Haberler » Sağlık Haberleri

25.05.2017 / Haberler / Sağlık Haberleri
Ramazanda-Agiz-Kokusunu-Dilinizi-Fircalayarak-Onleyin
Diş Hekimi Selvi, "Oruçluyken ağız kokusunu önlemek için dişlerle birlikte mutlaka dilin de fırçalanması, diş ipi kullanılması gerekiyor." dedi.
14.04.2017 / Haberler / Sağlık Haberleri
Geleneksel-Tedaviler-Merdiven-Altindan-Kurtariliyor
Sağlık Bakanlığınca geleneksel yöntemlerin sağlıksız koşullarda yapılmasının engellenmesi amacıyla başlatılan "Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları" projesi kapsamında Konya'da kurulan hacamat ünitesi, klinik ortamında halka hizmet veriyor.
14.04.2017 / Haberler / Sağlık Haberleri
Alzheimer-Ulke-Olsa-Dunyanin-En-Buyuk-18-Ekonomisi-Olurdu
Prof. Dr. Doruk, "2015 yılı itibarıyla hastalığın dünyaya tahmini maliyeti 818 milyar dolar. Eğer alzheimer bir ülke olsaydı, dünyanın 18. büyük ekonomisi olacaktı." dedi.
01.03.2017 / Haberler / Sağlık Haberleri
Dis-Eksikligi-Duygusal-Travmaya-Neden-Oluyor
Dr. Esra Alpkılıç Başkırt, “Dişleri olmayan bireyler toplumda saygınlık kazanmada ve insanlarla diyalog içine girmede eksiklik hissetmeleri nedeniyle duygusal travmalar yaşayabilirler.” dedi.

21.01.2017 / Haberler / Sağlık Haberleri
Cocuklarin-Disleri-Fast-Food-Tehdidi-Altinda
Yrd. Doç. Dr. Kışlaoğlu, çocukların diş sağlığını tehdit eden, uzun vadede obezite, diyabet ve kemik erimesi gibi hastalıklara yol açan fast foodlardan uzak durulması gerektiğini belirtti.

14.12.2016 / Haberler / Sağlık Haberleri
Bacak-Kemikleriyle-Cene-Yapildi
İrlanda'da 16 yaşındaki gencin bacağından alınan kas ve arterler yüzüne nakledildi.
17.10.2016 / Haberler / Sağlık Haberleri
Cocuklara-Florur-Uygulamasi-Masum-mu
Prof. Dr. Işın Ulukapı fluorid uygulamalarının çürük riski artmış çocuk ve yetişkinlerde uygulanması gerektiğini vurgulayarak “Fluoridli ürünlerle diş minesinin asitler karşısında daha dayanıklı hale geliyor” dedi.
23.08.2016 / Haberler / Sağlık Haberleri
Nohut-Meme-Kanserine-Karsi-Koruyor
Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Özyaral, “Nohut, özellikle meme kanserine karşı koruyucudur. Östrojen hormonunu dengeleyici etkisiyle menopoz döneminde faydalıdır. Aynı zamanda ihtiva ettiği fosfor ise kemik ve diş yapısını ve güçlenmesini destekler.” dedi.

09.08.2016 / Haberler / Sağlık Haberleri
Asiri-Kilolu-Kisilerin-Beyni-Daha-Hizla-Yaslaniyor
Cambridge Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın sonucuna göre, aşırı kilolu kişilerin beyinlerinin zayıflara göre 10 yıl daha yaşlı göründüğü bildirildi.
01.08.2016 / Haberler / Sağlık Haberleri
Turkiyede-35-Milyon-Hepatit-B-Virus-Tasiyicisi-Var
Prof. Dr. Aygen, “Türkiye'de yaklaşık 3,5 milyon Hepatit B virüs taşıyıcısı bulunmaktadır. Bu enfeksiyonun görülme oranı risk gruplarında yüksek olup, yüzde 20'lere kadar yükselmektedir.” dedi.
14.07.2016 / Haberler / Sağlık Haberleri
Dis-Hekiminden-Korkan-Cocuklar-Icin-Lazerli-Cozumler
Prof. Dr. Üşümez: Diş çürükleri ve ağrı gibi sorunların tedavisinde kullanılan lazer yöntemleri çocuklardaki dişçi korkusunu azaltıyor.
13.06.2016 / Haberler / Sağlık Haberleri
‘Sacmali’-Yasamdan-36-Yil-Sonra-Kurtuldu
Eskişehir’de protez tedavisine gittiği diş hekiminde, çenesinde “saçma” olduğu belirlenen 54 yaşındaki Güler Palaz, geçirdiği operasyonla sağlığına kavuştu.

