Paradental » Kahve Molası

10.04.2017 / Paradental / Kahve Molası
Gunde-Kac-Saatimiz-Telefon-Basinda-Geciyor
Günümüzde bağımlılık denildiğinde artık akıllara sadece sigara ve alkol gelmiyor. Akıllı telefonlar, bağımlılıkta ön plana çıkıyor. Ajans Press, akıllı telefon başında geçirilen sürelerle ilgili yapılan çalışmanın sonuçlarını yayınladı.
25.04.2016 / Paradental / Kahve Molası
Ne-Olduysa-O-“Bir-Fincan”-Kahveden-Sonra-Oldu
Dt. Nilgün Barut, “Kendi kendine anlattığı bir masal” olarak gördüğü restoran işletmeciliğini, ENA ile Ankara'da hayata geçirdi. Ve ENA ailesinin serüveni röportajımızda...

02.03.2016 / Paradental / Kahve Molası
Nasil-Bir-Dis-Hekimi-veya-Iktisatci-Eczaci…-Nasil-Bir-Insan-Olmaliyiz
İ.Ü. Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seçkin Dindar’ın diş hekimliği ile birlikte devam ettirdiği renkli hayatını, sahibi olduğu Anemas Cafe Ayvansaray’da dinledik.
21.11.2015 / Paradental / Kahve Molası
Dis-Hekimi-Cam-Muzesi-Acti
Hatay'da özel muayenehanesi diş hekimi Şadi Asfuroğlu, dedesinden kalma evi müzeye çevirerek yıllardır biriktirdiği antik camları ve kendi yaptığı cam işleme çalışmalarını sergilemeye başladı.
17.11.2015 / Paradental / Kahve Molası
“Aslinda-Diyet”-Ezber-Bozacak
Uluslararası Spor Beslenme Uzmanı araştırmacı Sencer Bulut’un, “Aslında Diyet” isimli kitabı, diyet hakkında doğru bilinen yanlışlar ile yanlış bilinen doğruları ortaya koyuyor.

27.08.2015 / Paradental / Kahve Molası
Cocuklara-Acik-Hava-Gerekiyor
Türkiye’nin ilk göz cerrahi merkezi olan Özel Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu doktorlarından Op. Dr. İsmail Hakkı Özeren, güneşin, çocukların göz sağlığı üzerindeki etkilerini anlattı.
07.08.2015 / Paradental / Kahve Molası
Aksolotl-Turk-Bilim-Adamlarina-Umut-Oldu
Meksika kökenli bir tür semender olan "Aksolotl", Türk bilim adamlarına kanser, sinir sistemi ve kalp ile ilgili hastalıkların yeni tedavi yöntemleri konusunda umut ışığı oldu.

26.11.2014 / Paradental / Kahve Molası
Bir-Yilda-Bir-Tup-Dis-Macunu
Ağız ve diş sağlığının önemiyle ilgili farkındalık son yıllarda artsa da Türkiye, diş fırçası ve macunu kullanım oranlarında Avrupa'nın çok gerisinde yer alıyor.
28.08.2014 / Paradental / Kahve Molası
Kanser-Tedavisine-Botox-Destegi

Araştırmalar, yüzlerindeki kırışıklıklardan kurtulmak isteyenlerin başvurduğu 'botoks yönteminin' kanserle mücadeleye 'yardımcı olduğunu' ortaya koyuyor.

