Devrim niteliğinde birçok projenin üzerinde çalışıyoruz
İtalya merkezli Mectron, piezoelectric kemik cerrahi departmanıyla yaptığı çalışmalar sonucunda dental cerrahide köklü değişiklikler meydana getirdi. Firma son olarak geçtiğimiz Mart ayında Almanya’nın Köln şehrinde gerçekleştirilen IDS Fuarı’nda Piezosurgery cihazının  üçüncü jenerasyonunu tanıttı. Dental Tribune Gazetesi olarak firmanın kurucuları Domenico Vercellotti ile Fernando Bianchetti ve bölge yöneticilerinden Wolf Narjes ve Alexandre Cadau ile yeni ürünlerinin klinik ortamındaki avantajlarını ve pazar koşullarıyla ilgili düşüncelerini konuştuk. 
15.07.2009 10:51
Devrim-niteliginde-bircok-projenin-uzerinde-calisiyoruz

İtalya merkezli Mectron, piezoelectric kemik cerrahi departmanıyla yaptığı çalışmalar sonucunda dental cerrahide köklü değişiklikler meydana getirdi. Firma son olarak geçtiğimiz Mart ayında Almanya’nın Köln şehrinde gerçekleştirilen IDS Fuarı’nda Piezosurgery cihazının  üçüncü jenerasyonunu tanıttı. Dental Tribune Gazetesi olarak firmanın kurucuları Domenico Vercellotti ile Fernando Bianchetti ve bölge yöneticilerinden Wolf Narjes ve Alexandre Cadau ile yeni ürünlerinin klinik ortamındaki avantajlarını ve pazar koşullarıyla ilgili düşüncelerini konuştuk. 

 

Dünyayı etkileyen ekonomik kriz sebebiyle 2009 yılı dişhekimliği pazarıyla ilgili net tahminler yapılamıyor. Mectron olarak olası ekonomik daralmaya hazırlıklı mısınız?

 

Fernando Bianchetti Bu krize direnebilmenin tek yolu, Avrupa ve diğer ülkelerdeki bilimsel ve teknik araştırma yatırımlarındaki başarılı çizgimizi koruyabilmekten geçmektedir.

 

Domenico Vercellotti: Fernando’nun söylediği şey esasında şirketimizin felsefesini yansıtıyor. Bu gibi zor dönemlerde bizlere adeta rehber oluyor. Mectron yüksek kalitedeki ürünleri makul fiyata sunarken yeni teknolojilerin gelişiminde büyük çaba sarf ediyor. Ancak pahalı pazarlama kampanyalarına girişmiyor.

 

Wolf Narjes: Bir aile şirketi olan Mectron, daha geniş firmalara gore muhtemelen daha esnek ve yönetilebilirdir. Bu sebeple pazarda meydana gelen beklenmedik koşullara çabucak reaksiyon gösterebiliyoruz.

 

İtalya ve diğer marketlerdeki ekonomik iklim değişikleri konusunda yeterli deneyime sahip misiniz?

 

Fernando Bianchetti: Firmamızın kurulduğu tarih olan 1979 yılından bu yana çeşitli ekonomik krizler geçirdik. Ancak hiç biri son finansal krizle kıyaslanamaz.

 

Alexandre Cadau: Fernando haklı. Şu anda bütün müşteri gruplarında görülmekte olan güven azalması konusunda tecrübeye sahibiz. Diğer yandan çeşitli yabancı para birimlerindeki düşüşler yüzünden bizleri çeşitli mücadeleler içinde bulunmaya zorladı. Tıpkı 1992 yılındaki devalüasyonun pek çok ülkeyi vurması gibi.

 

Firmanız gerçek anlamda yenilikçi Piezosurgery teknolojisi sayesinde tanınıyor. Geleneksel cerrahi teknolojilerle karşılaştırıldığını ne tür avantajlar sağlıyor?

 

Domenico Vercellotti: Mectron, bundan 10 yıl önce Prof. Tomaso Vercellotti ile yaptığı ortak çalışmalar neticesinde piezoelectric kemik cerrahisini geliştirdi. Ondan once başka bir ürün yoktu. Dişhekimliği alanında teknik uzmanlığa ve seneler boyunca yapılan araştırmalara dayanan anlamlı bir yenilikti.  Oral cerrahi klasik yöntemlerden modern kemik kesim yöntemlerine geliştiği için Piezosurgery’e teşekkür etmek gerekiyor.