10.06.2016 / Haberler / Sağlık Haberleri
Kaza-Kursunu-ile-Dagilan-Ceneye-Bacak-Kemiginden-Nakil
Batman'da 9 yaşındaki Adem Yılmaz'ın kaza kurşunu ile dağılan çenesine bacağından alınan kemik ve cilt dokusu 11 saat süren operasyonla nakledildi.
10.06.2016 / Haberler / Sağlık Haberleri
Orucluyken-Agiz-Kokusunu-Onlemenin-6-Yolu
Hospitadent Yönetim Kurulu Üyesi Diş Hekimi Recep Eşkar, açlıkla birlikte gelişen ağız kokusunun sosyal hayatı etkilememesi için oruç tutanlara önemli ipuçları verdi. 
06.06.2016 / Haberler / Sağlık Haberleri
Kapali-Ortamda-Saglik-Icin-Dogal-Recete-Salon-Bitkileri
Uludağ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zencirkıran, kapalı ortamlarda fazla vakit geçiren insanların, bu tür mekanlarda hava kalitesini artırmanın yolunun salon bitkilerinden geçtiğini söyledi
06.06.2016 / Haberler / Sağlık Haberleri
Saglik-Bakanligi’ndan-Ramazan-Ayinda-Beslenme-Uyarisi
Sağlık Bakanlığından ramazanda yemeklerin çok hızlı tüketilmemesi gerektiği ve enerjisi yüksek besinlerin kilo alımına zemin hazırladığı uyarısında bulunuldu.

