Dişhekimliği Dergisi'nde Rehberli İmplantoloji Ele Alınıyor
Diş hekimliği camiasının 24 yıldır nabzını tutan Dişhekimliği Dergisi, yeni sayısında “Rehberli İmplantoloji” konusunu ele alıyor. İçeriğinde çeşitli branşlarda çok sayıda makaleye ve güncel gelişmelere yer verilen dergi tam 80 sayfa ile yayında!
26.04.2013 15:10
Dishekimligi-Dergisinde-Rehberli-Implantoloji-Ele-Aliniyor
Dişhekimliği Dergisi; akademisyenler, diş hekimleri, sektör mensupları ve firmalar tarafından ilgiyle takip edilmeye devam ediyor. 108. sayısında “Rehberli İmplantoloji: Portezden Cerrahiye Hatasız Planlama” kapak konusu ile piyasaya sürülen dergi gündemin ve bilimsel gelişmelerin nabzını tutuyor.

“Bilgisayar Destekli İmplantoloji”
Kapak konusu çerçevesinde bu sayıda beş farklı makaleye yer veriliyor. “Bilgisayar Destekli İmplantoloji” başlıklı makaleyle cerrahi öncesi planlamanın önemine değinen İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Aslan Yaşar Gökbuget ve Araş. Gör. Dt. Necla Aslı Koçak, bilgisayar ortamında bilgisayarlı tomografi dataları kullanılarak cerrahi guide’ların oluşturulması gerektiğinin altını çiziyor. İzlenecek tedavi protokolünden avantaj ve dezavantajlarına kadar bilgilerin yer aldığı makale, görsellerle de destekleniyor.

“Protetik Açıdan Tomografik Değerlendirmenin Önemi ve Radyografik Stentlerin Hazırlanmasındaki Püf Noktaları”

“Protetik Açıdan Tomografik Değerlendirmenin Önemi ve Radyografik Stentlerin Hazırlanmasındaki Püf Noktaları”nı makalesine taşıyan Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. M. Kemal Ünsal, implantın olması gereken en iyi pozisyona yerleştirilmesinin tedavi başarısını ve güvenilirliğini arttırdığını belirterek şu notu düşüyor: “Cerrahi kılavuzlar implantın giriş yolunu gösteren basit plaklar olabileceği gibi cerrahi öncesi çekilen bir tomografik görüntünün üzerinde yapılan planlamaya bağlı kalınmasını sağlayan ve hekimin yanlış yapma riskini en aza indirecek, gelişmiş apareyler de olabilirler.” Makalede fotoğraflar da mevcut.

“Dental İmplant Uygulamalarında Cerrahi Kılavuzlar”

Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı’ndan Yrd. Doç. Dr. İsmail Doruk Koçyiğit, “Dental İmplant Uygulamalarında Cerrahi Kılavuzlar” hakkındaki fotoğraflara dayalı makalesi ile dergi sayfalarımızda ağırlanıyor. İmplant başarısı için gerekli üç temel kuraldan bahseden Koçyiğit, “…özellikle zorluk derecesi basitten yüksek vakalarda kılavuz kullanımı hekim ve hastanın konforu için kaçınılmazdır.” diyor.

“Dental İmplant Tedavisinde Bilgisayarlı Tomografi Destekli Cerrahi Kılavuzların Kullanımı”
İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı’ndan Dt. Itır Şebnem Arpınar, Doç. Dr. Yusuf Emes ve Prof. Dr. Serhat Yalçın “Dental İmplant Tedavisinde Bilgisayarlı Tomografi Destekli Cerrahi Kılavuzların Kullanımı” başlığında hazırladıkları makaleyi, okurlarıyla paylaşıyor. “Cerrahi kılavuz yardımıyla flep kaldırılmadan yapılan tekniğin açık cerrahiye nazaran birçok üstünlüğü bulunmaktadır.” diyen yazarlar, cerrahi kılavuz kullanılarak yapılan operasyonlarda erken ve geç olmak üzere iki tip komplikasyon meydana geldiğini bildiriyor ve açıklama yapıyor. Fotoğraflar kullanılarak yazılan makalede bilgisayarlı tomografide tedavi planlamasından programlara kadar birçok konuya yer veriliyor.

“Doğru Proteze Giden Yol”
Kapak konusu çerçevesinde yayınlanan bir başka makale ise Mill Art firmasından Cumhur Yaba’ya ait. Çeşitli görsellerle “Doğru Proteze Giden Yol”u anlatan Yaba, doğru bir implant planlaması gereken durumlarda 2 boyutlu panoramik radyografilerin yetersiz kaldığını ifade ediyor. Cerrahi kılavuzların hazırlanması için uyulması gereken prosedürleri sıralayan Yaba, “…teknolojik gelişmeler desteğiyle doğru yöntem ve teknikleri takip etmek doğru olacaktır.” diyor.Diğer Konulardaki Makaleler

“Er:YAG Lazer İle Lingual Frenektomi Uygulaması: Bir Olgu Raporu”
Bezmialem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı’ndan Yrd. Doç. Dr. Seda Özturan ve Uzm. Dr. Fethiye Çağlar’ın birlikte hazırladığı “Er:YAG Lazer İle Lingual Frenektomi Uygulaması: Bir Olgu Raporu” makalesinde lazerlerin özelliklerine değinerek bazı noktalar karşılaştırılıyor. Makalede ayrıca vaka sunumu da yapılıyor. 12 yaşında erkek hastanın peltek konuşma şikayetiyle başvurduğu klinikte yapılan lazer uygulaması anlatılıyor.