 

Wolf Narjes: Bizim Piezosurgery cihazımız gayet başarılı bulunuyor ve kullanışlı cerrahi enstümanlar konusunda kliniksel veri tabanına sahip bir firma olmamız dikkatlerin üzerimizde yoğunlaşmasını sağlıyor. Cihazla ilgili olarak klinik ortamında çok sayıda çalışma yapıldı. Bunun sonucunda kullanıcı ve hastalar açısından hiçbir riskin olmadığı ve hatta medical etkilerinin daima olumlu yönde olduğu kanıtlandı. Çok sayıda firma benzer ürünler üzerinde çalışmalar yapıyor. Ancak gerekli bilimsel data ve araştırmalar noktasında yeterli seviyelerde değiller. 

 

Piezosurgery’in nasıl geliştirildiğini ve değişik marketlerde kabul görmesinin sebeplerini anlatır mısınız?

 

Wolf Narjes: Aralarında Güney Kore, İtalya ve Almanya’nın da bulunduğu çeşitli ülkelerde bulundum. Hepsi de bu teknolojiye çok hevesliler. Birçok İskandinav ülkesi bu yenilikçi teknolojinin nasıl kullanıldığını anlamaya başladı.

 

Fernando Bianchetti: Bütün kliniksel protocol ve teknikler, dental cerrahi alanında tanınmış uzman bilim adamları ve üniversitelerın bilimsel yayınları tarafından onaylanan Piezosurgery’in önemini artırmaktadır. Bu cihazlar sadece klinisyenlere faydalar sağlamakla kalmıyor, maksimum cerrahi duyarlılık ve postoperatuar ağrısı olan hastalar için daha geniş intra-operasyonel görüş sağlıyor.

 

Alexandre Cadau: Piezosurgery kesinlikle dental ve tıp alanında geliştirilmiş en önemli gelişmelerden biridir. Bu benzersiz cihaz sayesinde cerrahlar daha az stressiz ve güvenilir koşullarda çalışma şansı yakalıyor. Bu metodla birlikte postoperatuar iyileşme süresi üç kat azaltılıyor.

 

Domenico Vercellotti: Bu son teknoloji özellikle implant yerinin hazırlanmasında önemli ipuçları veriyor ki bu durum histolojik yararları ve geleneksel burguyla kıyaslandığında implantların daha iyi osseointegre olduğunu deney yoluyla kanıtlıyor. (Giulio Preti et al., ‘Cytokines and Growth Factors Involved in the Osseointegration of Oral Titanium Implants Positioned using Piezoelectric Bone Surgery Versus a Drill Technique: A Pilot Study in Minipigs’, Journal of Periodontology, 78 (2007): 716–722).

 

Uygulamalı kurslar düzenli olarak İtalya’da Piezosurgery Akademi’de yapılıyor. Diğer ülkelerde de kurslar düzenleyecek misiniz?

 

Domenico Vercellotti: Piezosurgery Akademi, Piezoelectric Kemik Cerrahisi’ne bilimsel destek veren Prof. Tomaso Vercellotti tarafından kuruldu.  Akademi Piezoelectric Kemik Cerrahisi ile ilgili bütün klinik araştırmaları ve kurs etkinliklerini yönetiyor ve Mectron’dan bağımsız çalışıyor.

 

Wolf Narjes: Asıl önemli olan şey tekniğin uygun bir şekilde öğrenilmesidir. Bu sebeple Avrupa, Asya, Kuzey ve Güney Amerika’da kurslar gerçekleştiriyoruz. Tüm Asya Pasifik bölgesine Piezosurgery eğitimi sağlamak amacıyla geçen yıl Tayland’da bir şube açtık.

 

Alexandre Cadau: Piezosurgery için eğitimin kesin ve önemli olması en büyük nedendir. Kullanicilar, geleneksel tekniklerden tamamen farklı olan Piezosurgery’in mikrometrik devinimini kullanmaya başlamadan once eğitimin önemli bir dönemecini tecrübe ediyorlar. Dişhekimlerinin Piezosurgery ile bilinen bur ve testereler arasındaki farkı öğrenmelerini kolaylaştırmak için dünyanın çeşitli ülkelerinde workshop’lar organize ediyoruz. Bunun yanı sıra üniversitelerle işbirliği yapmak suretiyle kullanıcıların cerrahi avantajları yakından görmelerini sağlamak amacıyla kadavra diseksiyon kursları yapıyoruz.

