Haberler » Bilim & Yenilik

08.03.2017 / Haberler / Bilim & Yenilik
Turk-Doktorlar-Kok-Hucreden-Cene-Kemigi-Nakli-Gerceklestirdi
Tümör nedeniyle çene kemiğini kaybeden ve geçirdiği ameliyatlara rağmen sonuç alamayan 17 yaşındaki Neslihan Karakaşlılar, Türk doktorların 7 yıllık çalışması ile adeta yeniden doğdu. Kadavradan çene kemiği üreten uzmanlar, bunu Karakaşlılar’ın çenesine nakletti.
01.03.2017 / Haberler / Bilim & Yenilik
Turkiyeden-Implant-Teknolojisine-Bor-Imzasi
TÜBİTAK ve 5 üniversitenin iş birliğinde, yerli teknolojiyle, kaplaması bor madeninden yapılan diş implantı geliştirildi. Yeni teknoloji ile yapılan implantlar, kemiğin iyileşme sürecini kısaltacak ve dayanıklılığı artıracak.
24.01.2017 / Haberler / Bilim & Yenilik
Agiz-Kanserine-Karsi-“Turk-Fircasi”yla-Mucadele
Türk bilim insanları, erken teşhis edilemediği için yakalananların yarısının 5 yıl içinde hayatını kaybettiği ağız kanseriyle daha etkin mücadele için yeni bir biyopsi fırçası geliştirdi. Testlerde mevcut fırçalardan daha ucuz, güvenilir ve hızlı olduğu belirtilen fırçanın patenti alındı.
13.01.2017 / Haberler / Bilim & Yenilik
King’s-Collage’in-Metodu-ile-Disler-Kendi-Kendilerine-Iyilesecek
Londra King’s College’deki araştırmacılar yeni bir yaklaşım üzerinde görüş bildirdiler. Alzheimer ilacı kullanılarak yapılan doğal diş tedavi metodu diş tedavisinde devrim yaratabilir.
27.09.2016 / Haberler / Bilim & Yenilik
Dr-Aziz-Cayli-Milli-Ilac-Icin-Turkiyeye-Dondu
Almanya'da kurduğu şirketle biyoteknolojik ilaçların üretiminde kullanılan teknolojik altyapıyı tasarlayan Dr. Aziz Çaylı, bu şirketteki hisselerini devrettikten sonra yerli teknoloji geliştirmek üzere İzmir'de yatırım yaptı.
09.09.2016 / Haberler / Bilim & Yenilik
100-Yil-Onceki-Dis-Hekimligi-ve-X-Ray
Diş hekimine gitmeyi sevmeyenler 1900’lü yılların diş hekimliğinden bir kesite bu yazı ile göz atabilir.

23.08.2016 / Haberler / Bilim & Yenilik
Virusler-Sabahlari-Daha-Tehlikeli
Virüslerin, kurbanlarına sabahları bulaştığında çok daha tehlikeli olduğu ortaya çıktı.
19.08.2016 / Haberler / Bilim & Yenilik
Uludagli-Ogrencilerden-Zika-Virusune-Karsi-3-Metrekarelik-Koruma-Kalkani
Uludağ Üniversitesi öğrencileri, "Zika virüsü"nün de taşıyıcısı olan sivrisineklere karşı yüksek frekansta ultrasonik ses üreterek 3 metrekarelik koruma alanı oluşturan cihaz tasarladı.
19.08.2016 / Haberler / Bilim & Yenilik
Milli-Gozlem-Uydusu-RASAT-Bes-Yasinda
Türkiye'de tasarlanıp üretilen ve 5'inci yılını dolduran ilk yerli gözlem uydusu RASAT, dünya etrafında 26 bin 724 tur attı, 11 milyon metrekarelik alanı taradı ve bin 800 şerit görüntüyü yer istasyonuna aktardı.
09.08.2016 / Haberler / Bilim & Yenilik
CERNe-Kabul-Edilen-Ilk-Tip-Ogrencisi-Bir-Turk

CERN'e dünyada kabul edilen ilk tıp öğrencisi, bir Türk. Çalışmalarına başlayan Ahmet Serdar Mutluer, merkezin İleri Fikirler Oluşturma Departmanı'nda, sinir bilimi üzerine çalışma yürütüyor.