“Hekim ve Diş Hekimi-Hasta İlişkilerinde Vicdan ve Empatinin Önemi Üzerine”
Türk Tıp Tarihi Kurumu Başkanı ve Tıp Etiği ve Tıp Hukuku Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayşegül Demirhan Erdemir’in iletişim üzerine hazırladığı “Hekim Ve Diş Hekimi -Hasta İlişkilerinde Vicdan Ve Empatinin Önemi Üzerine” makalesi ise hasta-hekim ilişkilerini ele alıyor. “Vicdan sahibi her hekim ve diş hekimi zaten kendini hastasının yerine koyacak ve ona empatiyle yaklaşacaktır.” diyen Erdemir, Türk Dişhekimliği Birliği  Diş Hekimi Meslek Etiği kurallarını ele alıyor ve diş hekiminin hastaya karşı sorumluluklarını açıklıyor.

“Kök Hücre Mucizesi”
Bilim dünyasının gündeminde olan kök hücre hakkında makale hazırlayan Diş Hekimi Emek Saran, kök hücre bankacılığının faydalarını ve çalışmaların güncel durumunu yazıyor.Sürekli Köşeler

Sektörel Gelişmeler ve Yenilikler

Ayrıca, dergide, sektörel haberlere, etkinliklere, güncel gelişmelere ve firmaların piyasaya yeni sürülen ürünlerinin tanıtımlarına yer veriliyor.

Bilginizi Ölçün
Dişhekimliği Dergisi’nin “Bilginizi Ölçün” kısmında, kapak konusu ‘Rehberli İmplantoloji’ ile alakalı sorular yer alıyor. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı’ndan Dt. Itır Şebnem Arpınar tarafından sorular, konunun pekiştirilmesi açısından özenle hazırlandı.

Mekan Tasarımı Sayfalarında Öğüt İstanbul Diş Tedavi Merkezi
“Mekan Tasarımı” sayfalarında ise Öğüt İstanbul Diş Tedavi Merkezi tanıtılıyor. Tülin Hanım, eşi Metin Bey ile Zonguldak’ta 18 yıldır bir muayenehane işletiyor; ancak yakın zamanda birlikte İstanbul Bostancı’da bir diş tedavi merkezi açtılar. Biz de Öğüt İstanbul Diş Tedavi Merkezi’ni ziyaret ederek, özenle hazırlanan bu mekânı ve sohbetimizi sizlerle paylaşmak istedik. Tülin Hanım kolektif çalışılan birkaç hekimin bir arada olduğu kliniklere rağbetin son günlerde arttığını belirterek “İçinde tomografisi, genel anestezi ünitesi de bulunan tam donanımlı bir yer açmanın mesleğin geleceği açısından daha doğru olduğunu öngörerek yeni yerimizin ‘merkez’ olmasına karar verdik.” diyor.

İki Konuk, İki Röportaj
“Dental Röportaj” sayfaları, iki ismi ağırlıyor. Geçtiğimiz günlerde 33. yaşını kutlayan Gülsa’da son zamanlarda yenilenme ve değişim yaşanıyor. Bu değişimi “Gülsa’da son günlerde neler oluyor?” sorusu üzerine Gülsa Tıbbi Cihazlar ve Malzeme San. Tic. AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılarından Ünzile Kaymak Aksakoğlu açıkladı.

Bir diğer röportaj, hem diş hekimi hem de dövüş sanatçısı Alkan Bilginer ile. Çocukluk hayallerinin peşinden giderek 19 yaşında dövüş sanatına yönelen Diş Hekimi Alkan Bilginer’le keyifli bir söyleşi yaptık. Farklı bir dövüş sanatı olan Wing Tsun’da dokuz yıl önce hocalığa yükselen Bilginer; geleneksel Türk okçuluğu, kılıç, resim, oyunculuk gibi dallara da yönelmiş. Kısacası, Bilginer’in on parmağında on marifet var.
 
Ödül: 100 Olguda Ağız Hastalıkları Kitabı
Derginin “Ödüllü Vaka Tartışması”nda Prof. Dr. Meral Ünür, iki farklı vakayı fotoğraflayarak okurlara sorular yöneltiyor. Yarışmaya katılıp cevabı doğru yanıtlayanlara Prof. Dr. Ünür’ün “100 Olguda Ağız Hastalıkları” kitabı hediye ediliyor.

Dergi aboneliği için bu linki takip edebilirsiniz:
dentiss.com/avm/Dishekimligi-Dergisi-u10.htmlYASAL UYARI: Bu yazı/haber/makalenin bütün yayın ve çoğaltma hakları VESTİYER YAYIN GRUBU'na aittir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen iktibas edilmesi yasaktır.
Bu haber 5219 farklı kişi tarafından okundu
Reklam
Reklam
Reklam

Dişhekimliği Dergisi'nin yeni formatını nasıl buldunuz?