Sektör » Gezi

07.03.2012 / Sektör / Gezi
Istanbulun-Yani-Basi-Kayak-Merkezi-KARTEPE
Sapanca Gölü'ne ve İzmit Körfezi'ne tepeden bakıyor. Kartepe ilk bakışta fazla yüksek gibi gelmeyebilir ama yoğun ağaç ve nemden dolayı Nisan ayında bile kar vardır burada. Kasım ortalarında başlayan kar, Nisan sonuna kadar, ortalama 1.5-3 metre civarındadır. Sıcak geçen bu aylarda bile Erzurum-Palandöken'den sonra en fazla kar Kartepe'de bulunur.
25.11.2009 / Sektör / Gezi
Bodrum

Homeros'un 'Ebedi mavilikler ülkesi' dediği ve bir diğer Bodrumlu Cevat Şakir'in de 'başka yerde olup nur içinde yatılacağına burada nur içinde yaşanır' demesi boşuna değildir. Tarih boyunca, önceki adıyla Halikarnassos, sonra da Bodrum, paylaşılamayan ve uğrunda hep mücadele edilen bir yer olmuştur.

24.06.2009 / Sektör / Gezi
Fethiye---Oludeniz
Ölüdeniz'deydim bu hafta sonu. Mükemmel bir tatildi benim için. Birkaç güne harika yerler, büyüleyici manzaralar, sıra dışı anlar ve çok hoş duygular kattık.  Ölüdeniz' e bir gün gidecek miyim diye düşünürken apansız, bir tatil planı çıktı karşıma. Dayımlara katıldım(takıldım) bende. Nisan ayı gitmek belki ilk başta saçma gibi gözükse de o topraklarda baharın gelişini herkesin görmesinin gerektiğini düşünüyorum. Papatya bahçeleri,baharın müjdecisi cıvıldar kuşlar, portakal, turunç ağaçları,yemyeşil doğa. mükemmeldi.
10.06.2009 / Sektör / Gezi
Medeniyetleri-Bulusturan-Kent-Hatay

Doğu Akdeniz gezimizin son durağı olan Hatay’a vardığımızda sokaklara taşan halkın sıcak ilgisini ve yardım severliğini hemen  görebilmek bizi hayran bırakmakla kalmıyor başka bir hoşgörünün olduğunu fark etmemize de neden oluyor. Yolculuklar insanı değiştiriyor. İki-üç günlüğüne de gitseniz, haftalar süren bir yolculuğu da çıksanız döndüğünüzde her şeye farklı gözle bakarsınız. Zihin tazelenir, daha önce kafanızda karmakarışık duran düşünceler birden anlamlı bir bütün haline gelirler!

24.10.2008 / Sektör / Gezi
Gizli-cennet-Ihlara
Ihlara'dan başlayıp Selime'de son bulan 14 kilometre uzunluğunda, 100-150 metreyi bulan yüksekliğiyle Ihlara Vadisi, bozkırın ortasında bir vaha. Ihlara Vadisi'ne inildiğinde doğal ve tarihi güzelliklere kapılmamak mümkün değil... Aksaray'a 40 kilometre uzaklıkta bulunan, tabiatla tarihin bir arada bulunduğu Ihlara Vadisi'ne, Aksaray-Nevşehir karayolunun 11. kilometresinden sapılarak gidiliyor.
10.10.2008 / Sektör / Gezi
Motosiklet-Gunlugu-3
Demir atlarımıza bindik. Çevirdik rotayı Priştina ya… Çıktık yola. Kosova çok büyük bir ülke değil ve tam ortadan bir ana yol ülkeyi ikiye bölüyor diyebilirim. Ama ne yol…!! Tek yönlü ve son derece dar, üstelik ne zaman nereden hangi araç çıkacak belli olmuyor. Bir de araçların sizi hiç görmediğini eklersek oldukça zor bir yol. Civardaki askeri araçların sıklığı dikkat çekici biraz da moral bozucu. Çok sıkı bir sürüş oldu…
12.09.2008 / Sektör / Gezi
Gezilecek-50-yer