12.02.2016 / Haberler / Sağlık Haberleri
Dr-Cinar-Amalgamdaki-Tehlikeyi-Anlatti
Dr. Turgay Çınar, Amalgam dolgunun zararları ile ilgili açıklamalarının bulunduğu makalesini bizlerle paylaştı.
28.11.2015 / Haberler / Sağlık Haberleri
Curuk-Dis-Vucut-Sagligini-Bozuyor
AİBÜ Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı Başkanı, diş çürüklerinin pek çok hastalığa yol açabileceğini belirtti.
27.11.2015 / Haberler / Sağlık Haberleri
Turkiye-Agiz-ve-Dis-Sagligi-Raporu-Yayinlandi
Sağlık Bakanlığı, ağız ve diş sağlığı 2013-2014 raporunu yayınladı. Türkiye'nin ağız ve diş sağlığı profilinin çıkarıldığı raporda, ağız diş sağlığına ilişkin çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.
07.07.2015 / Haberler / Sağlık Haberleri
Havuz-Suyu-Dis-Sagligi-icin-Risk-Olusturabilir
Yüzme sporu ile ilgilenen kişilerin dişlerinde erozyon görülebilir, sarı-kahverengi renklenmeler ortaya çıkabilir.
02.05.2014 / Haberler / Sağlık Haberleri
Bulimia-Nervoza-Dislere-Zarar-Veriyor
Psikolojik kökenli bir yeme bozukluğu olan Bulimia Nervoza (kısa adıyla Bulimia), özellikle 15-25 yaş arasındaki genç kızlarda, erkeklere ve diğer yaş gruplarına göre daha sık görülüyor.
03.05.2014 / Haberler / Sağlık Haberleri
Tursu-Sevenler-Dikkat
Diş Hekimi Suzan Yavaşca, ağız yaralarının birçok kişinin sağlık problemleri arasında olduğunu belirterek, turşunun ağız yaralarına neden olabildiğini söyledi.
31.03.2014 / Haberler / Sağlık Haberleri
Unlu-Tip-Âlimi-Kendini-Zehirleyip-Panzehir-Uretiyormus
Amasya Bimarhane’si Müze Müdürü Barış Önder, Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet döneminin ünlü hekim ve cerrahı olan Amasyalı tıp âlimi Sabuncuoğlu Şerefeddin'in, o dönem yazdığı kitaplardan biri olan "Mücerrebname" adlı kitabını kaynak göstererek Sabuncuoğlu'nun, panzehir üretmek için hayvanlar dışında kendisini de denek yaptığını belirtti.
13.03.2014 / Haberler / Sağlık Haberleri
Piyasada-Satilan-Dis-Beyazlatma-Urunlerine-Dikkat
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı, Ortodonti ABD Başkanı Prof.Dr.Tancan Uysal, piyasada satılan diş beyazlatma ürünlerinin dişlere zarar verebileceğini belirterek, dişlerini beyazlatmak isteyen hastaların mutlaka diş hekimlerine giderek bu işlemi hekim kontrolünde uygulatması gerektiği uyarısında bulundu.
06.03.2014 / Haberler / Sağlık Haberleri
Dis-Curugu-Sessiz-Salgin
Dünyada olduğu gibi, Türkiye'de de 'sessiz salgın' olarak adlandırılan diş çürüğü kendini yüksek değerler ile gösterir. Orta yaş grubunda %70,7 olan diş çürüğü, 65-75 yaş grubunda ise %96,2'ye yükselmektedir.
24.02.2014 / Haberler / Sağlık Haberleri
Protez-Yapistiricilari-Dikkatli-Kullanin
Özellikle damak protezi kullanan hastalarda en sık karşılaşılan sorunlardan birisi tutuculuktur. Protezin yemek yerken ya da konuşurken hareket etmesi veya ağızdan çıkması hastanın hayat kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.
29.01.2014 / Haberler / Sağlık Haberleri
Karneye-Dis-Notu-Onerisi
Sağlıklı nesiller için ilköğretim çağındaki çocukların ağız ve diş sağlığı-bakımına özendirilmesine yönelik MEB ile ortak bir çalışma yapılarak ilköğretim karnelerinde yer alan kişisel ve sosyal beceriler notlarına ‘ağız ve diş sağlığı notu’ eklenmesi önerisi ile ortalama 5 olan çürük diş miktarının 1'e düşürülmesi amaçlanıyor.
28.01.2014 / Haberler / Sağlık Haberleri
Fukusima’nin-Etkileri-Cocuklarin-Dislerinde-Incelenecek
Japan Times tarafından geçen hafta yayınlanan rapora göre Fukuşima Bölge Diş Hekimleri Birliği, üç yıl önce Fukuşima Nükleer Santrali’nin patlamasından sonra yayılan radyoaktif izotop stronsiyumun varlığını çocukların dişleri üzerinde inceleyecek. Gazeteye göre çocukların dişlerinde ilk geniş çaplı muayene Nisan ayında başlayacak.
27.01.2014 / Haberler / Sağlık Haberleri
Denizli’de-Okul-Taramalari-Basladi
Denizli Belediyesi, Halk Sağlığı Müdürlüğü ile birlikte düzenlediği organizasyonla okullardaki öğrencileri ağız ve diş sağlığı taramasından geçiriyor. Ağız-diş sağlığı bakımı ve bilincinin de aktarıldığı taramalarda öğrencilere diş fırçası ve macunu dağıtılıyor.
27.01.2014 / Haberler / Sağlık Haberleri
Ilac-Takibi-Artik-Cep’te
Halk sağlığını korumak, sahte ilacın önüne geçebilmek, Türkiye'deki her ilacın takibini yapabilmek için Sağlık Bakanlığınca kullanılan “İlaç Takip Sistemi”nin (İTS) mobil uygulamasına artık vatandaşlar da cep telefonları üzerinden ulaşabilecek.
1 2 3 4 5 6 »

Dişhekimliği Dergisi'nin yeni formatını nasıl buldunuz?