Paradental

22.05.2017 / Paradental
Uyku-Apnesi-Kanser-Riskini-Artiyor
6 saatten az uyuyanlar dikkat! Uzmanlar, uykunun süresi, kalitesi, melatonin hormonu salınımı ve ışığa maruziyet süresinin değerlendirildiği ve yaklaşık 22 yıl devam eden çalışmanın, özellikle orta ve ağır derecede uyku apnesi olan hastalarda kanser gelişiminin ve kansere bağlı ölümlerin 2.5- 5 kat arttığını kanıtladığını söylüyor.
10.04.2017 / Paradental
Gunde-Kac-Saatimiz-Telefon-Basinda-Geciyor
Günümüzde bağımlılık denildiğinde artık akıllara sadece sigara ve alkol gelmiyor. Akıllı telefonlar, bağımlılıkta ön plana çıkıyor. Ajans Press, akıllı telefon başında geçirilen sürelerle ilgili yapılan çalışmanın sonuçlarını yayınladı.
03.03.2017 / Paradental
3D-Yaziciyla-Islevsel-Damar-Agi-Olusturdu
California Üniversitesi araştırmacıları, üç boyutlu (3D) yazıcı kullanarak işlevsel bir damar ağı oluşturmayı başardı. Araştırmacılardan Shaochen Chen, çalışmanın detaylarını anlattı.

24.08.2016 / Paradental
Kanserle-Mucadelede-Akilli-Telefon-Donemi
Kanserle Dans Derneği, gerçekleştirdiği "Met Meme Projesi" ile internet aracılığıyla kanser hastalarının doktorlara, güncel bilgilere ulaşmasını sağlayacak akıllı telefon ile tablet uygulaması başlatıyor.
11.08.2016 / Paradental
DSOnun-Tavsiye-Ettigi-Egzersiz-Suresi-Yetersiz
Araştırmacılar, kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için Dünya Sağlık Örgütü'nün önerdiği egzersiz süresinin çok üzerinde faaliyette bulunulması gerektiğini kaydetti.
10.08.2016 / Paradental
TUBITAKin-Alternatif-Enerjili-Arac-Yarislari-Kocaelide
TÜBİTAK tarafından düzenlenen "Alternatif Enerjili Araç Yarışları" Kocaeli'de sürüyor.
01.08.2016 / Paradental
Yurumek-Oturmanin-Zararli-Etkilerini-Ortadan-Kaldiriyor
Günde 8 saatten fazla oturmanın zararlarıyla mücadele edilmesi için "orta seviyede" egzersiz ve en az bir saat tempolu yürüyüş yapılması gerektiği bildirildi.

25.04.2016 / Paradental
Ne-Olduysa-O-“Bir-Fincan”-Kahveden-Sonra-Oldu
Dt. Nilgün Barut, “Kendi kendine anlattığı bir masal” olarak gördüğü restoran işletmeciliğini, ENA ile Ankara'da hayata geçirdi. Ve ENA ailesinin serüveni röportajımızda...

02.03.2016 / Paradental
Nasil-Bir-Dis-Hekimi-veya-Iktisatci-Eczaci…-Nasil-Bir-Insan-Olmaliyiz
İ.Ü. Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seçkin Dindar’ın diş hekimliği ile birlikte devam ettirdiği renkli hayatını, sahibi olduğu Anemas Cafe Ayvansaray’da dinledik.
21.11.2015 / Paradental
Dis-Hekimi-Cam-Muzesi-Acti
Hatay'da özel muayenehanesi diş hekimi Şadi Asfuroğlu, dedesinden kalma evi müzeye çevirerek yıllardır biriktirdiği antik camları ve kendi yaptığı cam işleme çalışmalarını sergilemeye başladı.
17.11.2015 / Paradental
“Aslinda-Diyet”-Ezber-Bozacak
Uluslararası Spor Beslenme Uzmanı araştırmacı Sencer Bulut’un, “Aslında Diyet” isimli kitabı, diyet hakkında doğru bilinen yanlışlar ile yanlış bilinen doğruları ortaya koyuyor.

27.08.2015 / Paradental
Cocuklara-Acik-Hava-Gerekiyor
Türkiye’nin ilk göz cerrahi merkezi olan Özel Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu doktorlarından Op. Dr. İsmail Hakkı Özeren, güneşin, çocukların göz sağlığı üzerindeki etkilerini anlattı.
07.08.2015 / Paradental
Aksolotl-Turk-Bilim-Adamlarina-Umut-Oldu
Meksika kökenli bir tür semender olan "Aksolotl", Türk bilim adamlarına kanser, sinir sistemi ve kalp ile ilgili hastalıkların yeni tedavi yöntemleri konusunda umut ışığı oldu.

13.02.2015 / Paradental
Tip-ve-Teknoloji-Iliskisi-“Masaya-Yatirildi”
Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TürkMSIC) dördüncü sempozyumunu 7-8 Şubat’ta, Maltepe Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirdi.
26.11.2014 / Paradental
Bir-Yilda-Bir-Tup-Dis-Macunu
Ağız ve diş sağlığının önemiyle ilgili farkındalık son yıllarda artsa da Türkiye, diş fırçası ve macunu kullanım oranlarında Avrupa'nın çok gerisinde yer alıyor.
28.08.2014 / Paradental
Kanser-Tedavisine-Botox-Destegi

Araştırmalar, yüzlerindeki kırışıklıklardan kurtulmak isteyenlerin başvurduğu 'botoks yönteminin' kanserle mücadeleye 'yardımcı olduğunu' ortaya koyuyor.