Yaz bitiyor. Bu mevsim, aynı zamanda yıllık izinlerin büyük bir bölümünün kullanıldığı mevsim. İznini beş yıldızlı otel kompleksine kapanmaktan daha faydalı bir faaliyete dönüştürerek, tatili ‘seyahat’e tahvil ederek değerlendirmek isteyenlerin işi sanıldığı kadar zor değil. Tatili dayatılmış deniz-deniz-deniz üçgenine abanarak değil, yeni yerleri gezip öğrenmek, kısaca seyahat etmek olarak anlayan kimselerin en çok ihtiyaç duyacağı şeyin kendilerine kılavuzluk edecek bir metin olacağını düşünerek bir seçki hazırladık.

15.08.2008 / Sektör / Gezi
Assos-Behramkale
Edremit Körfezi’ne doğru yol almaya başlıyoruz.  Rota Assos-Behramkale. Yeşilyurt köyüne inmeden sırtlardan toprak yolu takip ederek Küçük Çetmi köyüne iniyoruz. Buradan Küçükkuyu üzerinden sahil yoluna saparak Assos’a ulaşacağız. Küçükkuyu-Assos arası tam 24km.  Assos/ Bahramkale Türk sanatçılarının canlı, samimi ve bohem havaları nedeniyle onların ortak yeri olmasıyla da üne kavuşmuş olduğu bir mekan olarak dikkat çekmekte.  Dar bir asfalt yoldan ilerleyerek, yol üzerinde bir çok kamping ve dinlenme tesislerinden geçiyoruz.
25.07.2008 / Sektör / Gezi
Cunda

Ayvalık ve Cunda tarihinin canlı tanığı Ali Onay’ı ziyaret etmeden dönmeyin. Kapısı her gelene açık dünyalar tatlısı bir insan. 1918 Girit doğumlu. 1924 yılındaki mübadeleyle Cunda’ya gelen bir ailenin çocuğu. Adeta yaşayan tarih, Ayvalık ve Cunda tarihiyle ilgilenen her araştırmacıya bilgi belge ve resim sunmuştur. Aşkın ve sevginin ete kemiğe bürünmüş halidir Ali Bey. Eşi meleklerin yanına gittiğinden beri yalnız.

24.06.2008 / Sektör / Gezi
Motosiklet-Gunlugu-2
Bir süre otoyolda sürdükten sonra tabelalar Selanik’i göstermeye başladı. Sonra da şehir merkezine girdik. Bu kadar büyük hayal etmemiştim Selanik’i. Burası sanki İzmir. Merkeze yaklaştıkça trafik de yoğunlaştı ve bir süre sonra motosikletli olmamıza rağmen çekilmez hale gelmeye başladı. Merkezde birkaç otel baktık beğenmedik. Üstelik bize otopark da gerekli. Sonunda motosikletleri de güven altına alabileceğimiz bir otel bulduk. Sahile yakın fena değil.
16.06.2008 / Sektör / Gezi
Motosiklet-Gunlugu-1

“İstanbul’dan Dubrovnik’e yol gider” Motosiklet deyip geçmeyin. Onun da otomobil gibi her zevke hitabeden türleri var. Binip de uçmak istiyorsanız “street”, caddelerde gümbür gümbür gezmek istiyorsanız “Cruser”, dağ taş tepe dolaşmak istiyorsanız “Enduro” sahibi olmanız gerek. İşte biz de 2007’nin ılık bir Haziran sabahı atladık endurolarımıza, ver elini Dalmaçya sahilleri.