 

Dört bölgesel merkez bürosunuzla birlikte kendinizi global bir destek olarak görüyor musunuz?

 

Fernando Bianchetti: Kesinlikle, Almanya, Hindistan ve Asya Pasifik bölgesindeki şubelerimiz devamlı olarak İtalya’daki merkezimize rapor gönderiyorlar. Diğer ülkelerde bayiler aracılığıyla hemen hemen 10 yıldır, bazı ülkelerde de 20 yıldır çaılşmalar yapıyoruz.    

 

Wolf Narjes: Eğer dünyanın önemli ülkelerinde sunumlar yapıp yapmayacağımızı soruyorsanız, cevabım kesinlikle “evet” olacak. Seksenin üzerinde ülkede network’ümüz var ve satış ekibimiz bunu genişletmek için günden güne yoğun şekilde çalışıyor.

 

Bölgesel şubelerinizle İtalya’da bulunan merkezi bürolarnız arasında koordinasyonu nasıl sağlıyorsunuz?

 

Domenico Vercellotti: Mectron’un anonym şirketine ait   organizasyonunda bölgesel bürolar bilgi değişimlerindeki noktaları anlatıyor ve İtalya ile local klinisyenler arasında bağlantı kuruyor.

 

Fernando Bianchetti: Çeşitli nedenlerden ötürü İtalya’daki merkezle yakın işbirliği içinde çalışıyorlar. Mectron İtalya bölgesel bürolarına  ve diğer partnerlerine her türlü teknis desteği vermektedir. Bölgesel bürolardaki personel, aynen distribütörlüğümüzü yapan ortaklarımız gibi İtalya’daki mühendislerimizce düzenli olarak eğitiliyorlar.

 

Alexandre Cadau: Bütün Mectron partnerleri İtalya’daki bürolar aracılıpıyla pazarlama desteği alıyorlar. Bu yolla personelimizi ve ortaklarımızı, olursa İtalyan bayi ve Güney Amerikalı distribütörlerimizin en son teknik özellikler ve ürünlerdeki gelişmelerle ilgili güncel hale gelmelerini garanti ediyoruz.

 

Wolf Narjes: Şunu ilave etmeliyim ki pazarlama merkezileşmiştir, firmamızın yapısı local ihtiyaçların yerine getirilmesi için son derece esnektir.

 

Pazarın diğer bölümleri için de ürünleriniz var mı?

 

Fernando Bianchetti: Mectron yıllardır Piezoelectric scaler, bakım lambası ve hava açıcı üretiyor. Mectron dünyada titanium scaler el parçasını tanıtan ilk firmadır.

 

Wolf Narjes: Yenilik için Mectron geniş bir kapasiteye sahiptir. Bu sebeple firmamız sadece Piezosurgery tekniği alanında değil, ışık koruma konusunda da önemli yere sahiptir.

 

Alexandre Cadau: Uzun dönemli olarak pazarda lider olma noktasında başarılı olduğumuzu söylemek istiyorum. LED koruma ışıklarıyla uzunca bir süredir ilgiliyiz, firmamız hala dünyanın en büyük üreticisi konumundadır.

 

Pek çok firma ürün dizisini genişletmeye başladı. Bahsetmek istediğiniz yeni ürünleriniz var m?

 

Fernando Bianchetti: Mevcut ürünlerimizdeki gelcekte yapacağımız yeniliklerden ayrı olarak Ar-Ge departmanımızda devrim niteliğinde pek çok proje üzerine çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Mectron’da görev yapan personelin yüzde 15’i bu alanda çalışıyor.

 

Domenico Vercellotti: Misyonumuz dental sektöre en son teknolojileri sunabilmektir. Bu da araştırmalara bağlı olarak yeni cihazların geliştirilmesiyle mümkün olmaktadır. Gelecek yıllarda da bu yoldan devam ederek ekonomik ve kliniklere avantajlar sağlayan yenilikleri geliştirmeyi sürdüreceğiz.

 

Bu keyifli röportaj için size çok teşekkür ediyoruz.

YASAL UYARI: Bu yazı/haber/makalenin bütün yayın ve çoğaltma hakları VESTİYER YAYIN GRUBU'na aittir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen iktibas edilmesi yasaktır.
Bu haber 2788 farklı kişi tarafından okundu
Reklam
Reklam
Reklam

Dişhekimliği Dergisi'nin yeni formatını nasıl buldunuz?