Haberler » Dosya

10.11.2009 / Haberler / Dosya
Malpraktis
Sağlık  Bakanlığımızın;  Tüm  sağlık  hizmetlerindeki  hataları  en  aza  indirmek  ve  kaliteyi  yükseltmek  amacına  yönelik  çalışması  olan  “hasta  haklarını  koruma”  yönüyle  bir  boşluğu  doldurma  ilkesiyle  hazırladığı  “ Tıbbi  Hizmetlerin  Kötü  Uygulanmasından  Doğan  Sorumluluk  Kanunu ”  kısa  adıyla  “Malpraktis  Kanunu”  mecliste  yasalaşırsa,  Neler  olur?  Nasıl etkileniriz? 
03.03.2009 / Haberler / Dosya
IDS-Fuari
Koelnmesse tarafından Almanya’nın Köln şehrinde iki yılda bir ihtisas ziyaretçilerine yönelik düzenlenen IDS Uluslararası Dişhekimliği İhtisas Fuarı, dişhekimliği sektörünün dünya üzerindeki en önemli fuarı olarak kabul ediliyor. Akademisyen, imalatçılar, dişhekimleri, sivil toplum  kurumları, diş teknisyenleri, ithalatçıların, Avrupa, Amerika ve Asya’dan kısacası tüm dünyadan dental sektörlerin tek bir çatı altında buluştuğu IDS Fuarı’nın 33.’sü, 24-28 Mart 2009 tarihlerinde Almanya’nın Köln şehrinde yapılıyor.
15.12.2008 / Haberler / Dosya
POS-dosyasi
Maliye Bakanlığı tarafından 5 Ocak 2008 tarihinde yayınlanan 379 seri numaralı VUK Genel Tebliği’ne göre serbest çalışan hekim, dişhekimi ve veteriner hekimlere işi yerlerinde bulundurmaları ve kredi kartı ile yapılan ödemelerde bu cihazları kullanmaları zorunluluğu getirildi. 1 Haziran’da başlayacağı duyurulan uygulama, sistemin kurulup gerekli teknik ve uygulama çalışmalarının tamamlanması için 1 Eylül’e ertelenmişti.
19.03.2008 / Haberler / Dosya
Sterilizasyon

Dişhekimi ve hasta güvenliği açısından en kritik konularından biri, sterilizasyon... Sterilizasyon dosyasında, Prof. Dr. Dr. Aykut Mısırlıgil’in “Oral Hijyen Ve Çalışma Ortamında Sterilizasyon – Dezenfeksiyon“, Dt. Işıl Aras ve Prof. Dr. Ali Vehbi Tuncer’in “Ortodontide Sterilizasyon”, Prof.Dr.Meral Ünür’ün “Ağız Gargaraları”, Dt. Senem Özer, Dt. Sırmahan Çakarer, Doç. Dr. Mehmet Yaltırık ve Prof. Dr. Cengizhan Keskin’nin “Dişhekimliğinde Enfeksiyon Kontrolü” makalelerini bulabilirsiniz.

06.03.2008 / Haberler / Dosya
Dental-sektor-agiz-dis-sagligi-merkezlerini-tartisiyor
Son zamanlarda sayıları hızla artan Sağlık Bakanlığı’na bağlı ağız ve diş sağlığı merkezleri (ADSM) ile ilgili geniş bir dosya haber hazırladık. ADSM’lerin halkın ağız-diş sağlığı hizmetlerine ulaşmasına ne derece etki yaptığı, muayenehane sahibi dişhekimlerinin bu durumdan nasıl etkilendiği, dental firmaların sürece ilişkin neler düşündüklerini öğrenmeye çalıştık. Konuyla ilgili olarak dişhekimleri odaları, dental firmaların yöneticileri, bazı ADSM’lerin başhekimleri, akademisyenler ve hekimlere sorular yönelttik.
14.01.2008 / Haberler / Dosya
Implant-Egitimi
İmplant her geçen gün daha çok hastanın, hekimin ve firmanın ilgi duyduğu bir konu. İmplanta ilgi arttıkça konuyla ilgili eğitim de önem kazanıyor. Peki bu konuda ülkemizde verilen eğitim ne kadar yeterli ve kaliteli? Bu konuda kime görev düşüyor? Konunun uzmanı üç değerli akademisyen Prof. Dr. Atilla Sertgöz, Prof. Dr. Ender Kazazoğlu, Prof. Dr. Ateş Parlar 'ın implant eğitimi ile ilgili görüşlerini implant eğitimi dosyamızda bulabilirsiniz.
31.12.2007 / Haberler / Dosya
Dishekimligi--Ergonomi

Dişhekimlerinin baş belası baş, boyun, omuz ağrıları ve dişhekiminin kötü çalışma koşullarına karşı önlemleri "Dişhekimliği ve Ergonomi" başlıklı dosyamızda okuyabilirsiniz. Dosyamızda, Prof. Dr. Ayşegül Çakmak'ın  "Dişhekimliği ve Ergonomi" ve Prof. Dr. Serpil Aytaç'ın "Ergonomi ve çalışma hayatındaki önemi"  başılıklı makalelerini okuyabilirsiniz.

18.12.2007 / Haberler / Dosya
Internet--Dishekimligi

Dünya tarihinin en büyük buluşlarından biri şüphesiz internetdir.  Bu o kadar büyük bir buluş ki dünyayı çok büyük bir networke şimdiden dönüştürdü bile. Önümüzdeki yıllarda internetin nereye varacağını kestirmek şimdiden çok güç olsa gerek. Artık banka hesaplarına, vergilerin yatırılmasına, belediyelerle, devlet daireleri ile olan işlerimizin çok büyük bir kısmını internetten yapmaya başladık. Kendi mesleğimizle ilgili aradığımız bilgileri internet üzerinden bulmak doğal şeyler olmaya başladı.

26.11.2007 / Haberler / Dosya
Son günlerin popüler konusu Zirkonya... Dünü, bügünü, geçmişi. Metal destekli porselen mi zirkonya mı? Konuyla ilgili dişhekimlerinden ve diş teknisyenlerinden görüş aldık.  İlgi ile okuyacağınızı umuyoruz.
08.11.2007 / Haberler / Dosya

Hazırladığımız dosya kapsamında çeşitli üniversitelerin dişhekimliği fakültelerinden akademisyenlere, Türkiye'de dental lazerlerin gelişimi ve bugünkü durumunu, lazer teknolojisinin dişhekimliğine kazandırdığı yenilikleri, lazer cihazlarının kullanımıyla ilgili eğitim çalışmaları kapsamında üniversiteler ile firmaların neler yaptığını, cihazlara ödenen paraların karşılığını bulup bulmadığı gibi sorular yönelttik. Hocalarımız konuyla ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundular:

Dişhekimliği Dergisi'nin yeni formatını nasıl buldunuz?