09.06.2008 / Sektör / Gezi
Sumela-Manastiri
Bu kez sizleri doğa ve tarihle buluşturuyoruz. Türkiye’nin önemli tarihi eserleri arasında yer alan Sümela Manastırı, (halk arasındaki adıyla Meryem Ana) konumu ve bulunduğu yer itibariyle insana pek çok duyguyu bir arada yaşama şansı veriyor. Bir taraftan tarihin derinliklerinde dolaşırken diğer yandan da doğayla başbaşa kalmanın zevkine varabiliyorsunuz.  Burayı ziyarete gelenlere, Karadağ'ın yükseğinde, sisler içindeki bir kale gibi görünür Sümela Manastırı.
11.04.2008 / Sektör / Gezi
Beyaz-Mavi-ve-Yesilin-Bulustugu-Cennet-Uludag
Sanayileşmiş kentlerdeki çoğu insan yorucu yaşamlarından kurtulmak, tatil yapmak ve dinlenmek amacıyla kısa süreler için de olsa farklı yerlere gitmeyi yeğliyor. Bu uzaklaşma genelde yaz mevsimlerinde olduğu gibi kışları da dağ turizminde yoğunlaşmak şeklinde oluyor. Son zamanlarda medyada sıkça gördüğümüz deniz kirliliği, sahillerimizdeki tehlikeler, hava kirliliği gibi haberlerin çoğalması insanların dağ turizmini daha fazla tercih etmelerinde önemli rol oynuyor.
04.04.2008 / Sektör / Gezi
Guzel-Atlar-Ulkesi-Kapadokya

Yaz veya kış, ilkbahar veya yaz her mevsim hareketliliğin eksilmediği, her mevsim başka bir güzeldir “Güzel Atlar Ülkesi” Kapadokya. Ürgüp, Göreme, Avanos, Uçhisar, Gülşehir, Zelve, Cavuşin, Kurtdere, Damsa, Kızılçukur, Soğanlı, Güzelyurt, Zindanönü, Fırkatan, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara, Belisırma, Yaprakhisar, 300 sekemek, Kervanyolu ve diğerleri, hepsi birbirinden farklı yapısı ve özellikleriyle, görenleri hayrete düşüren güzellikteki yöreye Kapadokya deniyor.

22.03.2008 / Sektör / Gezi
Duygularin-sehri
Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI) Geleneksel Dünya Kongresi (AWDC), dişhekimliği alanının gelişiminde önemli rol oynuyor. Uluslar arası bakımdan saygı gösterilen bilimsel programı, geniş katılımlı dişhekimliği fuarı ve Dünya Dişhekimliği Meclisi’nden oluşan kongre, 24-27 Eylül 2008 tarihlerinde İsveç’in başkenti Stockholm’de yapılacak. Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak gösterilen Stockholm son yıllarda gösterdiği yaratıcı ve heyecan verici kentsel dönüşüm örnekleriyle de dikkatlerden kaçmıyor.
14.03.2008 / Sektör / Gezi
Dugun-yolu

Amasra’dan Zümrüt Köy’e... Yüreğimizde keyifli bir telaş, elimizde düğün davetiyesi Karadeniz sahilinde, Amasra’dan doğuya, Küre Dağları boyunca gökkuşağının renklerini takip ediyoruz. Yol boyunca bizi sarıp sarmalayan doğanın coşkusuna bakılırsa tek davetli biz değiliz. Anlaşılan Karadeniz’in mavisiyle, dağların yeşili de davetliler arasında. Yola çıktığımızdan beri, evdeki hesapla Karadeniz arasında bir uyuşmazlıktır gidiyor.

07.03.2008 / Sektör / Gezi
Eber-golune-yolculuk

Afyon ili sınırları içinde bulunan Eber Gölü, üzerinde bulunan yüzen adaları, sazlıkları, balıkçıları, binbir renk kuşları, sinekleri, balıkları, yılanlarıyla doğanın tüm güzelliklerini sunuyor… Eğer fotoğraf çekmeyi, farklı yerler görmeyi seviyorsanız… Deniz, kum, güneş tutkunu değilseniz… İlle de konfor demiyorsanız, rotanızı bir de Türkiye’nin iç batı yönlerine çevirin deriz. Afyon ili sınırları içinde bulunan Eber Gölü doğanın tüm güzelliğini, bakirliğini önünüze seriyor adeta…