11.07.2014 / Paradental / Kahve Molası
Guclu-Hafiza-CA3’e-Bagli
Yeni bir araştırmaya göre, beyindeki benzer anılar aynı şekilde biriktiriliyor. Araştırmada, belli bölgedeki beyin yüzeyi daha geniş olan kişilerin geçmişi daha net hatırladığı ileri sürülüyor.
30.06.2014 / Paradental / Kahve Molası
Saman-Nezlesini-Ciddiye-Alin
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Aladağ; “Genellikle bahar aylarında ortaya çıkan saman nezlesinin (alerjik rinit), tedavi ile kontrol altına alınabilecek bir hastalık olduğunu; ancak saman nezlesi gibi aylar süren rinit bulgularının farklı nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabileceğini” söyledi.
20.06.2014 / Paradental / Kahve Molası
Yaza-Formda-Girmenin-Altin-Kurallari
Hızlı kilo kaybetmek uğruna, kişiye özel hazırlanmamış diyet listeleri, uzun süren açlıklar, yoğun spor programları ve zayıflama ilaçları ile kaybedilen kiloların her zaman büyük risk olduğunu ifade eden Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı, yaza formda girmenin altın kurallarını açıkladı.
21.05.2014 / Paradental / Kahve Molası
Isiniz-Disinizi-Vurabilir
Bazı meslekler periodontal hastalıklara yol açabiliyor. Diş Hekimi Göknur Gözen de, kişilerin icra ettikleri işlerin şeklinin ve içeriğinin dişlerine olumsuz etki edebileceğini belirtiyor.
08.05.2014 / Paradental / Kahve Molası
Olumcul-Hastaligin-Sirri-Cozuldu
Prof. Dr. Serap Aksoy başkanlığındaki 140 kişilik uluslararası ekip, 10 yıl süren araştırmalar sonucu, özellikle Afrika kıtasında ölümcül uyku hastalığının taşıyıcısı olan çeçe sineğinin gen haritasını çıkarttı.
03.05.2014 / Paradental / Kahve Molası
Dishekimini-Kandiramadilar
Konya’da bir diş hekimi, kendilerini polis olarak tanıtıp ev hanımı ve emekli polisin 33 bin lirasını alan 3 kişiyi, saatlerce telefonda çeşitli bahanelerle oyalayarak yakalatmayı başardı.
29.04.2014 / Paradental / Kahve Molası
Cocuklarda-Besin-Alerjisine-Dikkat
Bir anda musluk gibi akmaya mı başladı burnu? Ya da gözlerinden şıpır şıpır yaşlar damlamaya? Acaba grip mi oldu derken, öksürüğüne cildinde kırmızı kırmızı döküntüler mi eklendi? Tam bir panik haline sokuveriyor anneleri bu semptomlar. Zira minik yavruları tam da ek besinlere başlamıştı. Anne sütüne katı gıdalara alışacak olma mücadelesi eşlik edecekti ki bir de bu şikâyetler baş gösteriverdi! İşte tam da sorun burada. Altı aydan sonra bebeğinizin beslenmesine eklenen besinlerden biri veya birkaçı bu gribi andıran besin alerjisine yol açmış olabiliyor.
28.04.2014 / Paradental / Kahve Molası
Ankara-Dis-Super-Ligde
Ankara ili içerisinde kurumlar arası masa tenisi liginde geçen sene grubunda lider olarak 2.ligden 1. lige çıkan Ankara Dişhekimleri Odası masa tenisi takımı, bu sene de 1.ligin bitmesine 5 hafta kala kurumlar arası süper lige çıkmayı garantilemiştir.
21.04.2014 / Paradental / Kahve Molası
Resim-ve-Sanatla-Terapi-Yontemi-Artik-Turkiye’de
Avrupa’da bireylerin günlük stresten arınmasını sağlamak üzere yüzyılı aşkın bir süredir uygulanan “Resim ve Sanatla Terapi” Yöntemi, Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde (BUSEM) düzenlenecek Eğitim ile artık Türkiye’ye de taşındı.
15.04.2014 / Paradental / Kahve Molası
SAGLIKLI-YASA-KALBINI-KORU
Türk Kalp Vakfı tarafından 7-13 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen 26. Kalp Haftası etkinlikleri “Sağlıklı Çocuk Şenliği” ile sona erdi.
01.04.2014 / Paradental / Kahve Molası
Dr-Murat-Ozveri-ile-Tirendâz’lik-Uzerine

12 sene önce katıldığı kongrede ok atıldığını görünce deneme amaçlı atış yapan Dr. Murat Özveri ile hobi olarak yapılan okçuluktan tirendâzlığa kadar uzanan keyifli bir röportaj yaptık. “Çile çekmek”ten “küçük kabza alma töreni”nine, mesleğini icra eden bir klinisyen olarak tirendâzlığın yayılması, canlandırılması için nelerden feragat ettiğini bu sohbette okuyabilirsiniz.
12.04.2014 / Paradental / Kahve Molası
Siyah-Domatesin-Faydalari-Saymakla-Bitmiyor