01.08.2016 / Haberler / Bilim & Yenilik
Bilinen-En-Sert-Metal-Uretildi
Amerikalı bilim adamları titanyum ve altını karıştırarak şimdiye kadar bilinen en sert metali elde etti.

30.07.2016 / Haberler / Bilim & Yenilik
Yeni-Bir-Antibiyotik-Turu-Kesfedildi
Almanya’daki Tubingen Üniversitesi’nde insan vücudundaki bakteri savaşını araştıran bilim adamları, yeni bir antibiyotik türü keşfetti.
14.07.2016 / Haberler / Bilim & Yenilik
Turkiye-Dunyanin-Mercek-Ussu-Oluyor
Sivas'ta 5 bin metrekare kapalı alanda faaliyet göstermeye başlayan ASELSAN Hassas Optik Üretim Tesisi ile Türkiye'nin, dünyanın mercek üssü konumuna getirilmesi hedefleniyor.
06.06.2016 / Haberler / Bilim & Yenilik
TUBA-Baskani-Prof-Dr-Acar-Turkiye-kok-hucre-tedavisinde-cigir-acacak
TÜBA Başkanı Prof. Dr. Acar, kök hücre alanındaki gelişmelerin son derece hızlı olduğunu belirterek, bu konuda Türkiye'nin iyi bir yerde olduğunu ve kök hücre tedavide çığır açacağını söyledi.
06.06.2016 / Haberler / Bilim & Yenilik
Hepatit-B-Asisi-Turkiye’de-Ilk-Kez-Uretildi

Türkiye'de ilk kez yerli morfin geliştirerek ruhsat alan Hacettepe Üniversitesi, yerli aşı konusunda da çalışmalarını tamamlayarak Hepatit B aşısı üretti.

23.05.2016 / Haberler / Bilim & Yenilik
“Helal”-Kemik-Tozu-Calismalari-Basladi
Her yıl milyonlarca doların yurt dışına çıkmasına neden olan kemik tozu, TÜBİTAK ve Sağlık Bakanlığı'nın desteğiyle artık helal standartlarda Türkiye'de üretilecek.

10.03.2016 / Haberler / Bilim & Yenilik
Turk-Bilim-Insaninin-Calismasi-100-Yillik-Derginin-Kapaginda
Doç. Dr. Ahmet Yağcı'nın üst çene genişletmesinde kullanılan aparatların çürük başlangıcına etkisini araştırdığı çalışması, AJO-DO'ya kapak oldu.

11.11.2015 / Haberler / Bilim & Yenilik
Turkiye’de-Online-Hastane-Donemi-Basladi
Gelişen teknoloji ile sağlık hizmetleri de cep telefonlarına taşınıyor. Doctor Turkey tarafından oluşturulan online sağlık hizmeti kapsamında kişinin bulunduğu ortamdan bir tık ile online sağlık hizmeti almak artık mümkün.
21.09.2015 / Haberler / Bilim & Yenilik
Dis-Tedavisi-ile-Alzheimer-Bulasir-mi
İngiltere’de yapılan bir araştırma Alzheimer’in ameliyat aletleri, kan nakli ya da diş tedavisi yoluyla insandan insana geçebileceğine işaret ediyor.

14.07.2015 / Haberler / Bilim & Yenilik
Agri-Tedavisinde-Kok-Hucre
Bilim adamları, ABD'nin Duke Üniversitesi'nde yaptıkları araştırmalar sonucunda ağrıları 1 aydan uzun süre dindiren bir kök hücre tedavisi geliştirmeyi başardı.