25.02.2008 / Sektör / Gezi
Kackarlar
Rize ve Hopa arasında yer alan, yıl boyunda gözlenebilen keskin buzulları, masmavi gölleri, yeşilin her tonuna sahip ormanları, coşkulu dereleri, bin bir çeşit bitkileri ve hayvanları ile doğal bir park görünümünde olan Kaçkar sıradağlarının en yüksek tepeleri Altıparmak (3480m), Kavran (3932m) ve Verçenik’dir (3710m). Güneydoğusunda yer alan Küçük Kaçkarlar, Pontus Alpleri veya bilinen adıyla Kaçkar Dağları, farklı bir yaşam süren yöre halkını tanımak açısından da görülmeye değer bir bölge olarak karşımıza çıkmaktadır.
15.02.2008 / Sektör / Gezi
Kartepe

2007 yılının son günü Kartepe’deydik. Yılbaşını kutlamak üzere Sapanca’dayken Kartepe’ye bu kış günü uğramamak olmaz dedik. Aslında ben pek demedim. Kartepe ile ilgili pek olumlu duyumlarım yoktu. Ama Mısra ve Sağnak’ın ısrarları ile ta sabahın köründe düştük yollara. Aslında iyi de yapmışız. Bu benim Kartepe’ye ilk gidişimdi. Kartepe’ye ulaşım aslında çok kolay (İstanbul’dan olduğunu varsayıyorum). TEM Sapanca çıkışından itibaren yaklaşık 20-25 dakika içinde tepede olabilirsiniz.

08.02.2008 / Sektör / Gezi
Dusler-Vadisi-Macahel

Türkiye-Gürcistan Dağlarının eteğindeki Macahel Yaylası; bir doğa harikası olarak karşımıza çıkıyor. Bin bir çeşit ağaçları ve rengini seyretmeye doyum olmayan dereleriyle karşı koyulmaz bir seslenişle bizi çağırıyor. Yüksek tepeleri aşarken geçilen yollar size sabretmenizi söyler, çünkü;o tepelerin ardında sizi şaşırtacak güzellikte bir doğa vardır. Birçok insanın göremeyeceği bu güzellik, kendinizi seçilmiş hissetmenizi sağlar.

05.02.2008 / Sektör / Gezi
Hawai

Amerika’nın okyanustaki bir eyaleti olan Hawai adaları, kendi içinden ve dünyanın her yerinden turistleri çekebilecek natürel güzelliğe sahip. Bu adalarda her mevsim denize girmek mümkün. Pasifik Okyanusu’nun ortasında 1523 mil uzunluğunda bir zincirin içinde irili ufaklı adalar ve sekiz ana adadan mevcut. Başkent Oahu adasında da Honolulu adalar arasında popülasyonun en çok olduğu ada burası.

30.01.2008 / Sektör / Gezi
Nippon-Japonya
Japonya’ya ilk seyahatimi bundan 14 yıl önce, 1991 yılında gerçekleştirmiştim. Japonya’nın tarihi şehirlerinden Kyoto’da; Temmuz ayının nemli, sıcak havasında pek çok keyifli anıyı biriktirmiş, başka bir kültürle yaşayıp, benim hayatımda hiç yeri olmayan ama kültürün olmazsa olmazları olan pek çok şeye şaşırmıştım. Yüzyıllara meydan okuyan tahta binalardaki ince işçiliğe, Kyoto parklarının, sanki doğal olarak asırlardır o güzellikte duruyormuş görüntüsünün altında yatan, yoğun emeğe, tapınmaya varan doğa hayranlığına, inceliğe kapılmıştım.
25.01.2008 / Sektör / Gezi
Dilek-Yarimadasi
Şöyle Ege”de, arkanızda uçsuz bucaksız bir orman, ayaklarınızın altında serilmiş berrak, pırıl pırıl çarşaf gibi deniz… Şezlonga uzanmışsınız, elinizde soğuk bir içecek. Yazın tadını doyasıya çıkarıyorsunuz. Her tarafı mis gibi çam kokusu sarmış. Başka hiçbir yerde orman ve deniz bu kadar iç içe girmemiştir. Sizlere bu cenneti tavsiye etmek istiyorum: Doğayla başbaşa kalabileceğiniz muhteşem koyları olan, yemyeşil kanyonuyla Dilek Yarımadası Milli Parkı.
18.01.2008 / Sektör / Gezi
Kaz-Daglari
Çok uzun süreler Kaz Dağlarının eteklerinde dolanmış durmuştum. Edremit Körfezinin bulunduğu etekleri, Zeytinli, Güre, Altınoluk ve Yeşilyurt köyüne kadar uzanan bölgeleri gezip durmuştum. Gerçek Kaz Dağları dokusunu tadıp koklamamıştım. Kaz Dağlarına öyle elini kolunu sallayarak girilmediğini biliyordum. Bazı izinler alınması gerekiyordu. Ben hiçbir zaman günübirlik girip çıkmak istemedim.
11.01.2008 / Sektör / Gezi
Alacati