Bilim adamları, Amerika'da satışa çıkan siyah domatesin kırmızı domatese göre daha sağlıklı olduğunu söylüyor.
31.03.2014 / Paradental / Kahve Molası
Dis-Hekimligi-Tiyatro-Toplulugu’ndan-Sosyal-Sorumluluk-Projesi-Izleyici-Mese
Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Tiyatro Topluluğu, Dünya Tiyatrolar Haftası “Karım Balım Peteğim” adlı tiyatro oyununu sahnelerken Türkiye’de ilk kez uygulanacak Sosyal Sorumluluk projesi olan “İZLEYİCİ MEŞE” projesini de hayata geçirdi.
28.03.2014 / Paradental / Kahve Molası
-Mabel-Matiz-Muzik-Dunyasinda-Genc-Bir-Dishekimi
Gerçek adı Fatih Karaca olan Mabel Matiz, adını Kumral Ada Mavi Tuna adlı romanda yer alan Tuna karakterinin takma adından alır. Matiz ise, müziğini en iyi tanımladığına inanarak adına eklediği ve «çok sarhoş, düşkün kimse» anlamlarına gelen eski yunanca kökenli argo bir kelimedir.
26.03.2014 / Paradental / Kahve Molası
Bahari-“Zinde”-Gecirme-Tuyolari
Bahar aylarında vücudumuz, daha aktif olmamızı sağlayacak hormonlar salgılamasına karşın, eğer ortada vitamin eksikliği, beslenme bozukluğu varsa vücut buna aynı uyumu gösteremiyor ve yorgunluk hissi artıyor. Beslenmenin yetersiz olduğu, düzensiz uyku, kansızlık gibi durumlarda bu hormonların adaptasyonu yetersiz kalıyor ve bahar yorgunluğu ortaya çıkıyor. Bahar yorgunluğu ile baş etmenin öncelikli yolu ise bilinçli beslenmekten geçiyor.

06.03.2014 / Paradental / Kahve Molası
Meme-Kanseri-Teshisi-icin-Devrim-Yaratacak-Eldiven
Meme kanserinde erken tanı ve teşhiste kendi kendine muayene bulguları, erken teşhisin önünü açıyor.  Kendi kendine muayenede devrim niteliği taşıyan “Muayene Eldiveni – Donna Glove” son derece pratik uygulamasıyla dikkat çekiyor. 
06.03.2014 / Paradental / Kahve Molası
Dis-Eti-Iltihaplari-Erken-Dogum-Riskini-Arttiriyor
Hamilelik döneminde diş ve diş etiyle ilgili herhangi bir müdahale ya da tedavi yapılamayacağı inanışı doğru değil. Aksine uzmanlar, hamilelik döneminde diş kontrollerinin çok daha önemli olduğuna dikkat çekiyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Diş Hekimi Kübel Özkut, hamilelikte yaşanan hormonal değişikliklerin diş eti iltihaplarını tetikleyebileceğinin altını çizerken; Acıbadem Maslak Hastanesi Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Bildirici de hamileleri uyarıyor: “ Özellikle diş eti ile ilgili iltihabi rahatsızlıkların tedavi edilmemesi, hamilelerde erken doğum riskini yüzde 12 – 28 oranında artırmakta” 
24.02.2014 / Paradental / Kahve Molası
Hacettepede-Tip-Egitimi-Icin-Kadavra-Getirtildi
Tıp eğitiminin en büyük sorunlarından biri kadavraların yetersizliği. Bu ihtiyacın yurt dışından karşılanabilmesi için “6514 sayılı yasa” yani Torba Yasa, kadavra ithalini serbest bıraktı. Henüz kadavra veya kadavra parçası teminini yapacak kişi ya da kuruluşların yetkilendirilmesiyle ilgili usul ve esaslar henüz belirlenmese de firmalar ithalata başladı. Kadavralar ABD’den temin ediliyor.
22.02.2014 / Paradental / Kahve Molası
Goz-Nezlesine-Dikkat
Havaların bir soğuyup bir ısınması ile göz nezlesi vakaları artıyor. Zamanında önlem alınmaması durumundaysa gözde uzun süreli hasarlar meydana gelebiliyor. Bulaşıcı enfeksiyonu önlemek için eller sık sık yıkanmalı ve göze sürülmemeli.
18.02.2014 / Paradental / Kahve Molası
Hedefi-12den-Vuracak-Ilac-Yolda
Türk ve Fransız bilim insanları, TÜBİTAK ile Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi (CNRS) ortaklığında yürütülen projeyle genlerin kodlanarak kanser tedavisinde kullanılan ilaçların, sadece kanserli hücreleri etkilemesini sağlamak üzere çalışıyor.
14.02.2014 / Paradental / Kahve Molası
Dis-Macunu-Deyip-Gecmeyin
İnsanların ağız ve genel sağlıklarını korumak ve günlük kişisel bakımlarını yerine getirmek amacıyla kullandıkları diş macunları amaçlarının dışında başka işlevlerde de kullanılıyor. Gömlek kollarındaki lekelerden halı duvardaki delikleri kapamaya kadar faydalanılan macunlardan bazı kullanım örnekleri:
1 2 »

Dişhekimliği Dergisi'nin yeni formatını nasıl buldunuz?