını nasıl buldunuz?