11.07.2014 / Paradental
Guclu-Hafiza-CA3’e-Bagli
Yeni bir araştırmaya göre, beyindeki benzer anılar aynı şekilde biriktiriliyor. Araştırmada, belli bölgedeki beyin yüzeyi daha geniş olan kişilerin geçmişi daha net hatırladığı ileri sürülüyor.
30.06.2014 / Paradental
Saman-Nezlesini-Ciddiye-Alin
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Aladağ; “Genellikle bahar aylarında ortaya çıkan saman nezlesinin (alerjik rinit), tedavi ile kontrol altına alınabilecek bir hastalık olduğunu; ancak saman nezlesi gibi aylar süren rinit bulgularının farklı nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabileceğini” söyledi.
20.06.2014 / Paradental
Yaza-Formda-Girmenin-Altin-Kurallari
Hızlı kilo kaybetmek uğruna, kişiye özel hazırlanmamış diyet listeleri, uzun süren açlıklar, yoğun spor programları ve zayıflama ilaçları ile kaybedilen kiloların her zaman büyük risk olduğunu ifade eden Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı, yaza formda girmenin altın kurallarını açıkladı.
04.06.2014 / Paradental
2-Bin-300-Yillik-Takma-Demir-Dis
Arkeologlar Fransa’da 2 bin 300 yıllık demir bir takma diş buldular.
21.05.2014 / Paradental
Isiniz-Disinizi-Vurabilir
Bazı meslekler periodontal hastalıklara yol açabiliyor. Diş Hekimi Göknur Gözen de, kişilerin icra ettikleri işlerin şeklinin ve içeriğinin dişlerine olumsuz etki edebileceğini belirtiyor.
08.05.2014 / Paradental
Olumcul-Hastaligin-Sirri-Cozuldu
Prof. Dr. Serap Aksoy başkanlığındaki 140 kişilik uluslararası ekip, 10 yıl süren araştırmalar sonucu, özellikle Afrika kıtasında ölümcül uyku hastalığının taşıyıcısı olan çeçe sineğinin gen haritasını çıkarttı.
03.05.2014 / Paradental
Dishekimini-Kandiramadilar
Konya’da bir diş hekimi, kendilerini polis olarak tanıtıp ev hanımı ve emekli polisin 33 bin lirasını alan 3 kişiyi, saatlerce telefonda çeşitli bahanelerle oyalayarak yakalatmayı başardı.
29.04.2014 / Paradental
Cocuklarda-Besin-Alerjisine-Dikkat
Bir anda musluk gibi akmaya mı başladı burnu? Ya da gözlerinden şıpır şıpır yaşlar damlamaya? Acaba grip mi oldu derken, öksürüğüne cildinde kırmızı kırmızı döküntüler mi eklendi? Tam bir panik haline sokuveriyor anneleri bu semptomlar. Zira minik yavruları tam da ek besinlere başlamıştı. Anne sütüne katı gıdalara alışacak olma mücadelesi eşlik edecekti ki bir de bu şikâyetler baş gösteriverdi! İşte tam da sorun burada. Altı aydan sonra bebeğinizin beslenmesine eklenen besinlerden biri veya birkaçı bu gribi andıran besin alerjisine yol açmış olabiliyor.
28.04.2014 / Paradental
Ankara-Dis-Super-Ligde
Ankara ili içerisinde kurumlar arası masa tenisi liginde geçen sene grubunda lider olarak 2.ligden 1. lige çıkan Ankara Dişhekimleri Odası masa tenisi takımı, bu sene de 1.ligin bitmesine 5 hafta kala kurumlar arası süper lige çıkmayı garantilemiştir.
21.04.2014 / Paradental
Resim-ve-Sanatla-Terapi-Yontemi-Artik-Turkiye’de
Avrupa’da bireylerin günlük stresten arınmasını sağlamak üzere yüzyılı aşkın bir süredir uygulanan “Resim ve Sanatla Terapi” Yöntemi, Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde (BUSEM) düzenlenecek Eğitim ile artık Türkiye’ye de taşındı.
15.04.2014 / Paradental
SAGLIKLI-YASA-KALBINI-KORU
Türk Kalp Vakfı tarafından 7-13 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen 26. Kalp Haftası etkinlikleri “Sağlıklı Çocuk Şenliği” ile sona erdi.
01.04.2014 / Paradental
Dr-Murat-Ozveri-ile-Tirendâz’lik-Uzerine

12 sene önce katıldığı kongrede ok atıldığını görünce deneme amaçlı atış yapan Dr. Murat Özveri ile hobi olarak yapılan okçuluktan tirendâzlığa kadar uzanan keyifli bir röportaj yaptık. “Çile çekmek”ten “küçük kabza alma töreni”nine, mesleğini icra eden bir klinisyen olarak tirendâzlığın yayılması, canlandırılması için nelerden feragat ettiğini bu sohbette okuyabilirsiniz.
12.04.2014 / Paradental
Siyah-Domatesin-Faydalari-Saymakla-Bitmiyor

Bilim adamları, Amerika'da satışa çıkan siyah domatesin kırmızı domatese göre daha sağlıklı olduğunu söylüyor.
31.03.2014 / Paradental
Dis-Hekimligi-Tiyatro-Toplulugu’ndan-Sosyal-Sorumluluk-Projesi-Izleyici-Mese
Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Tiyatro Topluluğu, Dünya Tiyatrolar Haftası “Karım Balım Peteğim” adlı tiyatro oyununu sahnelerken Türkiye’de ilk kez uygulanacak Sosyal Sorumluluk projesi olan “İZLEYİCİ MEŞE” projesini de hayata geçirdi.
1 2 3 4 »

Dişhekimliği Dergisi'nin yeni formatını nasıl buldunuz?