Öyküsü nerede başlar nerede biter kimse bilmez, bilemez. Bilinen bir alacalığın, bir allığın olduğudur. Bilinen yüzyılların öyküsünün taş duvarlarda, toprakta ve denizde gizlendiği. Neydi Ege’nin incisi Alaçatı’yı bu kadar meşhur kılan? Kimi zaman yarışların yenilmez bir Alaca atı olmuş öykülerde. Alaca at uzun yelesiyle rüzgârla yarışırmış. Alaca at hep denize karşı saha kalkarmış. Ve bir gün Alaca at şahlandığı denizin sonsuzluğuna koşmuş.

04.01.2008 / Sektör / Gezi
Gizli-Cennet-Dalyan
Köyceğiz Gölü’nün Akdeniz bağlantısı üzerinde yer alan Dalyan, 7 mil uzunluğundaki sazlarla kaplı kanalları, Caretta’larının geceleri yumurta bırakmaya geldikleri olağanüstü kumsalı ve İztuzu Gölü ile eşsiz güzellikte bir tatil merkezi.Dalyan, yoğunluk farkı, periyodik akış yönü ve doğal yapısından en leziz deniz ürünlerinin çoğalmasına olanak veriyor. Her yıl değişen kıyı çizgisiyle ilgi çeken koruma alanı altındaki kumsal, gündüz Marmaris, Fethiye, Göcek ve çevresinden gelen turistleri ağırlıyor.

 

17.12.2007 / Sektör / Gezi
Tatli-Suya-Yolculuk
Temmuz ayı başıydı. Adana’nın Aladağ ilçesinden hareket ettiğimizde yolculuğumuz, Aladağ Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan Kapuzbaşı Şelaleri’ne doğruydu. İçimi tatlı bir heyecan ve telaş sardı. Sıtmaya tutulmuş bir hasta kadar titriyordum. Aslında bu Kapuzbaşı Şelaleleri’ni keşfin heyecanıydı. Yıllardır planı yapılmış ama gidilememiş bir rotanın çıkış vizesi onaylanmış pasaportuydu. Belki bir uçuş sayılmazdı ama kaçış; daha doğrusu cennete kaçış olduğu sonradan ortaya çıkacaktı.
14.11.2007 / Sektör / Gezi
Abant

Son zamanlarda her gün aynı saatte kalkıp, kalkar kalkmaz aynı şeyleri gözünüz kapalı yaptığınızı fark ettiniz mi hiç? Ya da çok çalıştığınızı, kendinize ve sevdiklerinize yeterince zaman ayıramadığınızı mı düşünüyorsunuz? O halde size küçük bir tavsiyemiz olacak: Hafta sonunuzu, grileşen şehir yaşamınızdan uzak, hayatınıza renk katabileceğiniz küçük bir cennette geçirmek. Nasıl mı? Buyurun Abant’a…

Dişhekimliği Dergisi'nin yeni formatını nasıl buldunuz?