12.03.2015 / Haberler / Bilim & Yenilik
Dis-Kok-Hucresi-Korlugu-Iyilestirebilir
Dişlerden alınan kök hücrelerle kör farenin görme işlevi geri getirildi. Yakın gelecekte kornea körlüğü diş kök hücreleri aracılığıyla tedavi edilebilir.
11.03.2015 / Haberler / Bilim & Yenilik
BPA-Dis-Minesine-Zarar-Veriyor
Bir mine anomalisi olan molar insizal hipomineralizasyonu, Bisfenol A (BPA) kaynaklı olabilir. Yeni bir çalışma yapan bilim adamları, BPA alan farelerin diş minesinde de benzer hasar bulduklarında çalışmaları sonuçlandıracaklar.
06.03.2015 / Haberler / Bilim & Yenilik
Turk-Bilim-Adamlari-“VMOS”-ile-Tip-Literaturunde
Hacettepe Üniversitesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Bölümü bilim adamları, yeni bir hastalık tanımlayarak tıp literatürüne girdi.
06.02.2015 / Haberler / Bilim & Yenilik
Borla-Dis-Tasi-Olusumu-Engelleniyor
Türk bilim adamları tarafından yürütülen bilimsel çalışmada, "hegzagonal bor nitrür"ün ağız içinde bakterilerin oluşumunu önleyerek diş taşı oluşumunu engellediği tespit edildi.
26.11.2014 / Haberler / Bilim & Yenilik
Buyume-Faktorlu-Kemik-Tozuyla-Basari
Ağızda kanser gibi nedenlerle oluşan büyük kemik kayıplarında, büyüme faktörünün yanı sıra özel bir serum ve kemik tozunun kullanıldığı tedavi yöntemiyle doğala yakın yeni kemik dokusu elde edildi.
30.08.2014 / Haberler / Bilim & Yenilik
Tukuruk-Bezi-Tumorleri-ile-Genetik-Mutasyonlar-Iliskili
Bilim adamları ağız kanserlerinin daha iyi tedavi edilebilmesi için yeni bir buluşa imza attı. Bu buluş ile ağız kanseri tedavisinin önü açılabilecek.
14.03.2014 / Haberler / Bilim & Yenilik
Cocuklara-Mandibular-Anestezi-20-Yas-Disi-Gelisimini-Engelleyebilir
Amerika Tufts Üniversitesi’nde yaşları 7 ve üzeri olan 200’ün üzerinde çocukta yapılan araştırmada, mandibular anestezi yapılan çocuklarda yapılmayanlara oranla 20 yaş diş eksikliğinin daha fazla görüldüğü saptandı.
14.03.2014 / Haberler / Bilim & Yenilik
Turk-Bilim-Insanlarindan-Muthis-Bulus
Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tarafından diş protezi üretiminde bor madeni kullanıldı. Fakülte Dekanı Prof. Dr. Kemal Özdemir başkanlığında öğretim üyeleri Doç. Dr. Hakan Demir, Doç.Dr. Hakan Akın, Yrd. Doç. Dr. Derya Özdemir Doğan ve Yrd.Doç. Dr. Faik Tuğut’tan oluşan ekip 30 ay önce bor madeni kullanarak diş protezi yapmak için bir çalışma başlattı. 
07.03.2014 / Haberler / Bilim & Yenilik
-Buz-Devrinden-Kalma-Dis-Bulundu
Amerika Birleşik Devletleri'nin güneyindeki Lake Union bölgesinde çalışan inşaat işçileri tarafından bulunan dişin 10 bin yıl önce yaşamış bir mamuta ait olduğu tahmin ediliyor.
24.02.2014 / Haberler / Bilim & Yenilik
Dis-Fircalama-Eklem-Iltihabi-Riskini-Azaltabilir
Amerika’da bir diş hekimliği fakültesinde yapılan araştırmada dişleri fırçalamanın eklem iltihabı riskini azaltabileceği sonucu ortaya çıkarıldı.
1 2 3 4 »

Dişhekimliği Dergisi'nin yeni formatını nasıl buldunuz?